daň z přidané hodnoty

Daňové novinky 2014 – jak mít daně i v roce 2014 v pořádku

I když den daňové svobody letos připadl „už“ na 10. června, daňové povinnosti si musí podnikatelé plnit celý rok. Ten letošní přinesl do praxe podnikatelů opět nějaké novinky. Jaké to jsou?

DIČ a vyhledávání podle DIČ

Daňové identifikační číslo, známé pod zkratkou DIČ, slouží k identifikaci firmy nebo podnikatele, který je plátcem daně. Vyhledávání firem a živnostníků ve vztahu k DIČ.

DPH a online podnikání

Aby toho nebylo málo, přibyla od ledna tohoto roku online podnikatelům (kromě asi desítky méně podstatných změn) jedna těžká koule na nohu. DPH už se nebude platit v ČR, ale v zemi pobytu zákazníka. To by samo o sobě ani nebyl takový problém. Krize nastává až ve chvíli, kdy musíte mít k dispozici informaci o zemi pobytu zákazníka ze dvou neprotiřečících si zdrojů. To znamená hodiny papírování navíc. Pojďme spolu rozplést toto zašmodrchané klubko.

Identifikovaná osoba k DPH je něco jiného než plátce DPH. Týká se i vás?

Novela zákona o DPH značně ulehčila práci podnikatelům, kteří řeší Google reklamu.  Reklama na Googlu z vás díky institutu identifikované osoby plátce DPH už neudělá. Čtěte, abyste se dozvěděli více.

Jak na přiznání k DPH

Ať už jste plátci dobrovolně nebo z nutnosti, podat daňové přiznání k DPH je vaše povinnost. Musíte si vést evidenci pro daňové účely, znát své zdaňovací období, hlídat si termíny pro podání přiznání v roce 2015, vědět, jak zaplatit daň z DPH. A samozřejmě znát postup, jak podat daňové přiznání. To všechno budete zvládat na výbornou, pokud si přečtete tento článek. Navíc se dozvíte, kdo je to osoba identifikovaná k dani a kdy je nutné podat v roce 2015 souhrnné hlášení.

 

Jak vypočítat DPH u zboží

DPH je jednou z nejsložitějších daňových oblastí, se kterou se podnikatelé každodenně setkávají. Na otázky, co je předmětem daně z přidané hodnoty a jaké jsou současné sazby DPH, odpovídá následující článek. Zároveň vám na praktických příkladech ukážeme, jak vypočítat DPH u vašeho zboží.

Nejčastější případy, kdy se podnikatel musí stát plátcem DPH

Ten, kdo dnes začíná podnikat, by měl počítat s tím, že kromě daně z příjmů se dříve nebo později stane plátcem i jiných daní. Nejméně oblíbenou je v tomto ohledu daň z přidané hodnoty. Důvodů pro povinnou registraci k DPH je stále více a je třeba, aby především začínající podnikatelé věděli, kdy je správný čas se k DPH registrovat.

 

Ožehavá otázka zrušení registrace k DPH

Brousíte si zuby na možnost zrušení registrace k DPH? Čtěte, v jakých případech můžete registraci zrušit.

 

Pět otázek na tělo našim poradcům: Poradkyně v oblasti daní Eva Kolářová

Daně a s nimi související povinnosti (především pak každoroční daňové přiznání) jsou strašákem většiny podnikatelů. Přizvali jsme do iPoradny klubu můj iPodnikatel zkušenou poradkyní v oblasti daní Evu Kolářovou, která vám ukáže, že nic není tak složité, jak se na první pohled může zdát.
 

Registr plátců DPH prozradí daňovou poslušnost firem

Od letošního roku chce stát po podnikatelích a firmách, aby zaplatili DPH za svého nespolehlivého obchodního partnera. Neplatiči skončí na veřejné černé listině. Jak se toto nové opatření dotkne vaší společnosti? Přečtěte si v tomto článku.

 

Skupinová registrace k DPH

Máte povědomí o tom, že v oblasti registrace k dani z přidané hodnoty (DPH) je zavedena také možnost skupinové registrace? Více o této zajímavé možnosti registrace DPH i všechny potřebné formuláře ke stažení naleznete v následujícím článku.

Slovníček pojmů k DPH

Nastudujte si základní pojmy, které byste měli znát o dani z přidané hodnoty (DPH).

 

Zákon přitvrzuje v oblasti ručení za daň z přidané hodnoty

Plátce DPH postihne od ledna příštího roku (2013) změna v oblasti ručení za DPH. Budou povinni oznámit finančnímu úřadu bankovní účty, které používají ve svém podnikání a souhlasit s jejich zveřejněním. Podívejte se, jak to udělat.

 

Změny pro podnikatele od roku 2013

... ze série Podnikatelské minimum

Změny pro podnikatele od 2013
Již tradičně vám představujeme novinky, které podnikatelům přináší nový rok. Většina změn pro podnikatele od roku 2013 souvisí se státními úspornými opatřeními. Týká se to především daně z přidané hodnoty či daně z převodu nemovitostí. Dále dochází ke změnám v souvislosti se startem důchodové reformy, změnám v daních z příjmů i k úpravám výše minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění.
 

Změny v DPH – novinka pro firmy, které se zabývají montážními a stavebními pracemi

V DPH vás toho asi trápí většinou víc, záleží na tom, jak dlouho se už s touto daní setkáváte. Proti roku 2011, kdy po novele platné od 1.4.2011 většině účetních vstávaly ze všech změn vlasy na hlavě, vypadá začátek roku v DPH relativně poklidně – pokud ovšem nepracujete jako účetní ve firmě, která se zabývá montážními a stavebními pracemi.

 

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.