Kontokorent k podnikatelskému účtu? Když nevychází cashflow

Jednou z výhod podnikatelského účtu pro začínající podnikatele může být možnost kontokorentu neboli povoleného debetu. Tato možnost přečerpání účtu může opět pomoci, když si váš byznys teprve sedá, ale i v případech nečekaných událostí. V tomto článku si ukážeme, jaké možnosti mají (nejen) začínající podnikatelé u podnikatelského účtu v Komerční bance.

Jak kontokorent funguje?

Jednoduše řečeno, díky sjednanému kontokorentu můžete jít na svém podnikatelském účtu do mínusu. Konečná výše tohoto mínusu je dána limitem, který si s bankou sjednáte při počátečním vyhodnocení vaší bonity. Až potud se tak kontokorent tváří jako běžný úvěr. To, čím se liší, je způsob splácení.

Na dorovnání načerpaného kontokorentu máte nějakou předem vymezenou dobu, v tomto případě 360 kalendářních dnů. Platí, že kontokorent nemusíte splácet v pravidelných splátkách. Stačí, když kdykoliv během nasmlouvaného období účet dorovnáte alespoň na nulu. Jakmile se tak stane, můžete úvěr obratem čerpat znovu až do povoleného limitu. Jinými slovy, stačí vám jedna splátka na konci období, která dorovná dlužnou částku a můžete znovu vybrat celý obnos s novou roční splatností.    

Hlavní výhoda tedy spočívá především v rozložení splátek dle vašich možností a opakovatelnosti možného čerpání bez toho, aniž by úvěr musel být pokaždé schválen. Dále pak ve vytvoření rezervy, zálohy záloh, která v čase nouze dokáže pokrýt i větší nečekané výpadky v cashflow, ať už jsou způsobené neplatiči faktur, nebo třeba nenadálými opravami. Další výhodou je rychlost, díky které máte potřebné peníze k dispozici doslova ihned a v neposlední řadě fakt, že kontokorent můžete splatit obratem, což u půjček nemusí být vždy pravidlem.

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že za využití kontokorentu vždy zaplatíte úrok. Na rozdíl od kreditní karty pro začínající podnikatele, která má 45 denní bezúročné období, je čerpaný kontokorent úročený po celou dobu, kdy jste na účtu v mínusu. Úrok se pak zpravidla platí souhrnně za celý rok.

Kdo může kontokorent pro začínající podnikatele využít?

Tato služba je určena pro jakéhokoliv začínajícího podnikatele, bez ohledu na to, zda se jedná o živnostníka, nebo společnost. Z hlediska výše maximálního limitu kontokorentu se ale zohledňuje, zda již nějakou dobu podnikáte a zda jste již klientem Komerční banky. Limity pak vypadají takto:

  • 50 000 Kč může využít začínající podnikatel, který se stane novým klientem Komerční banky
  • 100 000 Kč mohou získat noví klienti banky z řad podnikatelů působících ve vybraných profesích jako jsou zemědělci, lékárníci, advokáti, notáři, auditoři, daňoví poradci, účetní, architekti, autorizovaní inženýři a technici, veterináři, ambulantní lékaři a zubaři.
  • 500 000 Kč může být limitem pro podnikatele, kteří mají u Komerční banky běžný účet déle než 6 měsíců. Banky v tomto případě bude posuzovat obraty na účtu.
  • 3 000 000 Kč mohou mít k dispozici podnikatelé na základě individuálního posouzení bonity. Zde už ale potřebujete dokládat účetní výkazy.

Z hlediska zajištění úvěru platí, že stávající klienti Komerční banky nepotřebují zajištění při kontokorentu sjednaném do výše 500 000 Kč, nebo v případě dostatečných obratů prostředků na běžných účtech vedených u KB. U podnikatelů ale banka může požadovat ručitele formou avalu na krycí biancosměnce.

Kde kontokorent k podnikatelskému účtu vyřídíte

Buďto můžete zajít na pobočku Komerční banky, nebo můžete na jejich stránkách na sebe nechat telefonní číslo. Banka se vám pak sama ozve. Pokud jste již klientem Komerční banky, můžete o kontokorent zažádat ve svém elektronickém bankovnictví.

Závěrem

Kontokorent pro začínající podnikatele je tedy další možností pro financování nečekaných, pro vaše podnikání zásadních výdajů, nebo pro situace kdy vám zrovna nevychází cashflow. Jako každý úvěr, může i tento být skvělý pomocník, ale zároveň i zlý pán. Pokud se rozhodnete jej čerpat, vždy dobře zvažte své možnosti a schopnosti půjčené peníze vrátit. Pokud vám pro zajištění stačí menší částky na kratší dobu, zvažte možnost kreditní karty pro začínající podnikatele, která má na rozdíl od kontokorentu 45denní bezúročné období. A co nejdříve začněte z vydělaných peněz vytvářet rezervy.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce