Řemeslo má zlaté dno – stále více podnikatelů vydělává v dílně

Poptávka po dobrém řemeslníkovi vytváří vrásky spoustě domácností. Toho si všímají mladí podnikatelé, kteří se v poslední době stále více orientují na podnikání v řemeslné činnosti. Často si přitom vystačí s obyčejným nářadím, jako je vrtačka, bruska nebo svářečka.

Bez praxe to nepůjde

Řemeslníkem nazýváme držitele živnostenského oprávnění pro řemeslnou činnost. Konkrétní obory jsou vyjmenované v první příloze živnostenského zákona. Patří sem například kovářství, obráběčství nebo truhlářství.

Založení řemeslné živnosti je podobné jako u té volné a neobejdete se bez návštěvy živnostenského úřadu. Za každou činnost zaplatíte 1000 Kč.

Na živnostenském úřadě prověří podmínky pro založení řemeslné živnosti. Samozřejmostí je svéprávnost a trestní bezúhonnost. Další podmínkou je odborná praxe, která dokládá vaši způsobilost k podnikání. Tu získáte několika způsoby:

  1. Odborné vzdělání v příslušném oboru (učňovské, středoškolské nebo vysokoškolské),
  2. odborné vzdělání v příbuzném oboru s rokem praxe,
  3. 6 let praxe v oboru pod odborným dohledem,
  4. ukončení rekvalifikace pro příslušnou pracovní činnost v zařízení akreditovaném Ministerstvem školství České republiky.

Řemeslník tvrdý chleba má

Ačkoliv si u nás řemeslníci vydělávají i kolem 400 Kč na hodinu, nemají na růžích ustláno. Jakožto podnikatelé se nevyhnou řadě legislativních povinností a večery často tráví otravným papírováním.

Další překážkou je konkurence. Profesionál si svoji pověst buduje dlouho a sousedská šeptanda často nestačí. Řemeslné obory a jejich prezentace stále více proniká na sociální sítě a bez webových stránek se dnes neobejdou. Offline propagace se ale z oboru nevytratila – s letáčky a vizitkami se na vývěskách setkáváme i dnes.

I přes všechny překážky ale můžeme říct, že řemeslo má zlaté dno. Kvalitní zedník, truhlář či umělecký kovář dnes vydělá stejné peníze jako manažer na střední úrovni.

Dílnu založíte i doma

Pokud uvažujete nad řemeslnou živností, nevzdávejte to předem. Bez základního kapitálu se neobejdete, do začátku vám ale stačí běžné nářadí. Základem je také dostatečně velký ponk se svěrákem. Neobejdete se ani bez vrtačky, ručního nářadí a pokud pracujete s kovem, nesmí v dílně chybět ani svářečka.

Se specializovaným nářadím vám v začátcích pomůžou půjčovny, od kterých si ho vypůjčíte za pár stovek na den. Na samotnou dílnu stačí zahradní domek, který si postavíte v rámci zácviku.

Dobrý den, tady hodinový manžel

Speciálním odvětvím řemeslného podnikání je hodinový manžel. Ve své podstatě se jedná o spektrum drobných služeb, které řemeslníci nabízejí domácnostem. Do jejich gesce nepatří odborná způsobilost, ale zaměřují se na jednodušší úkony jako opravy tekoucí toalety nebo pomoc s montáží nábytku.

Podnikání jako hodinový manžel může být jednoduchou cestou k získání klientely. Jako živnostník si vyděláte i při rekvalifikaci a během pochůzek si vytvoříte síť zákazníků. Ti vás přitom znají a svěří vám později i náročnější práce v oboru.

Podnikání v řemesle na dlouhou dobu usnulo. Nyní se však zvedá vlna mladých a šikovných řemeslníků, kteří využili díru na pracovním trhu, aby docílili samostatnosti a svobody podnikání. Založení živnosti přitom není nic složitého – chce to pouze šikovné ruce.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce