Od podnikatelského záměru ke kapitálu: Kde sehnat peníze na rozjezd podnikání?

Rozhodli jste se postavit na vlastní nohy, opustit jistotu zaměstnání a založit si podnikání? Bez peněz to ale nejspíš nepůjde! Kde vzít dostatečné množství prostředků? Novým podnikatelům se nabízí celá řada možností. 

Půjčíte si od rodiny, banky nebo vám peníze poskytne cizí investor? Kromě tradičních způsobů financování podnikání se nabízejí i méně obvyklé varianty.

Kolik stojí podnikání?

Prvotní suma nutná k založení vlastní živnosti se různí. Nejlevnější způsob podnikání je práce na živnostenský list. Založení živnostenského oprávnění vás vyjde na 1000 Kč a zhruba hodinu času stráveného na úřadech.

Náročnější forma podnikání je vytvoření právnické osoby – například společnosti s ručením omezeným (s.r.o.). Na rozdíl od práce jako OSVČ neručíte soukromým majetkem, ale majetkem právnické osoby, tedy firmy. Založení s.r.o. je nákladnější a bez právníka nebo odborného poradce se při něm neobejdete.

Zaplatili jste první tisíce a v ruce máte papír s oprávněním k podnikání? Další investice jsou za rohem! Pořízení výrobních technologií, výpočetní techniky nebo firemního auta vás bude stát další peníze a finální suma se může vyšplhat i na několik stovek tisíc.

Jako obecně nejlevnější způsoby podnikání se označují ty, ke kterým vám stačí počítač. Programátoři, grafici nebo copywriteři pracují z domu a jejich náklady málokdy převyšují 15 000 Kč měsíčně. Na druhou stranu ale pořízení grafických programů nebo speciálního softwaru na programování stojí i desítky tisíc korun.

Vyplatí se půjčka od rodiny?

První kroky mladých podnikatelů vedou za jejich rodinnými příslušníky. Pro novopečené živnostníky se jedná o nejméně rizikovou možnosti financování vlastní podnikatelské činnosti. Méně na tom vydělají rodinní příslušníci – těm nedáváte žádnou jistotu a oni v rámci dobrých rodinných vztahů přijdou o vlastní peníze.

Jestliže najdete investora v rodině, přistupujte k němu jako ke komukoliv mimo rodinu. Dejte mu jistoty, odprezentujte svůj podnikatelský záměr a řekněte si, co z toho každá strana bude mít. Nezapomeňte, že i když vám půjčili příbuzní, manipulujete s penězi, které vám nepatří.

Pokud u rodiny neuspějete nebo nedostanete dostatečný obnos, můžete zvážit zapůjčení peněz od úvěrové společnosti. V dnešní době není problém si přes internet sjednat půjčku ve výši 100 000 Kč nebo i více – to vám na vyřízení základních náležitostí spojených s podnikáním bohatě postačí. Je však třeba počítat s vyšším rizikem než u zapůjčení peněz od rodinných příslušníků. 

Je tedy třeba si vše velmi dobře spočítat a nejprve si zajistit alespoň nějaké zakázky, abyste měli jistotu, že splácení skutečně zvládnete.

Využijte služeb cizích investorů

Jako jistější forma financování podnikání se jeví využití peněz cizích investorů. Těm přednesete vlastní byznys plán a následuje vyjednávání konkrétních podmínek. Investoři zpravidla vyžadují podíl ve firmě a právo rozhodovat o směrování vaší firmy.

Další možností je i peer-to-peer půjčka. Jedná se o systém, který se podobá klasickým investicím. Na specializované platformě najdete investory z řad fyzických osob, kteří vaše podnikání zadotují nižšími částkami. Oproti klasické bankovní půjčce nabízí peer-to-peer nižší úroky – ty se pohybují okolo 10 %.

Bankovní programy určené podnikatelům

Další možností financování je návštěva banky. Nemyslíme však běžnou bankovní půjčku určenou pro spotřebitele. Některé banky mají speciální programy určené mladým podnikatelům. Ty fungují buď na principu soutěže, kdy vítěz bere vše, nebo jako speciální program s výhodnou půjčkou.

Banky vždy vyžadují přesně zpracovaný podnikatelský záměr. Na vaše podnikání vám poskytnou peníze, ale pouze za podmínky, že budete mít jasný plán. Na druhou stranu vám zajistí mediální podporu a v neposlední řadě neocenitelnou zkušenost s prezentací vlastního projektu.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce