Začínáte s živností? Na tyto věci si dejte pozor

Rozhodli jste se, že se stanete svým vlastním pánem a budete podnikat jako OSVČ na živnost? Získat živnostenské oprávnění většinou nebývá žádný problém. Následně ale musíte myslet na řadu věcí, se kterými se jako začínající podnikatel budete muset popasovat. Poradíme vám, čemu věnovat pozornost a na co si dát pozor.

Nepodceňte účetnictví

Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele. Hned v začátcích podnikání se proto budete muset rozhodnout, zda si budete vést daňovou evidencí, nebo si budete uplatňovat paušální výdaje.

Právě druhý jmenovaný způsob, tedy uplatnění paušálních výdajů, je vhodný především pro drobné živnostníky, kteří mají roční příjem přibližně do 2 milionů korun. V daňovém přiznání si pak uplatníte výdaje procentem z příjmu. Procenta se odvíjí od typu živnosti v rozmezí od 30 do 80 %.

Pokud si nejste jisti, jaký způsob je pro vaše podnikání ten nejlepší, určitě se obraťte na odborníka. Ten vám s výběrem, případně i vedením účetnictví či následným zpracováním daňového přiznání pomůže.

Mějte faktury v absolutním pořádku

Abyste s daňovou evidencí či s paušálními výdaji neměli žádné problémy, je třeba mít v pořádku faktury, které posíláte svým klientům. Na internetu si proto najděte aktuální návody a vzorové šablony, abyste věděli co a jak. Pokud však s fakturováním nechcete mít téměř žádné starosti, řešením jsou různé online nástroje, které vám se vším pomohou. Klasická a zálohová faktura tak už nebude žádný problém. Vše budete mít za malý poplatek přehledně uložené na jednom místě.

Zajděte do zdravotní pojišťovny

S přechodem na živnost se nevyhnete odvodovým povinnostem. Od prvního dne podnikání musíte platit zdravotní odvody. Změnu plátce jednoduše nahlásíte ve své zdravotní pojišťovně, kde vám také určí výšku pojistného. Ta se vypočítává z vyměřovacího základu. Minimální měsíční pojistné pro rok 2022 je 2 627 Kč.

Jednou ročně vám na základě Přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovna pojištění vyúčtuje a vypočítá výšku zálohy na další rok.

Nezapomeňte na sociální pojištění

Živnostník musí rovněž platit sociální pojištění. To se skládá hned ze tří různých druhů odvodů: důchodového pojištění, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a nemocenského pojištění. OSVČ, tedy i živnostník, je povinen platit si první dva.

Nemocenské povinné není, ale v případě potřeby nemá dotyčná osoba nárok na mateřskou či nemocenskou. Je tak lepší platit si dobrovolně i tento odvod.

Zálohy na sociální pojištění opět musíte platit každý měsíc podnikání. Výška záloh se liší podle toho, zda je vaše živnost hlavní, nebo vedlejší výdělečnou činností. V roce 2022 je minimální výška záloh sociálního pojištění pro OSVČ 2 841 Kč za měsíc v případě hlavní činnosti, v případě vedlejší je to jenom 1 137 Kč.

Nenaleťte podvodníkům

Když si založíte živnost, často se stává, že si vás hned všimnou různé podvodné společnosti. Přijde vám tak například složenka na zaplacení zápisu do obchodního rejstříku, vy se ale nenechte oklamat. Pro vás, jako začínajícího živnostníka, je důležitá jedině vaše zdravotní pojišťovna, Česká správa sociálního zabezpečení, místní finanční a živnostenský úřad.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce