Kdy se vyplatí podnikat jako OSVČ a kdy je lepší založit s.r.o.

Hned v samotném počátku podnikání budoucí podnikatel stojí před mnoha zásadními rozhodnutími – jedním z nich je volba právní formy podnikání. Nejběžnější je rozhodování mezi podnikáním jako OSVČ a založením eseróčka. Když se rozhodnete špatně, bude vás to stát hodně – možná „jen“ energie, ale možná taky kopu peněz, takže je v tomto případě více než kdy jindy vhodné pořádně si to rozmyslet a neudělat špatné rozhodnutí. Pomůžeme s tím.

Kdy se Vám vyplatí podnikat jako OSVČ

1. Když jste na podnikání sami, anebo plánujete být freelencerem

Ve většině případů nemá smysl zakládat s.r.o., když budete podnikat takzvaně na volné noze – třeba dělat grafické práce nebo být účetním poradcem. V případech, kdy bude podnikání stát na Vašich nepřenositelných dovednostech nebo znalostech a budete chtít budovat osobní značku založenou na Vašem civilním jménu, je lepší zvolit „pouhé“ OSVČ. S s.r.o. byste „šli s dělem na vrabčáka“. Když půjdete do podnikání se společníkem, pak každopádně doporučujeme zvolit s.r.o., protože se lépe dají řešit podíly ve firmě.

2. Když nemáte na začátku moc peněz nebo je nechcete utrácet za formality

Založení OSVČ Vás vyjde na pouhých 1 050 Kč, zatímco s.r.o. Vás bude stát minimálně 10 250 Kč a to do toho nepočítáme základní vklad do společnosti. To platí pro situaci, kdy si budete s.r.o. zakládat na vlastní pěst. Když využijete možnosti nechat si založit s.r.o. na míru specializovanou společností, pak rozhodně neprohloupíte. Výhodou tohoto řešení je to, že s tím nemáte žádné starosti a obíhání po úřadech a co je na tom nejlepší, vyjde Vás to na podobné peníze. No neberte to 

3. Když chcete začít podnikat ihned, nejlépe ještě dnes

Když půjdete na živnostenský úřad a ohlásíte tam živnost, vydají Vám rovnou výpis ze živnostenského rejstříku a Vy můžete začít podnikat ihned, de facto už v moment, kdy budete vycházet z budovy úřadu, můžete začít přijímat první zakázky/objednávky. Založení s.r.o., pokud si ho budete vyřizovat sami, bude trvat asi měsíc (čeká se na zápis do Obchodního rejstříku). Opět se to dá obejít tím, že si necháte založit s.r.o. na míru – v tomto případě můžete taky začít podnikat ihned.

Kdy se vyplatí založit s.r.o.

1. Když nebudete za závazky vzniklé podnikáním chtít ručit svým vlastním majetkem

OSVČ, ačkoliv se jinak zdá výhodnější (je to rychlejší, méně administrativně náročné a levnější), má jedno velké riziko – pokud se Vám nebude dařit a vezmete si např. úvěr, který nebudete moci splácet nebo bez rozmyslu nakoupíte ve velkém u dodavatele a nebudete mít na zaplacení jeho faktury, pak budete muset sáhnout do svých vlastních či rodinných úspor, protože OSVČ za závazky vzniklé podnikání ručí svým vlastním majetkem. U s.r.o. jste jako jednatel či společník od tohoto rizika chráněni – ručíte jen do výše vašeho podílu v s.r.o.

Tip redakce: S KB založíte s.r.o. online bez dodatečných poplatků

2. Když chcete budovat značku, resp. obchodní jméno firmy

Jako OSVČ vystupujete při podnikání pod svým vlastním civilním jménem. Nemůžete si svoje podnikání nijak pojmenovat, prostě už navždy budete fakturovat jako Petr Novák, pakliže se tak jmenujete. Výsadu pojmenovat svou firmu najdete u s.r.o. U ní se zapisuje do Obchodního rejstříku obchodní jméno společnosti a firma pak vystupuje pod ním. Je tak možnost budovat značku a vůbec, image a důvěryhodnost Vašeho podnikání se tím mnohonásobně zvýší. O výhodách budování značky se snad ani nemusíme příliš mnoho rozepisovat. Příklad, který mluví za všechno: takový Apple by nikdy neměl takovou sílu a věhlas, kdyby byl jen podnikáním nějakého, tehdy neznámého, Stevea Jobse.

3. Když si do budoucnosti přeci jen pomýšlíte na založení vlastní firmy

Pokud je Vaším snem být majitelem firmy, rovnou přese všechna doporučení výše uvedená raději založte s.r.o., i když by pro Vás OSVČ bylo aktuálně výhodnější. Proč? Jednoduše proto, že potenciální přechod z OSVČ na s.r.o. není jednoduchý, bude Vás stát nemalé úsilí a stejně tolik peněz, jako byste založili rovnou s.r.o. nebo si ho nechali založit na míru.

Comeflex
Comeflexhttps://comeflexoffice.cz/
Comeflex - poskytovatel virtuálních sídel pro podnikatele a specialista na zakládání společností.

Inzerce