HomeZačínám podnikatZahájení podnikání

Kategorie: Zahájení podnikání

Začínáte s živností? Na tyto věci si dejte pozor

Rozhodli jste se, že se stanete svým vlastním pánem a budete podnikat jako OSVČ na živnost? Získat živnostenské oprávnění většinou nebývá žádný problém. Následně ale musíte myslet na řadu věcí, se kterými se jako začínající podnikatel budete muset popasovat. Poradíme vám, čemu věnovat pozornost a na co si dát pozor.

Jak na přechod z OSVČ na s.r.o.

Vaše podnikání se slibně vyvíjí. Stoupají vám zisky, zvětšuje se objem zakázek či prodejů. Není jiná cesta, než najmou své první zaměstnance a začít opravdu „ve velkém“. To je přesně ta situace, kdy byste měli začít uvažovat o přechodu z OSVČ na eseróčko. Je to výhodnější? A jak to provést? Dozvíte se zde.

Obchodní jméno pro vaše podnikání volte s rozmyslem

Podnikatel nevstupuje na trh anonymně. Přichází na něj pod svým vlastním jménem nebo pod jménem své firmy. Dobře zvolené jméno firmy může mít vliv i na to, jak trh firmu přijme. A funguje to i naopak – podnikatel svým chováním a činy z velké míry určuje, jak bude jeho firma vnímána, jaký zvuk bude mít její jméno. Podnikatel pod svým jménem nebo jménem své firmy vstupuje do obchodních vztahů s dalšími podnikateli a s konečnými spotřebiteli a postupně si buduje svou pověst – a své dobré jméno. To pak je pro firmu sice nehmotným, ale cenným kapitálem při jejím dalším podnikání. Jak ale jméno pro svůj podnik vybírat?

V čem se liší místo podnikání od provozovny?

V počátcích podnikání na podnikatele ze všech stran vyskakují nové pojmy a s nimi související povinnosti. Není divu, když pak kvůli zmatení pojmů dělají chyby. Jedním z obvyklých nedorozumění je i zaměňování pojmů „místo podnikání“ a „provozovna“. Na následujících řádcích vám osvětlíme význam obou slov.

Na kolik vás přijde založení podnikání

Založení živnosti i společnosti s ručením omezeným s sebou nese nejen vyřizování množství administrativních záležitostí, ale i spoustu dílčích poplatků. Následující článek obsahuje seznam poplatků, na jejichž placení by se měl každý začínající podnikatel připravit. Seznam poplatků nemusí být kompletní, protože každý konkrétní případ zakládání podnikání se může o nějakou položku lišit, přesto vám může dát dobrou představu o tom, kolik bude založení vašeho podnikání stát.

Jak Nový občanský zákoník definuje podnikání

Předtím, než se rozhodnete, kterou z možných forem podnikání si vyberete, je potřeba si nejprve ujasnit, zda vůbec vaše činnost bude podnikáním. Definice podnikatele...

Právní formy podnikání pro fyzické a právnické osoby

Pokud chcete začít podnikat v České republice, můžete si vybrat z několika právních forem podnikání. Abychom vám usnadnili orientaci v problematice forem podnikání, přinášíme vám ucelený přehled právních forem podnikání.

Příležitostné příjmy vs. podnikání

Čas od času se člověku naskytne příležitost trochu si přivydělat, třeba „brigádou“ na sousedově zahradě nebo prodejem hub, které už se nevejdou do mrazáku. Kvůli podobným výdělečným činnostem rozhodně nemusíte běžet na živnostenský úřad. Česká legislativa totiž pracuje s pojmem příležitostný příjem.

Provozovna – povinnosti podnikatele týkající se označení, zřízení i zrušení provozovny

Provozovna je podle živnostenského i obchodního zákoníku definována jako prostor, v němž je uskutečňována podnikatelská činnost (provozována živnost). Provozovna podléhá předpisům vyplývajícím z těchto...

Zahájení a registrace podnikání – Centrální registrační místa (CRM) a Jednotný registrační formulář (JRF)

Od roku 2006 byly živnostenské úřady prohlášeny za Centrální registrační místa (CRM) a podnikateli nyní stačí jediný formulář, aby provedl vedle vlastního oznámení živnosti také daňovou registraci, oznámení České správě sociálního zabezpečení, úřadům práce i příslušné zdravotní pojišťovně. To samé platí pro založení firmy.

Inzerce