Podnikání při studiu – jak na pojištění a daně

Podnikání při studiu je pro mnoho mladých lidí lávavé z několika důvodů - mohou si vydělat nemalé peníze, rozběhnout vlastní profesní kariéru a ještě mohou díky svému statutu studenta při podnikání využít různých výhod, například v podobě nižších odvodů na sociálním a zdravotním pojištění či slevy na dani. Jak je to ve skutečnosti s pojištěním a daněmi u podnikajících studentů?

Podnikání při studiu 2016

Zahájení podnikání u studenta

Před tím, než student zahájí samostatnou výdělečnou činnost nahlásí zahájení podnikání prostřednictvím Jednotného registračního formuláře na kterémkoliv živnostenském úřadu. Je to jediná instituce, kterou navštíví, protože živnostenský úřad sám informuje zdravotní pojišťovnu, okresní správu sociálního zabezpečení i finanční úřad.

V jistých případech může student začít podnikat i bez živnostenského oprávnění, protože každé podnikání není založeno na základě ohlášení živnosti.

K nejběžnějším činnostem tohoto typu patří nezávislá podnikání (hudebníci, spisovatelé), autorská činnost či podnikání dle zvláštních předpisů ( tlumočníci, daňoví poradci) aj.

Přečtěte si více informací o tom, jak založit živnost a začít podnikat při studiu.

Sociální pojištění při podnikání při studiu 2016

U studenta do 26 let se považuje podnikání za vedlejší činnost a proto nemusí v prvním roce podnikání platit měsíční zálohy a v případě, že jeho příjmy po odpočtu výdajů nepřekročí za daný kalendářní rok, ve kterém podnikal, rozhodnou částku, tak nemusí na sociálním pojištění státu odvést vůbec nic.

Pokud rozhodnou částku přesáhnete, začne se na vás vztahovat povinnost odvádět měsíční zálohy a každý rok po podání Přehledu vám bude podle dosaženého zisku z předchozího roku buď vrácen přeplatek na pojistném, anebo zbývající částku doplatíte.

Pro informaci

Minimální měsíční zálohy na sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) pro rok 2016 činí pro vedlejší činnost (mimo studenty) 789 Kč, pro hlavní činnost 1 972 Kč.

Statut studenta musíte dokládat každý rok až do dovršení 26 let.

Zdravotní pojištění a podnikání při studiu 2016

 

Stejně jako u sociálního pojištění má student podnikatel jisté úlevy i při platbě zdravotního pojištění. Za studenta do 26 let platí zdravotní pojištění stát, a proto za první rok samostatné výdělečné činnosti nemusí toto pojištění odvádět (tzn. neplatí měsíční zálohy jako ostatní OSVČ). V dalších letech pak podnikající student hradí zálohy vypočtené podle skutečně dosaženého příjmu, které uvede v Přehledu o příjmech a výdajích.

Pro informaci

OSVČ, které nejsou studenty, odvedou v roce 2016 minimální měsíční zálohy na zdravotní pojištění ve výši  1 823 Kč.

Jak na daně při podnikání při studiu 2016

Student podnikatel může kromě výhod ve vztahu k sociálnímu a zdravotnímu pojištění nárokovat také slevu na dani na studenta. Od daně z příjmu si tak může odečíst kromě slevy na poplatníka pro poslední zdaňovací období (tj. v daňovém přiznání za rok 2015, které se podává v roce 2016) ve výši 24 840 korun ještě slevu na studenta, která činí 4 020 korun.

Pro informaci

Pokud má podnikající student nízké náklady, tak může při výpočtu daně využít paušálního stanovení výdajů.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Anetaaaa Dobrý den,
jsem studentka a založila jsem si živnostenský list. Chci se zeptat do kolika dnů musím poslat potvrzení o studiu na sociální úřad a na pojišťovnu.
Předem děkuji
3.7.2017 09:22 | Odpovědět
Tomáš Blbý Zavolej si na úřad a tam ti řeknou
22.9.2017 22:34 | Odpovědět
Katykk Dobrý den, mám dotaz týkající se rodičů podnikajícího studenta. Mohou rodiče uplatnit slevu na dani, když dítě studuje a zároveň provozuje živnost. Děkuji za odpověď.
25.11.2016 19:19 | Odpovědět
Danka Dobry den, rada bych se zeptala, zda se sleva uplnatnuje i na studenty kombinovaneho studi?Respektiv e, pokud studuji dalkove,pocita se mi zivnost jako vedlejsi cinnost?

Dekuji
26.8.2016 21:48 | Odpovědět
Katka93 Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem studen a šiji vodítka a obojky, zatím jsem v začátcích a moc mi to nevydělá (asi 500kč měsíčně), ale ne pravidelně. Musím mít živnostenský list, nebo si ho stačí založit, až budu mít více příjmů? děkuji za odpověď
8.12.2015 10:05 | Odpovědět
Martin B Dobrý den, chci se prosím zeptat, jestli se všechny výše popsané výhody vztahují i na podnikání při dálkovém studiu. Potřebuji zjistit, na kolik peněz měsíčně by mně při založení podnikání vyšly odvody státu. Děkuji za odpověď. Martin Bureš
25.8.2015 16:33 | Odpovědět
Martin B Tak koukám, že mám asi smůlu. Jestliže je tedy pořád platný tenhle článek, který je asi z roku 2011: http://www.vzp.cz/otazky-a-odpovedi/pojistne-na-zdravotni-pojisteni/256/jsem-student-vyssi-odborne-skoly-tuto-skolu-studuji-dalkovou-formou-soucasne-se-studiem-podnikam-je-za-me-platcem-pojistneho-stat-musim-jako-osvc-hradit-zalohy-na-pojistne-alespon-v-zakonem-stanovene-minimalni-vysi Protože studuji vyšší odbornou školu a ne vysokou, tak bych musel platit běžné (vysoké) odvody...
25.8.2015 17:03 | Odpovědět
Lababdar Dobrý den,
Jak často a kde (na kterém úřadě) mám doložit statut studenta?
Četl jsem, že stačí zavolat na pojišťovnu atd, ale z osobní zkušenosti vím, že je všechno lepší mít černé na bílém.

Děkuji za odpověď
26.7.2015 12:46 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, potvrzení o studiu musíte dokládat na OSSZ i na Vaší zdravotní pojišťovně - jistě jim nebude stačit jen ústní info, ale budou každý potřebovat jeden doklad pro archivaci.
27.7.2015 14:25 | Odpovědět
David Kříž dobrý den, jsem student vysoké školy prezenčního studia a na letní měsíce plánuji udělat živnostenský list. počítám, že za dva měsíce vydělám cca 60 000, budu i přesto muset odvádět zálohy na zdravotní a důchodové ?
19.4.2015 14:54 | Odpovědět
Martin Halík Dobrý den,

jaké je výše rozhodné částky?

cituji:"že jeho příjmy po odpočtu výdajů nepřekročí za daný kalendářní rok, ve kterém podnikal, rozhodnou částku, tak nemusí na sociálním pojištění státu odvést vůbec nic."

mh
19.1.2015 22:34 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, rozhodná částka za rok 2014 je 63 865 Kč. Více Vám řeknou na OSSZ.
20.1.2015 07:34 | Odpovědět
Iren Dobrý den, ráda bych se zeptala, do kdy přesně se u studenta podnikání pokládá jako vedlejší činnost? Jsem studentka posledního ročníku vysoké školy. V říjnu minulého roku 2014 jsem si zřídila živnost a teď v prvním týdnu v únoru budu mít státní závěrečnou zkoušku a snad tedy dokončím i studium. Odkdy se stane mé podnikání hlavní činností a s tím i povinnost platit měsíční zálohy? Už v tom únoru, když ukončím studium hned na začátku toho měsíce? Nebo až v březnu? Ráda bych si pozastavila na určitou dobu živnost, dokud bych nesehnala práci na HPP a tím se mohlo mé podnikání stát opět vedlejší činností. Kdy mám tedy poslední možnost podnikání pozastavit ještě jako vedlejší? Mockrát děkuji. Irena
14.1.2015 13:01 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, vedlejší činnost by měla skončit v okamžiku, kdy pro úřady přestanete být studentkou. Doporučuji zavolat/zajít si na Vaši OSSZ, kde Vám jistě poradí ve Vašem individuálním případě.
14.1.2015 13:56 | Odpovědět
Petule Dobrý den pokud je syn student do 26 let, osvč, uplatnit si může slevu na poplatníka a studenta, ale otázka je zda je stále sleva rodiče na podnikajícího studenta - tedy zda rodič i tak může uplatnit slevu na dítě (i když dítě je studentem a zároven osvč)
Děkuji za radu
31.12.2014 12:21 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, doporučujeme vyhledat v zákoně, zda spolu uplatňování těchto slev koliduje, anebo se doptat nějkaé zkušené účetní.
5.1.2015 07:28 | Odpovědět
Jenprojistotu Dobrý den, chtěl bych se ujistit, jestli zmiňovaná ROZHODNÁ ČÁSTKA je těch 30 000,- Kč nebo se zde jedná o jinou částku (popř. jakou)?
22.11.2014 20:39 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, tuto informaci vám potvrdí na ČSSZ. Určitě bude stačit tam jen zavolat.
24.11.2014 07:38 | Odpovědět
Mi V kalendářním roce po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce aspoň tzv. rozhodné částky. Příjmem se rozumí daňový základ stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů po úpravě podle § 5 a § 23 zákona o daních z příjmů. Rozhodná částka je proměnlivá a v roce 2013 činí 62 121 Kč (viz níže), v roce 2014 činí 62 261 Kč. Uvedená rozhodná částka platí při výkonu samostatné výdělečné činnosti po celý kalendářní rok.

Zdroj: http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/ucast-na-pojisteni/povinna.htm
25.11.2014 12:59 | Odpovědět
Jenprojistotu Děkuji za odpověď. Samozřejmě se dále obrátím i na pracovnici v živnostenském úřadě. Chtěl jsem pouze vědět, jak velká je zmiňovaná částka, ještě jednou děkuji.
26.11.2014 20:31 | Odpovědět
Petule důležité je že ta rozhodná částka je - základem daně - to znamená pokud za rok vydělám 150 000, uplatním danový paušál 60% tak se tešně vejdu po hranici rozhodné částky je to tak?
31.12.2014 12:23 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, rozhodná částka je už i po odečtení slevy na poplatníka a případně dalších slev, tzn. příjem za rok můžete mít ještě o to vyšší a nebudete muset nic danit. Stačí vzít kalkulačku a spočítat si to. Více zde: http://www.ipodnikatel.cz/Danove-priznani/
5.1.2015 07:32 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.