Podnikání při zaměstnání

Přivydělat si ke svému zaměstnání něco navíc je lákavé pro mnoho lidí. Jednou z možností je právě podnikání. Mít stálé zaměstnání a zároveň podnikat má však také svá úskalí a nevýhody. Co byste měli vědět, než začnete podnikat při zaměstnání?

Překážky u podnikání při zaměstnání

Překážkou ve vašem podnikání by mohlo být vaše současné zaměstnání, respektive zaměstnavatel, v případě, že byste chtěli podnikat ve stejném oboru, jako jste zaměstnáni. V takovém případě totiž musíte mít písemný souhlas zaměstnavatele. Jistě tušíte, že většinou váš zaměstnavatel nebude spokojený, že chcete být jeho konkurentem. Pokud by vám souhlas i přesto udělil, může ho vzít zpět. Pokud tak učiní písemnou formou, byli byste nuceni ukončit své podnikání v co nejkratší době.

Další překážkou pro podnikání ve stejném oboru jako je vaše zaměstnání by byla podepsaná konkurenční doložka. Tu po vás mohl chtít podepsat zaměstnavatel při vašem nástupu do firmy a říká se v ní, že zaměstnanec nesmí po ustanovenou dobu, nejdéle však jeden rok po skončení pracovního poměru, vykonávat pro jiného zaměstnavatele nebo na vlastní účet činnost, která byla předmětem činnosti zaměstnavatele.

Poslední, co by vám mohlo překazit plán podnikat, je skutečnost, že jste státní zaměstnanec (zaměstnanci Policie ČR, ministerstev, soudů, Armády ČR a dalších státních institucí). Ti totiž mají zákaz podnikání.

Zahájení podnikání při zaměstnání

Už víte, v čem budete podnikat? Potom už zbývá jen zastavit se na živnostenském úřadu nebo Centrálním registračním místě, kde vyplníte jednotný registrační formulář. Budete potřebovat občanský průkaz a tisíc korun.

Pokud plánujete podnikat v jiném oboru, než je vaše zaměstnání, není vaší povinností nahlásit začátek podnikání stávajícímu zaměstnavateli.

Pokud bude vaše výdělečná činnost zpočátku spíše nahodilá, doporučujeme spíše než živnostenského oprávnění využít dohody o provedení práce, kterou uzavřete s vaším zákazníkem. Ta je sice omezena 300 hodinami ročně, ale na ověření úspěšnosti vašeho podnikatelského nápadu by tento rozsah mohl stačit. Ušetříte si také nutnost registrace na příslušných úřadech. Až když si ověříte, že má vaše podnikání budoucnost, můžete požádat o živnostenské oprávnění.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Filipo Dobrý den, jsem normálně zaměstnán na HPP, ale chtěl bych si přivydělat a zjímalo by mě, jak v praxi funguje dohoda o provedení prace s fyzickou osobou? V članku o DPP jsem pochopil, že potřebné odvody při splnění či nesplnění daných limitů výdělku měsíčně odvádí přímo zaměstnavatel. Ale když smolouvu uzavřu s tím mým "zákazníkem", jak se píše vjednom odstavci zde, tak mám ten příjem zdanit u koho? Děkuji za odpověď
11.8.2015 01:31 | Odpovědět
Ludmila Kmínková Přemýšlím taky o vlastním podniku, něco malého, v poslední době mě třeba zaujala Naše Andulka. Jsou to jen úklidy v domácnostech a bytových domech, což se dá v pohodě i při práci. Takovéhle malé podnikání to právě při práci chce.
29.7.2014 10:38 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.