Dnešní vysokoškoláci se snaží o sebe postarat

Přestože můžete ze všech stran slyšet nadávky na tu dnešní šílenou generaci, mladí lidé nejsou o nic horší, než jste bývali vy. Některé jejich názory jsou skutečně rozumné. Drtivá většina dnešních vysokoškoláků má například snahu si už při studiu přivydělávat. Příležitosti k tomu mají, otázkou je, jak dokážou skloubit práci se školou.

Dost možná je to tím, že to dnešní doba vyžaduje – studium a ubytování ve velkých městech nejsou zrovna levnou záležitostí, mnozí rodiče nemohou své děti naplno podporovat. Jít na vysokou s představou, že si na sebe zvládnete plně vydělat, je ovšem dost riskantní.

Spousta studentů pracuje až při magisterském studiu

Při nástupu do bakalářského studijního programu má drtivá většina studentů co dělat s tím, aby se seznámili s vysokoškolským životem a naučili se, jak to na VŠ chodí, že je nikdo nebude vodit za ručičku a musí se snažit sami. Většina z nich si tedy hledá práci, až když nastoupí na magisterské studium, případně v posledním ročníku bakalářského. Za těch pár let už se totiž naučí, co musí brát vážně a v jakých oblastech si naopak mohou dovolit trochu zvolnit.

Hodně záleží, jak se k tomu postaví škola

Zřejmě žádná VŠ svým studentům úplně nebrání, aby pracovali, ale názory profesorů na vlastní praxi se dost liší. Někteří ji vítají s nadšením, obzvlášť je-li v oboru, jiní tvrdí, že vlastně ruší studenty od učení a jejich prioritou by měla být vysoká škola, pak až praxe. Například Vysoká škola podnikání a práva jen uvítá, když jsou studenti schopní. Spousta z nich si práci najde už během studia.

Určitou možností je i dálkové studium

Studenti, kteří mají práci, se často rozhodnou pro dálkovou formu VŠ. I to je možnost, nicméně hodí se spíš pro ty, co už mají trvalé zaměstnání, nikoliv brigádu. Zmiňovaná vysoká škola Praha realizuje výuku kombinovaného studia v pátek a sobotu, studenti si musí spoustu materiálů projít samostatně a odevzdávat vyhotovené práce. Je ale zřejmé, že je taková forma VŠ vzdělávání podstatně méně náročná.

Finance jsou pochopitelně potřeba, ovšem dobré vzdělání je pro život taktéž důležité. Každý student si tedy musí najít rozumnou rovnováhu mezi prací a školou.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.