Půjčky na konsolidaci dluhů: Výhody a nevýhody

Načerpali jste v posledních letech hned několik půjček a uvažujete o jejich konsolidaci do jedné? Podívali jsme se na to, jaké má toto řešení výhody a nevýhody.

Kdy se lidé rozhodují pro konsolidaci úvěrů?

Mnoho rodin splácí hned několik půjček. V určitou dobu si potřebovali půjčit drobnou částku pro pořízení nových spotřebičů nebo úpravu bydlení, jindy bylo nutné opravit ojetý automobil, nebo se zkrátka rodinný rozpočet dostal krátkodobě do ztráty.

Najednou zjistíte, že splácíte hned několik úvěrů různým společnostem. Konsolidace neboli sloučení úvěrů do jednoho by mohla mnohé zjednodušit.

Výhoda: Jedna půjčka, jedna splátka

Jednou z velkých výhod je zpřehlednění vašich osobních či rodinných financí. Místo toho, abyste si museli hlídat data splatnosti, zbývající dlužnou částku nebo nejrůznější poplatky u mnoha institucí, budete po konsolidaci vše řešit jen s jedním věřitelem. Jedna půjčka, jedna měsíční splátka, jedny podmínky, jedno telefonní číslo či kamenná pobočka. Ušetříte tak mnoho času i starostí.

Výhoda: Méně poplatků a papírování

Některé společnosti mohou vyžadovat zřízení speciálního bankovního účtu, který budete pro splácení úvěru využívat. Výjimkou nejsou ani velké banky, které mohou preferovat splátku inkasem z vašeho účtu. Často se k těmto účtům mohou vázat různé poplatky. Pokud navíc dáváte přednost klasickým výpisům v papírové formě, i za ně se nejspíš dočkáte poplatku. Pokud tedy počet institucí zredukujete do jedné, i množství poplatků a dalších souvisejících povinností tím můžete značně snížit.

Výhoda: Obvykle budete měsíčně platit méně

Díky konsolidaci zpravidla klesne celková měsíční splátka, kterou budete platit. Je-li tedy váš rodinný rozpočet napjatý, po konsolidaci se vám bude lépe dýchat. Ostatně snížení měsíčních splátek je jednou z nejčastějších motivací žadatelů o konsolidaci úvěrů.

Proč je celková splátka nižší? Jednak můžete dosáhnout na lepší úrok, nižší mohou být i již zmíněné poplatky. Často se ale také prodlouží celková doba splácení.

Nevýhoda: V součtu zaplatíte více

Tím se dostáváme k první nevýhodě. Konsolidací úvěrů se zpravidla prodlouží jejich celková splatnost. To mimo jiné znamená, že se prodlouží doba úročení dluhu. Prostým součtem splátek tak zjistíte, že na splátkách po konsolidaci zaplatíte více, než kdybyste spláceli každý úvěr zvlášť a rychleji. Nemusí to ovšem platit vždy. Každopádně byste si měli vždy ověřit, zda je pro vás konsolidace výhodná, či nikoliv.

Nevýhoda: Vše dlužíte jedné instituci

Hlavní výhoda konsolidace úvěrů může potenciálně znamenat i nevýhodu. Pokud se dostanete do finanční tísně, jste závislí na ochotě dané instituce vám pomoci třeba odložením splátek. Máte-li více věřitelů, pravděpodobně alespoň některý z nich bude ochoten se s vámi rozumně domluvit. Snažte se tedy při konsolidaci úvěrů vsadit na společnost s dobrou pověstí a vstřícným přístupem ke klientům.

Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce