Golfová etiketa aneb víte, jak se při elegantním sportu chovat?

Důležitou součást golfu tvoří etiketa. Ta zasahuje prakticky do všech oblastí, promítá se do způsobu oblékání, do chování na hřišti i ke spoluhráčům. Pravidla, která hráči dodržují, odlišují golf od ostatních sportů.

Etiketa v oblékání

Etiketu je třeba ctít v případě oblečení. Někomu to možná může připadat banální, avšak správný oděv má své opodstatnění – přispívá totiž k lepší a pohodlnější hře. To ostatně sami poznáte po pár minutách na hřišti. Hovoříme-li o tom, že šaty dělají člověka, pak bychom s trochou nadsázky mohli tvrdit, že správné golfové oblečení dělá golfistu. Rifle, kapsáče či tílka na tenká ramínka proto nechte doma ve skříni, nejen, že nejsou zrovna dvakrát praktické, ale k golfovému bagu se vyloženě nehodí. A kdybyste měli pocit, že jsou tato pravidla zbytečně moc přísná, pak vězte, že v minulosti byla etiketa ještě striktnější. Běžně se tak golf hrál v saku a s kravatou.

Chování na hřišti

Jakmile se ocitnete na hřišti, snažte se zbytečně nezdržovat hru. Minimalizujte prodlevy, nehledejte ztracený míček déle než pět minut a dobu, než na vás přijde řada, vhodně využijte – přemýšlejte s předstihem, jakou hůl použijete, kudy odpal povedete. Choďte svižně, ale neběhejte, pohybujete-li se golfovým vozíkem, jezděte jen po cestách, které jsou k tomu určené. Nezapomeňte, že je hodně těžký, a tak by mohl napáchat pořádnou paseku. Udělat pár kroků navíc vás jistě nezabije. Ostatně, chůze ke golfu přece neodmyslitelně patří.

Chování vůči spoluhráčům

Golfová etiketa se odráží i v chování k ostatním. Golf je totiž náročný na koncentraci, pokud se nemůžete pořádně soustředit, podepíše se to na vašem výkonu. Proto nemluvte moc nahlas, nedělejte žádný zbytečný hluk, nedávejte příliš najevo svou spokojenost ani nespokojenost, ať neobtěžujete vaše spoluhráče ve skupině nebo v blízkém okolí. Vypnout nezapomeňte také mobilní telefon, zvonění totiž nabourává koncentraci víc než mluvení. Na turnajích si dokonce za neuposlechnutí tohoto pravidla „vysloužíte“ trestnou ránu navíc.

Nemusíte drilovat pravidla golfové etikety. Mnohdy stačí jen projevovat respekt, úctu, pokoru a pochopení vůči ostatním. Golf totiž vždycky byl, je a bude především hrou gentlemanů, hrou pro radost. A dodržování základních norem chování významně přispěje k příjemnějším chvílím na hřišti, a to jak vám, tak i ostatním hráčům. Věnujte jim proto patřičnou pozornost.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce