Sídlo společnosti na domovské adrese už se nenosí

Kam si zapsat sídlo společnosti, když vlastně nemáte žádnou fyzickou provozovnu nebo kancelář? V minulosti bylo běžné si firemní sídlo zapisovat na domovskou adresu. Dnes už je tato praktika překonaná, moderní doba nabízí mnohem lepší řešení.

Sídlo společnosti na domovské adrese zní na první pohled jako dobrý nápad. Firma bude doma, takže kdokoliv si adresu najde a bude vás na ní hledat, zřejmě vás zastihne. Skutečně ale tohle chcete?

Sídlo doma znamená vzdát se soukromí

Firemní život byste měli jasně oddělit od toho soukromého a dát si sídlo společnosti na domovskou adresu není zrovna vhodný příklad, jak se této rady držet. Zákazníci či obchodní partneři vás teoreticky mohou přijít hledat na firemní adresu i bez předchozí domluvy. Firemní záležitosti vás pak budou rušit u večeře, u televize či u rodinných povinností.

Navíc, kam byste takového člověka pozvali? Udělali byste si obchodní jednání v kuchyni, nebo raději v obývacím pokoji? Toto řešení je dost neprofesionální. Když se někdo ohlásí předem, můžete si s ním domluvit schůzku třeba v kavárně či vinárně, ale budete tam mít dostatečný klid?

Nehledě na to, že obecně nepůsobí dobře, když má firma sídlo v nějaké bytové zástavbě či satelitním městečku. Na profesionalitě vám to nepřidá, obzvlášť v dnešní době, kdy firmy neváhají platit za luxusní adresy.

Řešením je virtuální sídlo

Co tedy dělat v případě, kdy:

  • pracujete vzdáleně a nepotřebujete žádné fyzické sídlo,
  • nemáte čas shánět a zařizovat nájem či koupi nemovitosti,
  • nemůžete si dát sídlo na adresu vaší skutečné kanceláře/provozovny,
  • nechcete si dát sídlo na adresu vaší skutečné kanceláře/provozovny?

Všechny tyto situace vyřeší virtuální adresa. Jistě jste o ní také slyšeli, mnozí lidé k ní stále mají předsudky, ačkoliv nejde o nic protizákonného ani méněcenného. Spíš naopak – dokonale pokryje všechny vaše potřeby, a to za nízké ceny.

S virtuálním sídlem si neplatíte pouze adresu

Virtuální sídlo rozhodně neznamená, že si koupíte pouze adresu, kterou budete uvádět ve všech dokumentech. Pojí se s ním také řada dalších služeb. Na dané adrese se fyzicky vůbec nemusíte vyskytovat, přesto se sekretářka postará o veškeré vaše návštěvy a může vám také vyzvedávat a přeposílat poštu.

Zcela běžná je nabídka, kdy můžete na dané adrese využívat konferenční místnost či kancelář, někdy je tato možnost zahrnutá už v měsíčním poplatku, jindy si budete muset připlatit. Sice zde nemusíte sedět každý den, ale čas od času je zapotřebí se sejít s kolegy, zákazníkem nebo partnerem a kde jinde by taková schůzka měla proběhnout než ve firemních prostorách? Vaše návštěva ani nemusí poznat, že vaše zdejší sídlo je pouze virtuální.

Když už virtuální adresu, tak pořádnou

Mnohdy si veřejnost udělá o firmě představu už podle toho, kde sídlí. Poskytovatelé virtuálních sídel se proto předhání v tom, kdo nabídne lukrativnější adresu. Největší zájem je pochopitelně o sídlo v Praze. Drahá záležitost to ale není. Například u Jake&James seženete sídlo v Praze již od 135 korun měsíčně bez DPH. Přesněji řečeno na Praze 10, za lukrativní adresu na Praze 1 si pár stovek připlatíte, adresa na Revoluční vychází už na 835 korun měsíčně.

Pokud se chystáte srovnávat, kde vám virtuální sídlo nabídnou nejlevněji, pečlivě čtěte. Rozhodně se neorientujte jen podle ceny, ale především dle služeb obsažených v ceně. Přeposílání pošty nebo stálý provoz recepce nejsou samozřejmostí. Třeba u zmiňovaného Jake&James vám nabízí okamžité avízo o došlé poště e-mailem a také poskytnutí prostor v případě jednání s úřady zcela zdarma.

Mimochodem, virtuální adresa je také výbornou cestou, jak ušetřit firemní peníze. Mnoho firem pod tlakem současné situace zjistilo, že se vlastně nemusí denně scházet v kancelářích. Možná by jim postačilo virtuální sídlo.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce