5 tipů, jak efektivně zkrotit náklady na podnikání

Potřebujete zkrotit náklady na své podnikání? Podíváme se, jak je snadno a rychle po malých krůčcích snížit. Ve kterých oblastech se dá šetřit a jaké návyky stojí za to si osvojit? Tady je pět užitečných funkčních tipů přímo od podnikatelů.

Sdílená kancelář, nebo podnikání z domova?

Možná vás v tuto chvíli alarmují náklady na energie. Co to znamená? Můžete popřemýšlet, jak šetřit i v této kategorie. Potřebujete nutně svou kancelář či sklad? Pokud je nevyužíváte naplno, je možné je například sdílet s dalším podnikatelem? A co třeba práce z domova, nebyla by stejně efektivní? V této době spoustu z nás zjistilo, že home office je vlastně příjemný – i pracovní zázemí v prostředí domova může mít skvělý vliv na naši produktivitu.

Znáte čistý marketing?

Utrácíte majlant za reklamu? A co takhle jít proti davu – a vyzkoušet čistý marketing. Pokud potřebujete ušetřit v této kategorii nákladů, vrhněte se na staré dobré doporučení. Ruku na srdce, říkáte si o něj svým klientům či obchodním partnerům? Mluvíte na sítích o svém produktu či službě? Může vám v propagaci a sdílení pomoci okolí? A jak efektivně spojit obojí, tak, aby se náklady snížily, zatímco dosah a zisk se zvýší? Zlatá střední cesta může být skvělým krokem, jak snížit část nákladů na marketing, aniž byste přišli o zviditelnění. Zkusíte to?

Šetříte v kanceláři?

Dalším žroutem nákladů na podnikání je provoz kanceláře. Kromě potřebné elektroniky nejspíš často investujete do tisku a kancelářských potřeb. I tady se dá skvěle šetřit. Snížit náklady můžete nejen koupí alternativních tonerů Torex, které perfektně nahradí dražší originální tonery do tiskárny, ale třeba i správným nastavením tisku. Kromě oboustranného tisku se nespletete s nastavením ekonomického písma a koupí ekonomických balení papírů a dalších drobných potřeb. Tisk omezte na minimum – nebudete muset skladovat, ani skartovat – a tak se opět dostanete na nižší náklady.

Ekonomické nákupy ve velkém

Pokud pravidelně nakupujete materiál, nakupte ho více. Možná to zprvu bude znít v článku o snížení nákladů bláznivě, ale překvapivě to funguje. Čím větší balení, tím bývá cena jednotky nižší. Hledejte možnosti, diskutujte s dodavateli a nebojte se chtít platit méně i za cenu toho, že nakoupíte více.

Omezení investic. Před nákupem se zastavte

Chystáte se do firmy investovat? Každou investici zvažte – a investujte uvážlivě. Šetřit můžete už jen tím, že budete plánovat i útraty. Kolik jste ročně investovali loni a jak můžete vydat méně peněz letos? Je nějaká další možnost, jak a kde ušetřit? Někdy stačí dopřát si čas a popřemýšlet. Kdo je připraven, není překvapen – tak vzhůru do šetření vašich nákladů!

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce