Jakými způsoby a moderními metodami lze provést sanaci vlhkého zdiva?

O sanaci zdiva bychom měli uvažovat, jakmile v interiéru dlouhodobě cítíme vlhkost, i když pravidelně větráme. Dalšími neklamnými znaky nedostatečné či nefunkční izolace jsou vlhké mapy na stěnách, solné výkvěty, nebo dokonce plísňové fleky. V těchto případech bychom měli začít jednat okamžitě, neboť by mohlo dojít k poškození stavební konstrukce objektu.

Na co si dát pozor?

Abychom předcházeli nadměrné tvorbě vlhkosti v domácnosti, měli bychom se vyvarovat některých činností. Jimi jsou opakované sušení prádla v bytě, nevyvětrání po koupeli a dlouhé sprše. Odborníci doporučují v zimních měsících krátké, ale vydatné větrání, okno můžeme nastavit na mikroventilaci. Zkontrolujeme též rozvody kanalizace, topení a vody, jestli tam nedošlo k nějakému poškození. Častým viníkem nežádané vlhkosti jsou špatně napojené okapy.

Když je problém v nesprávné či chybějící izolaci zdiva

Stavební konstrukce, do jejichž pórů se dostala voda, přispívají k výrazným tepelným ztrátám. Zvětšují totiž tepelnou vodivost zdiva, čímž dochází k rapidnímu růstu nákladů za vytápění. Nehledě na zdravotní rizika hrozící ve vlhkostí znehodnoceném bydlení. Řeč je o dýchacích potížích, alergiích, kloubních onemocnění atd. V tomto případě je jediným řešením sanace zdiva, což je souhrn hydroizolačních, stavebních, a hlavně vysušovacích prací, díky nimž je vlhkost ve zdivu trvale odstraněna či snížena na minimum. Sanace vlhkého zdiva se provádí několika účinnými metodami, a to podřezáním zdiva, chemickou injektáží nebo elektroosmózou.

Mechanická odvlhčovací metoda

Podřezání zdiva je v současné době prováděno za pomoci řetězové nebo lanové pily. Řetězová pila se doporučuje na zdivo cihlové, lanová pila bez potíží prořízne beton a kámen. Dříve se zdivo rozebíralo ručně, což byla velmi náročná a zdlouhavá práce. Pila vytvoří ve zdivu spáru, do které se vloží plastová fólie či sklolaminátová deska. Zdivo se následně zajistí tlakovou injektáží cementové suspenze.

Sanace prostřednictvím moderní technologie

Další metodou sanace zdiva je aktivní elektroosmóza. Její unikátnost spočívá ve využití elektrofyzikálního principu elektromagnetického pole Země. Při elektroosmóze se do zdiva nainstalují katody a anody, které dokáží permanentně vytvořit elektromagnetické pole. Díky němu je vzlínající vlhkost ve zdivu zatlačena zpátky do podloží, případně vně stavební konstrukce domu.

Na všechny druhy vlhkého zdiva

Třetí velmi efektivní metodou je chemická injektáž, kdy se do zdiva napouští injektážní látka. Vznikne tak účinná překážka, která zabraňuje vzlínání vlhkosti. Chemická injektáž může mít formu mikroemulze, akrylátového gelu, silikonového krému, případně polyuretanu.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce