Nepodceňujte ve firmě zálohování dat

Ze statistik vyplývá, že průměrně 33 % všech souborů není nijak zálohováno. Přitom právě na tvrdých datech vaše firma stojí! Stejně jako lidské tělo nedokáže přežít bez kyslíku, nemůže podnikání fungovat bez velkého množství dat. Pokud dojde k jejich větší ztrátě, může to být pro Vaši firmu zcela fatální. Dnes již naštěstí existuje hned několik metod zálohování, které můžete použít. Jak se to ale vlastně dělá? Není to nebezpečné? A která metoda se bude nejlépe hodit pro Vás?

Všeobecně se doporučuje data zálohovat takzvanou metodou 3-2-1 – na třech různých místech, dvou různých nosičích plus jednu kopii úplně mimo, například doma. Nejběžnějšími typy nosičů jsou:

  • lokální hardware
  • datová záloha/sdílená síť
  • datové pásky
  • cloudové úložiště

Lokální hardware

 Nejedná se o nic složitého, jakékoliv externí zařízení (fleška, nebo externí disk) se dá považovat za lokální hardware. Velkou výhodou tohoto způsobu zálohování je okamžitá dostupnost a možnost si přesně vybrat, které soubory chcete obnovit. Pokud ale byla Vaše data ztracena kvůli požáru, záplavě, nebo jiné přírodní katastrofě, je velmi pravděpodobné, že o data na fleškách a externích discích ve stejné budově jste přišli také. Lokální hardware také nemá zdaleka takovou úložnou kapacitu, jako ostatní druhy zálohování, ale zase je výrazně levnější. Hodí se tedy primárně pro malé firmy, nebo pro zálohování méně důležitých dat. 

Sdílená datová síť

Pomocí systémů jako je NAS (network attached storage) nebo SAN (storage area network) můžete zálohovat mnohem větší objemy dat, než by unesl lokální hardware, přičemž data jsou stále velmi dobře dostupná. Systém prostě kopíruje a odděleně ukládá firemní data, takže jsou efektivně chráněna před virovými útoky a zcela nezávislá na hlavním systému. Bohužel, stále zůstává problém s přírodními katastrofami, protože NAS i SAN servery jsou uloženy ve stejné budově, jako primární systém.

Datové pásky

Ač to může znít absurdně, datové pásky jsou velmi oblíbeným způsobem zálohování dat. Jenda taková páska na sebe totiž pojme i 15 TB dat. Pásky je doporučeno skladovat minimálně 150 kilometrů od sídla podniku, právě kvůli možným přírodním katastrofám, nebo krádežím.

S velmi dobrou datovou kapacitou se ale také pojí vyšší cena, protože k nahrávání dat na pásky je potřeba další speciální technika. Manuální přesun pásek navíc nějakou dobu trvá, takže v případě potřeby obnovy dat se tím prodlužuje čekací doba. Co se provozu firemních serverů týče, čas opravdu jsou peníze, protože už hodina mimo provoz stojí malou firmu přes $8 000, takže se vyplatí si zajistit, aby doba obnovování dat byla co nejkratší. Dalším problémem je, že z datové pásky nemůžete získávat jednotlivé soubory, musíte ji do systému nahrát celou. Obnovování menších ztrát z datových pásek se prostě nevyplatí.

Cloudová centra

Obrovskou výhodou cloudových center je, že se skoro o všechno postarají za Vás. Servery, aktualizace antivirových systémů, náklady za elektřinu, zabezpečení celého komplexu, někdy dokonce i školení pro Vaše zaměstnance, jak se systémem pracovat. Pokud se bojíte, že na cloudu Vaše data nejsou v bezpečí, jste na omylu. S největší pravděpodobností jsou tam zabezpečená lépe než na Vašem vlastním zařízení. Cloudový poskytovatelé mají totiž bezpečí Vašich dat jako jednu ze svých hlavních priorit. Navíc zpravidla mívají více datových center, takže pravidlo 3-2-1 dodržují za Vás.

V souvislosti s tím je třeba dát si dobrý pozor, jestli na cloud neukládáte osobní data svých klientů, kdyby se totiž cloudové datové centrum nacházelo mimo území EU, bylo by toto jednání v přímém rozporu s GDPR a hrozila by Vám za něj velká pokuta. Nevíte si s implementací GDPR ve svojí firmě rady? Nechte si udělat konzultaci zdarma.

Shrnutí

Pokud nejste opravdu malá firma, nebo naopak obrovský nadnárodní koncern, pravděpodobně se pro Vás nejvíce hodí cloudové řešení. Je relativně levné a s dobrým poskytovatelem velmi spolehlivé. Citlivá data přitom můžete zálohovat stranou, třeba na lokální hardware, nebo sdílenou firemní síť. Uvažujete o zálohování do cloudu? Vyzkoušejte si bezplatnou čtrnáctidenní demoverzi. Zálohujte svoje data, jeden přece nikdy neví.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce