Fotky nelegálně stažené z internetu vás mohou stát desetitisíce

Vše na internetu má svého majitele. Fotka, obrázek, text. A pokud si je bez svolení „půjčujete“ z cizích stránek, dopouštíte se nezákonného jednání, které vás může přijít pěkně draho. Zásah do autorských práv je totiž trestným činem.

Fotky nelegálně stažené z internetu

Existuje mnoho podnikatelů, kteří si nelámou hlavu s tím, odkud pocházejí ilustrační fotky, které si dávají sami nebo jim je dávají jejich grafici na web – prostě je stáhnou třeba z Google Images a neřeší autorská práva.

Nejčastěji se s tímto nešvarem dá setkat u realitních agentů a poradců všeho druhu. Neoprávněně mají na svých webech fotky ale třeba i neziskové organizace nebo občanská sdružení, která se nijak použitím fotek neobohacují a vůbec si neuvědomují, že dělají něco špatného. Neznalost ale neomlouvá.

Jednoho „krásného dne“ jim pak bude možná doručena předžalobní výzva z advokátní kanceláře, ať za fotky zaplatí. Ne pár korun či stokorun, které by jinak zaplatili databance, kde si fotky mohou stáhnout legálně, ale celé desetitisíce za jeden nelegálně použitý kousek. Pokud nezaplatí, dá to advokátní kancelář k soudu. Jejich šance na výhru v soudním sporu je mizivá.

Co je a co není povoleno

Česká legislativa povoluje použití fotek a textů pro osobní a soukromé účely. Jakékoliv veřejné užití (např. vyvěšení fotky na váš osobní blog, profil na sociální síti apod.), četně komerčního, je ale již trestné.

U fotek nejsou povoleny žádné výraznější úpravy bez předchozího souhlasu autora. Za ořez, vyvážení kontrastu nebo jasu vás nikdo trestat nebude, pokud ale na fotce provedete dramatické změny (např. retuš vodoznaku) postih vám už hrozí.

Krádeže odhalí speciální software

Většina kradených fotek jde pomocí chytrých nástrojů dohledat. Existují počítačové programy (např. TinEye), které dokážou vyhledávat identické grafické prvky napříč internetem, porovnávat je a odhalit manipulaci s fotkami (např. již zmíněné odstranění vodoznaku a další úpravy fotek, kterými se nejčastěji grafici snaží zamaskovat, že jde o dílo ke kterému nemají autorská práva).

Nemyslete si, že na vás budou krátcí, když stáhnete fotku ze zahraničního webu – v západních zemích je legislativa ještě přísnější.

Fotky v sobě navíc často obsahují takzvané IPTC tagy. Jsou to textové informace uložené v hlavičce obrázku, které není tak snadné zfalšovat a i když například vyretušujete vodoznak (což už je samo o sobě nelegální), v IPCT zůstane skutečný autor zaznačen.

Nebezpečí hrozí i u fotek zdarma

Bohužel, jistotu beztrestnosti nemáte ani u stažení fotek z free fotobank. Jednak vám nikdo nezaručí, že fotka nebyla dříve ukradena z jiných stránek. Druhý a zásadní problém spočívá v existenci takzvaného „model release“ a „property realease“.

Je to souhlas fotografovaných osob, respektive souhlas majitelů fotografovaných předmětů a objektů, s komerčním užitím fotografií. Sice vám nehrozí žaloba za krádež fotky, ale hrozí vám postih kvůli neposkytnutému souhlasu s komerčním využitím.

Pokuta dosahuje milionů

Sankce za porušení autorských práv nejsou malé. Pokud se díky nelegálně staženým fotkám / textům apod. obohatíte o více než půl milionu korun, může vám soud zakázat podnikání a navrch uvalit pokutu od 2 tisíc do 36,5 milionu korun.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce