Potřebujete spolehlivě ukládat velké množství dat?

Data jsou v dnešní době problémem, který musí řešit každá firma nehledě na velikost. Všichni denně vyprodukují spoustu dokumentů a jiných typů informací, které je potřeba uchovávat. Některé jsou důležité, ostatní méně. Některé složky jsou používány často, ovšem zbytek důležitých firemních dat zůstane uložen na dlouhá léta jen pro případy nouze na firemním hard disku, který za ty léta a hlavně „nečekaně“ odejde. Jak se tomu vyhnout?

Vlastní hard disk v počítači má své nevýhody a časem se opotřebuje. Buď dojde k poškození nárazem (případ notebooků), nebo zemře stářím. Data se z něj sice v mnohých případech lze zachránit, ale je to finančně velmi nákladná záležitost. Proces záchrany dat je ohromně náročný, provádí se v laboratořích a může vyjít až na desetitisíce korun. Tudíž je pro firmu naprosto nemyslitelné uchovávat důležitá data jen na vlastním a v nejhorším případě na jednom hard disku.

Nejdůležitější je zálohovat

Nejdůležitějším pravidlem by proto měla být záloha dat. Naivní forma ukládání, která je běžnou praxí ve firmách, je uložení všech souborů na disk v počítači a ještě na externí harddisk. To je však velmi pracné, často se na to zapomíná a časem nastane chaos, kde daný dokument je a kde není. 
Alternativou je pak používání různých zálohovacích programů, které tuto činnost provedou automaticky za vás. Nicméně ani tato alternativa není bezpečná. Například požár budovy, v níž máte svůj počítači i externí hard disk, může opět zničit veškerá cenná data.

Ukládejte na různá místa

Dobrým řešením je ukládat/zálohovat data na externí datové úložiště, které leží třeba úplně na druhém konci republiky. Mnohé hostingové společnosti tuto službu nabízí a pro firmu je tato služba výhodná hned z několika důvodů.

Ten první byl popsán již výše – firemní data leží fyzicky na různých místech. Druhou výhodou je neomezený prostor. Když společnost potřebuje o 1TB prostoru navíc, hostingová firma jí ho prostě přidá. Kapacity vybavení na to mají. Třetím plusem je bezpečnost. Odborníci ji mají vychytanou, používají technologii RAID, která zamezí ztrátě dat při selhání pevného disku.

Jaké jsou možnosti a kolik to stojí?

Pokud je potřeba ukládat data, k nimž není nutné přistupovat okamžitě, sdílené síťové datové úložiště je optimálním řešením. Jedná se o vyhrazený prostor v rámci velkého diskového pole, takže se logicky snižuje rychlost odezvy, ale není to nijak dramatické. U společnosti Coolhousing, která má transparentně zveřejněný ceník, se částky pohybují od 99 do 1 290 Kč měsíčně v závislosti na velikosti úložného prostoru a potřeb firem.

Alternativou k výše uvedeným službám je vyhrazené síťové datové úložiště, které je sice vyspělejší, ale i ceny už se pohybují o řád výše. Jedná se vlastně o soukromý, malý server, který se ovládá prostřednictvím jednoduchého webového rozhraní. Tahle varianta se používá i jako webový, databázový nebo mail server, který nabízí velmi spolehlivé, rychlé a efektivní řešení pro firmy. 

Variant je hodně, ovšem záleží, co daná společnost skutečně potřebuje. V datacentru Coolhousing Vám rádi pomohou nastavit službu, která Vám bude šitá přímo na míru, aniž byste zaplatili o korunu navíc. Každopádně zálohu nepodceňujte, data jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které ve firmě máte. Většina společností si to bohužel uvědomí až tehdy, když dojde k nějakému problému, který stojí hodně času a ještě více peněz.

Coolhousing je český poskytovatel hostingových služeb, provozující vlastní datové centrum se třemi serverovnami v centru Prahy. Společnost poskytuje od roku 2003 profesionální a zálohované služby v oblasti server housingu a dedikovaných serverů. Klade důraz především na dostupnost a spolehlivost nabízených služeb, bezpečnost uložených dat, stejně jako na rychlost a stabilitu připojení. Zajišťuje také podporu klientům a přístup k zákaznickým serverům v režimu 24/7.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce