Pokud chceme všechno stíhat, nejen v práci, ale i ve svém osobním životě, mít čas sami na sebe, nezbývá nic jiného než se zabývat jeho plánováním. To znamená plánovat si nejen povinnosti, ale také odpočinek a radosti, které nás nabíjejí novou energií.
Time management
V první etapě používání Time managementu (řízení času) šlo pouze o vytváření seznamů s úkoly a označování jejich splnění. K tomu stačily zápisníky, jejichž používání je velmi jednoduché. Neuváděl se v nich ani termín dokončení, jenom se po ukončení odškrtly. Později se začaly používat kalendáře a diáře, do kterých se mohou zaznamenávat termíny. Vznikla také potřeba dávat některým úkolům prioritu a jiné odsunout. V současné době se Time management proměňuje v Life management s úkoly, které se rozdělují podle důležitosti a urgentnosti.
Nástroje pro plánování času
Diáře a kalendáře
Svůj čas můžeme řídit s jednoduchými papírovými pomocníky, jakými jsou zápisníky, kalendáře, diáře různě uzpůsobené pro zapisování a sledování úkolů. Do diáře si můžete nejen sepsat všechny úkoly, ale třeba i určit jejich prioritu podle toho, zda je potřebujete splnit v daném měsíci, týdnu nebo dni. Vizuální přehled vám pomůže soustředit se jenom na to, co je v dané chvíli důležité.
Virtuální nástroje a aplikace
Totéž je možné dělat přehledně v různých aplikacích. Nejdostupnější je Google kalendář. Další fungují jako úkolníčky (třeba Todoist), na správu a sdílení úkolů se hodí třeba Trello, nástroje na měření času, elektronický diář.
Vyzkoušejte, co vám nejvíc vyhovuje
Většinou ženy se vracejí ke klasickým formátům diářů a kalendářů, které se vejdou na stůl a do kabelky. Při ručním zapisování úkolů si je lépe zapamatujeme a rozvrhneme. Vděčné jsou úzké plánovací kalendáře a malé diáře. Na pracovní stůl se hodí větší a podrobnější zápisníky s různými přehledy. Design může být jednoduchý, jednobarevný, nebo s nejrůznějšími motivy, originální, vázaný v kůži.