Co všechno vám změří chytré hodinky?

Chytré hodinky toho umí každý rok o něco více. Dnes jsou doslova protkané různými senzory, které dokážou sloužit k mnoha účelům. Sledovat nasbíraná data je oblíbenou kratochvílí nejednoho majitele chytrých hodinek. Víte, co vše dnes umí hodinky měřit?

Počet kroků, kilometrů či vystoupaných pater

První metriku, kterou uvedeme, neumí jen smart hodinky, ale i chytré telefony. Měření počtu kroků je díky tomu dnes jedním z nejuniverzálnějších ukazatelů vaší denní pohybové aktivity. Pravděpodobně každý si někdy srovnával s přáteli a příbuznými, kolik kroků denně průměrně nachodí. Díky hodinkám, které máte neustále na ruce, disponujete ještě přesnějším údajem než s telefonem, který například leží doma na stole a kroky zrovna nepočítá. Podobně jako u mnoha sportovních aktivit, kdy telefon odkládáte, ale smart watch máte stále na zápěstí.

S kroky souvisí také vzdálenost, kterou denně urazíte. Každý máme totiž trochu jinak dlouhý krok a měření na kilometry je tak v mnoha ohledech srovnatelnějším parametrem.

Opomenout nesmíme ani měření vystoupaných pater. Rovněž jde o velice zajímavou metriku, která dokáže měřit vyšlapané schody či zdolané převýšení. Chodíte-li často pěšky po městě, budete se divit, kolik schodů každý den zdoláváte!

Měření tepu a spálených kalorií

Již u prvních fitness náramků šlo o zásadní funkci. Měření tepu a spálených kalorií se skvěle hodí, pokud sledujete svůj denní výdej a přizpůsobujete mu svou stravu. Máte-li určité cíle se svou postavou – ať už jde o hubnutí, nebo nabírání svalů – s těmito nástroji si vše můžete jednoduše spočítat (s přiměřenou tolerancí vůči nepřesnostem). Změna postavy se díky tomu stává v podstatě jednoduchou matematikou.

Kromě toho je ale zajímavé v čase sledovat, jak se mění reakce těla na různě intenzivní fyzickou aktivitu. Jestliže se vracíte do kondice, měli byste postupně vidět, jak si vaše tělo na vyšší zátěže zvyká a stávají se pro něj snáze zvládnutelnými.

Měření kvality spánku

Všichni bychom měli spát přibližně osm hodin denně, tedy třetinu dne. Kvalitě spánku byste proto měli věnovat patřičnou pozornost. Jenže až se senzorem, který kvalitu vašeho spánku dokáže změřit a vyhodnotit, dostanete signál, že něco nemusí být v pořádku.

Z toho důvodu je vhodné vyčlenit si během dne čas, kdy budete hodinky dobíjet – například při večerní hygieně nebo při sledování televize – abyste s hodinkami na ruce mohli přes noc měřit svůj spánek.

Tělesná teplota

Některé hodinky dokážou měřit i tělesnou teplotu. V kombinaci s údaji o tepu a s dalšími senzory díky tomu mohou hodinky lépe vyhodnocovat, co se s vaším tělem děje. Mohou vás tak upozornit, pokud něco není v pořádku. Dámy zase ocení zpřesnění indikace plodných dnů vhodných k početí potomka.

GPS – vaše poloha

Zapomenout nesmíme ani na další široce rozšířený senzor v podobě GPS, který ale u hodinek není samozřejmostí. Díky GPS mohou hodinky sloužit jako navigace během chůze po městě nebo zaznamenají přesnou trasu vašeho ranního běhu. Na delších túrách zase mohou pomoci s návratem do ubytování.

 Zdroj obrázku:  New Africa / Shutterstock.com

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce