Banky jsou přísnější při posuzování bonity. Kde sjednat půjčku bez doložení příjmů?

V důsledku pandemie koronaviru se spousta podniků dostala do finančních potíží. Některé podniky musely zcela ukončit činnost, jiné jsou nuceny překlenout náročné období s pomocí úvěrů. Jak žádat o úvěr a jak získat půjčku, když nemá podnikatel možnost doložit příjmy?

Potvrzení o příjmu je dokladem bonity

Při podání žádosti o půjčku zkoumají banky takzvanou bonitu klienta. Jejím cíle je zjistit, zda bude osoba či podnik schopna půjčku v budoucnu splácet. Mimo jiné zkoumá poskytovatel ukazatele jako je platební morálka klienta v minulosti, výše nehmotného majetku či aktuální výše příjmů. V tomto směru mají lepší pozici zaměstnané osoby, které se mohou prokázat potvrzením od zaměstnavatele. Pravidelný příjem v dostatečné výši je pro banku zárukou, že klient v budoucnu dostojí svým závazkům.

V nelehké situaci se ocitají ti, kteří nemají možnost doložit pravidelné příjmy ve stejné výši. Jak žádat o půjčku bez doložení příjmů?

Posouzení bonity bez dokládání příjmů

Ti, kteří podnikají, pobírají autorské honoráře, mají příjmy z pronájmu nebo příjmy z kapitálového majetku mohou zažádat o úvěr bez doložení příjmů tedy bez potvrzení od zaměstnavatele. Příjmy dokládají pomocí daňového přiznání s tím, že je třeba obvykle doložit dvě poslední daňová přiznání. Banka výši uvedeného zisku jednoduše vydělí číslem 12 a stanoví výši měsíčního příjmu.

Druhým způsobem je doložit příjmy pomocí výpisu z účtu. Banka, u které má klient úvěr, vypočítává takzvanou předschválenou výši úvěru podle obratu na bankovním účtu. Při dostatečné výši obratu na účtu je získání úvěru mnohem jednodušší.

Možná úskalí podnikatelské žádosti o půjčku

  • Nedostatečná výše zisku před zdaněním.
  • Nízká výše zisku vlivem započtení minulé ztráty, slev, bonusů.
  • Využití daňového paušálu neodráží skutečnou výši zisku.
  • Přihlášení k paušální dani nezakládá povinnost daňového přiznání.
  • Krátká podnikatelská historie.

Půjčka bez dokládání příjmů s nízkým úrokem

Ten, kdo nemá možnost doložit bance dostatečnou výši příjmů, je automaticky rizikový klient. Takovému klientovi banka žádost o úvěr buď zcela zamítne nebo navýší úrokovou sazbu u úvěru. V současné době jsou banky při posuzování žádosti o úvěr mnohem obezřetnější a narůstá počet zamítnutých žádostí. Důvodem může být i podnikání v oboru, které bylo koronavirem výrazně zasaženo (cestovní ruch, ubytovací služby, pohostinství).

Nabízí se využití nebankovní půjčky bez příjmů. Je na vysoký úrok? Je riziková? Je vyřízení žádosti náročné?

Nebankovní půjčky jsou smělým konkurentem bankovních půjček, jelikož jsou v současnosti nabízeny za srovnatelné, nebo dokonce nižší, úrokové sazby než spotřebitelské úvěry v bankách. Není výjimkou sjednání úvěru s úrokovou sazbu okolo 6 %. Nízké úrokové sazby si úvěrové společnosti mohou dovolit poskytnout u těch půjček, které jsou zajištěny nemovitým majetkem. Zpravidla se jedná o nebankovní hypotéky s fixní úrokovou sazbou a dlouhou dobou splatnosti.

Při výběru nebankovní půjčky porovnávejte výši RPSN. Ta odráží výši skutečných nákladů. Bohužel objevíte i poskytovatele, kteří mají RPSN vyšší než tisíc procent. Prohlédněte si nabídku společnosti Zoxo a porovnejte ji s ostatními poskytovateli. Jsou jedním z mála poskytovatelů, kteří zveřejňují veškerou dokumentaci na internetových stránkách. Zároveň je možné vyřídit žádost online.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce