Situace živnostníků za časů koronaviru: Ze dne na den bez peněz a finanční injekce bez záruky

Nový typ koronaviru děsí svět. Nemoc Covid-19 paralyzuje nejen obyvatele jednotlivých zemí, ale také jejich ekonomiku. Té české odborníci a přední čeští analytici předpovídají pád a následnou recesi. Současná situace představuje obří problém jak pro zaměstnavatele, tak pro jejich zaměstnance. Spousta menších i velkých podniků byla nucena na čas přerušit výrobu. Jinde se o této možnosti vážně diskutuje. Jednou z nejohroženějších skupin jsou osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ), které prakticky ze dne na den přišly o veškeré zdroje příjmů.

Zavřené obchody, kadeřnictví i restaurace

Na konci roku 2019 působilo na území České republiky více než milion drobných živnostníků. Vyplývá to z dat České správy sociálního zabezpečení. Jejich počet se ale přísným, přesto však nezbytným vládním opatřením, které vstoupilo v platnost 14. března tohoto roku, začal rapidně snižovat. Zřejmě nejrazantněji pocítil současnou situaci cestovní ruch. Na krach prvních cestovních kanceláří a agentur jsme tak nečekali dlouho. Co bude s těmi ostatními, je prozatím ve hvězdách. 

Zavřít provozovny ale museli také majitelé restaurací, barů, kadeřnictví, solárií, obchodů a dalších podniků. Někteří se snažili situaci zachránit pomocí tzv. výdajového okénka nebo rozvozu, ani to jim ale ušlé výdělky nedokáže plně kompenzovat. Je tak pouze otázkou času, kdy je současná situace donutí pověsit podnikání na hřebík a přihlásit se na úřady práce, což české a těžce zkoušené ekonomice rozhodně neprospěje.

Ze dne na den bez peněz

O svůj příběh se pro potřeby tohoto příspěvku rozhodl podělit pan Pavel – majitel menší rodinné hospůdky v Krkonoších. Jak koronavirus a s ním související vládní opatření ovlivnila jeho současnou situaci? „Začátek tohohle roku se mi nesmazatelně vryje do paměti asi už navždy. Pokud se mi povede překonat současnou situaci, vážně uvažuju o tom, že pověsím podnikání na hřebík a opět se stanu „obyčejným“ zaměstnancem, byť jsem právě z korporátu před deseti lety utekl k vysnění živnosti. Společně s manželkou jsme si vlastníma rukama vybudovali maličkou rodinnou hospůdku s menší farmou, kterou si oblíbily především rodiny s dětmi. V létě jsme mívali standardně plno a ani letos nenasvědčovalo nic tomu, že by to mělo být jinak. To jsme ale netušili, co se na nás valí.

Rozhodnutí vlády pochopitelně vzhledem k situaci vítám a respektuji. Bylo nezbytné. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že pro značnou část živnostníků bude likvidační. I naši hospůdku jsme museli ze dne na den zavřít. Podobně jako ostatní majitele restaurací jsme se rozhodli vykrýt nepříznivé období alespoň rozvozem jídla. Bohužel se ukázalo, že rozvoz nám náklady ani zdaleka nepokryje. Situace je o to komplikovanější, že jsme se kvůli vysněnému podniku celkem dost zadlužili. A banky se splátkou nepočkají. Nebo alespoň zatím ne. Prakticky ze dne na den jsme se ocitli bez peněz. Z rezervy jsme uhradili platy brigádníků a teď čekáme, jak se k téhle situaci stát postaví.“

Odpuštěné zálohy i mimořádná finanční výpomoc

Stát na situaci živnostníků zareagoval celkem pohotově. Prakticky obratem schválil odklad podání Přehledů a daňového přiznání, stejně jako prodloužil lhůtu pro doplacení daně. Zároveň jsou živnostníkům až do srpna letošního roku odpuštěny minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištění (celkem 29 376 Kč za šest měsíců). Původně se pracovalo s verzí, která měla platby záloh pouze posouvat, nakonec ale bylo schváleno jejich úplné odpuštění.

Vstřícným krokem je také přiznání ošetřovného, které činí 424 korun denně. Ošetřovné může pobírat rodič – OSVČ až do 13. narozenin dítěte za předpokladu, že tuto dávku nečerpá druhý z rodičů. Dávka bude vyplacena na základě čestného prohlášení podaného prostřednictvím obecního živnostenského úřadu Ministerstvo průmyslu a obchodu. Žádost je možno podávat od 1. 4. 2020.

Zřejmě nejčerstvějším a nejvítanějším opatřením je jednorázová podpora 25 000 Kč pro ty živnostníky, kterým vláda znemožnila podnikání kvůli opatřením proti šíření koronaviru, nebo utrpěli výpadek příjmů v souvislosti s pandemií.

Půjčka Covid

Jednou z možností, jak získat potřebné finance je i půjčka Covid, která je určena malým a středním podnikatelům zasaženým koronavirem. Půjčku až do výše 15 000 000 korun poskytuje Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. až na dobu dvou let. Půjčku je možno použít na pořízení drobného hmotného nebo nehmotného majetku, pořízení a financování zásob nebo další provozní výdaje. V současné době je ale příjem žádostí pozastaven. Příjem žádostí do druhé vlny půjček, nazvané jako Covid II, by měl být zahájen 2. dubna. Zda drobným živnostníkům a podnikatelům nastavená vládní opatření pomohou či nikoli, je zatím ve hvězdách. Bilancovat tak budeme moci až za několik měsíců, možná i let.

Možná nakonec podnikatelům nezbyde nic jiného, než požádat o komerční půjčky pro podnikatele. Jejich srovnání najdou například na webech pujcky.czcoolpujcky.cz, nebo pujckyhned.cz.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce