Podnikáte a potřebujete peníze navíc, abyste své podnikání rozšířili nebo stabilizovali. A stojíte před rozhodnutím, jestli si vzít méně bezpečnou půjčku pro OSVČ, nebo úvěr spotřebitelský na své jméno, který je ze strany státu sešněrovaný spoustou pravidel – a díky nim je mnohem bezpečnější. Dilema to není lehké. Ale ukážeme vám, co určitě zahrnout do vašeho rozhodování.
Dá se vůbec vzít půjčka spotřebitelská, když ji chcete na podnikání?
Ano, je to možné. Důvod je snadný: většina běžných spotřebitelských půjček se totiž poskytuje bez uvádění účelu, na jaký plánujete peníze využít. Nikdo vám proto nebude bránit vložit je do své živnosti, do svého podnikání. Splácet budete dle splátkového kalendáře. Každý dospělý a svéprávný člověk totiž má právo vzít si spotřebitelský úvěr – přestože je podnikatelem a má přiděleno IČO.
Na tomto místě si můžete vyzkoušet snadné srovnání hotovostních půjček, které se dají získat bez toho, abyste byli majiteli bankovního účtu. Anebo bez toho, abyste svůj účet poskytovateli sdělovali. Peníze zkrátka můžete vybrat „na ruku“ (na pobočkách partnerů poskytovatele půjčky) a v hotovosti je i použít. Typicky jsou to trafiky, terminály Sazky nebo čerpací stanice. Splácení je možné jak v hotovosti, tak hodonce i bankovním převodem.
Čím se liší podnikatelský a spotřebitelský úvěr?
Rozdíl mezi oběma typy půjček je značný. Přestože jde v obou případech o proces půjčení a následného vrácení peněz, odlišnosti jsou v podmínkách a zákonných opatřeních, která se k oběma finančním produktům váží. Odlišnosti najdeme i v možnosti jejich zahrnutí do nákladů na podnikání.
Spotřebitelský úvěr, resp. jeho poskytovatelé, se řídí zákonem o spotřebitelském úvěru (č. 257/2016 Sb.) a občanským zákoníkem. Peníze z půjčky jsou určeny pro osobní spotřebu a účel jejich využití může, ale nemusí být určen. Spotřebitel je chráněn proti situacím, kdy by silnější poskytovatel chtěl zneužívat svou pozici vůči jednotlivci – spotřebiteli. Vzhledem k tomu, že jde vždy o půjčku na spotřebu, nelze ji jakkoliv promítnout do účetnictví u podnikání jejího příjemce. Pokud vás zajímají další detaily ohledně pravidel spotřebitelského úvěru, jsou shrnuty v tomto článku.
Podnikatelské půjčky se řídí jen a pouze občanským zákoníkem, s výjimkou několika ustanovení zákona o spotřebitelském úvěru (týká se jen půjček pro OSVČ, ne pro podniky). Stát totiž předpokládá, že v tomto vztahu spolu jednají dva rovnocenné subjekty: podnikatel v roli poskytovatele a podnikatel v roli příjemce půjčky. Proto do vztahu nijak významně nezasahuje. U úvěrů na podnikání se čeká, že budou využity právě do podnikání, a tak se náklady na ně (poplatky a úroky) dají promítnout do daňově uznatelných nákladů. Díky tomu si podnikatel může snížit daňový základ pro výpočet základu daně z příjmů – a tak snížit i odváděnou daň.
Kdo může poskytnout půjčku na IČO a kdo půjčku spotřebitelskou?
Zatímco půjčku na IČO vám smí poskytnout kdokoliv, kdo má také IČO a zabývá se finančními službami, u spotřebitelských půjček je situace dramaticky odlišná. Poskytovatelem hotovostní půjčky i půjčky na účet pro spotřebitele smí být je ta právnická osoba, která prošla licenčním řízením u České národní banky – a licenci získala.
Zapisuje se do registrů i půjčka pro podnikatele – nebo jen ta pro spotřebitele?
Do registrů jsou zapisovány téměř všechny půjčky spotřebitelské. A část půjček pro OSVČ – většinou jen ty, které byly poskytnuty bankami a licencovanými nebankovními společnostmi. Jakmile podnikatel získá jiný typ úvěru pro OSVČ, do registru vůbec nemusí být zapsán.
Kterou variantu tedy vybrat?
Jak jste si u nás mohli přečíst, dnes už je půjčka běžnou věcí, nikoliv ostudou. Proto, pokud potřebujete finanční injekci, a předem víte, že jste schopni si zajistit dostatečný příjem pro pravidelné splácení, vzetí úvěru vlastně nic nebrání. Jenže vzetí kterého z obou typů úvěru?
Podnikatelské půjčce se vyplatí dát přednost tehdy, když chcete úroky a poplatky z ní promítnout do svého účetnictví, když si chcete u banky budovat historii spolehlivého podnikajícího klienta, který své závazky splácí včas. Nebo když máte podnikatelský účet, jehož prostředky striktně oddělujete od soukromých – a tím se i chráníte pro případ nezdaru.
Naopak spotřebitelská půjčka má většinou nižší úročení i poplatky. Vzít si ji bez uvedení účelu můžete do cirka milionu korun – a pokud vložíte zástavu, tak i na vyšší sumu. Bude ovšem dlouhodobou součástí vašeho soukromého života a náklady na ni si z daní rozhodně neodečtete.