Jak na výrobu prototypu? S 3D tiskem to je hračka

Nadaným a tvůrčím se často honí hlavou spousta skvělých nápadů. Pokud v sobě mají navíc i cílevědomost a schopnost dotahovat věci do úspěšného konce, dokáží přijít s celou řadou skvělých a mnohdy i zcela přelomových vynálezů. Nezřídka ale těsně před koncem práce narazí na problém, jak jim vdechnout život a vyzkoušet, jak obstojí v praxi.

Vytvoření kvalitního prototypu bývá náročné

U každého nového produktu je třeba nejprve vytvořit prototyp. Na něm se ukáže, zda opravdu vše odpovídá představám návrháře či konstruktéra. Na prototypu lze odladit veškeré nedostatky a následně skvěle poslouží jako ukázka při navazování spolupráce s výrobci i jako předloha po sériovou výrobu. Navíc je prototyp nezbytný v případě, kdy si chce autor nechat svůj nápad patentovat. Pro řadu kreativců, techniků i vynálezců je ale často právě tvorba prototypu největším oříškem.

I když jsou schopni vše vymyslet a v mnoha případech i skvěle a do nejmenšího detailu vyprojektovat, techniky řemeslného či strojního zpracování obvykle sami neovládají. A najít schopného a zručného řemeslníka, který dokáže správně zpracovat mnohdy i náročnou konstrukci podle nákresu, je nezřídka běh na dlouhou trať. Prototyp totiž musí být zcela dokonalý. Případné chyby by se jinak odrazily i na další výrobě. Navíc je výroba precizně zpracovaného kusu, který je jediný svého druhu, obvykle velice nákladná. Alespoň donedávna tomu tak bylo.

Moderní technologie pokročily. A přinesly nám usnadnění ve všech oblastech života

S technologickým pokrokem se nám otevřely široké a ještě před několika desítkami let netušené možnosti. Mnohá zařízení, která dnes běžně používáme, patřila ještě v posledních dekádách minulého století do říše vědeckofantastických románů a filmů. Zvykli jsme si telefonovat svým blízkým z vrcholků hor i mořských pláží. A přístroje, které s sebou neustále nosíme v kapse, dokáží to samé, co náš stolní počítač. Ale pokrok nám zdaleka nepřinesl jen možnost využívat jediné zařízení k volání, sledování filmů a prohlížení internetu. K ohromnému posunu vpřed došlo ve všech oblastech od zdravotnictví až po výrobu. Výrazně se rozšířila škála materiálu, zdokonalily se jejich vlastnosti a objevila se celá řada nových výrobních nástrojů a mechanismů. Ty nám pomáhají i při prototypové výrobě.

3D tisk umožňuje zhotovení perfektních prototypů. A příznivé ceny

Jedním z nich je 3D tisk. A právě s jeho pomocí můžeme uvádět prototypy do života relativně snadno, rychle, a hlavně v optimální kvalitě. Navíc se výrazně snížily výdaje na jejich výrobu. To je obrovskou výhodou, protože jen výjimečně je první verze nového produktu i tou finální. Mnohem častěji se při testování najdou nějaké nedostatky, které je třeba odstranit. A novou verzi je opět nejprve nutné vyzkoušet. Proto se prototypy zhotovují opakovaně až do chvíle, kdy výsledek splňuje všechny požadavky.

Jaký je optimální postup při výrobě prototypu 3D tiskem?

První nákresy je stejně jako v minulosti ideální rozkreslit na papír, případně v některém z počítačových programů, které tvůrce dobře ovládá. Oslovit 3D designéra je ideální ve chvíli, kdy je výkres hotový. Pak nastává ten správný čas převést ho do 3D modelu. Ten poskytuje možnost prohlédnout si prototyp ze všech stran a může sloužit i pro prezentování výrobku zákazníkům. Těm, kdo práci v 3D programech neovládají, je obvykle schopné nabídnout převedení výkresu do potřebného vizuálu přímo firma zabývající se realizací 3D tisku.

Co vše dokážou profesionálové v oboru 3D tisku?

Profesionální servis v oblasti 3D tisku zdaleka není jen výroba prototypů. Ve společnosti Sharplayers s.r.o.  vědí, že kvalitní prototypová výroba zahrnuje jak konzultace a přípravné práce, tak i finální úpravy. V rámci prototypování tak dokáží zajistit i osazení produktu elektronikou, případné broušení, barvení a další úpravy. A kromě prototypů nabízejí také 3D tisk v Praze.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce