Jak chytře zhodnotit své úspory?

Kdo šetří, má za tři. Jenomže jak poté s ušetřenými penězi naložit? Jakkoli je představa balíčků bankovek ve skříni romantická, abyste se o své peníze postarali správně, musíte je naopak poslat do světa a zařídit jejich zhodnocení. Ale jak na to?

Říká se, že za peníze si štěstí nekoupíte. Všichni se ale shodneme na tom, že se na druhou stranu bez dostatečného finančního polštáře téměř neobejdete. Ať už vás potkají nenadálé výdaje, nebo se jen chcete připravit na důchod, mít něco odloženého stranou je v dnešní době základ. Protože se ale ekonomika neustále hýbe, bylo by velkou chybou nechat peníze jen tak někde zapomenuté na účtu. Postupem času by totiž především vlivem inflace ztrácely na hodnotě a část vašich těžce vydělaných úspor by tak přišla vniveč.

Spoření

Pokud hledáte jednoduché a nekomplikované řešení, jak své peníze uložit a zároveň zajistit, aby neztrácely svoji hodnotu, nabízí se možnost spořicího účtu. Takový účet je speciálně koncipován pro dlouhodobé uložení vyšších částek. Nabízí totiž základní úrok, kterým se vaše peníze zhodnocují. Tento úrok je ale často v řádu jednotek procent a konečné zhodnocení původní částky je tak poměrně nízké, a to i po několika letech. Při výběru spořicího účtu si pozorně přečtěte veškeré jeho podmínky a zvažte, zda je pro vás takové zhodnocení úspor vůbec dostatečné.

Investování

Kdo chce jít s dobou a plně využít plně potenciál svých úspor, pouští se do investování. Zní to možná jako náročný koníček pro byznysmeny, ale ve skutečnosti je to naopak. Investovat dnes může naprosto kdokoli a nemusí přitom mít ani špetku znalostí ze světa obchodu. Je zde ale potřeba mít se na pozoru před případnými riziky.

Realitní trh

Investování do realit je jedním z nejčastějších druhů zhodnocení peněz vůbec. Za úspory koupíte dům nebo byt a ten pak pronajímáte další osobě. Zdá se to jako pohádkový pasivní příjem, ale nenechte se zmást. Vlastnictví jakékoli nemovitosti s sebou nese spoustu zodpovědnosti a rizika nenadálých výdajů na opravy a pravidelnou údržbu.

Kolektivní investování

Asi nejbezpečnější metodou investování je tzv. investiční fond. Jedná se většinou o akciovou společnost, v jejíž prospěch pravidelně posíláte určitou částku. Stáváte se tak v podstatě akcionářem tohoto fondu společně s určitým počtem dalších osob. Fond poté peníze dále investuje podle specifické investiční strategie a zajišťuje vám tak poměrně stabilní zhodnocení původní částky, aniž byste se museli o cokoli starat. 

Individuální investování

Ač by se do této skupiny dalo zařadit i investování do realit, řeč je spíše o klasickém investování do akcií, dluhopisů, kryptoměn a dalších finančních nástrojů. Nevýhodou individuálního investování je předpoklad, že dané problematice rozumíte. Čím lepší totiž máte znalosti, tím méně riskujete ztrátu peněz. Do takového investování se proto ze začátku pouštějte pouze za asistence odborníka nebo investujte malé částky, jejichž případná ztráta vás nezatíží. Motivací je pak ale mnohem vyšší zisk než u ostatních forem investování.

Zdroj obrázku: Unsplash

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce