Výkonnost a efektivita jsou hlavní hesla dnešní doby. Pro to, abychom dosáhli být v zaměstnání právě takoví, děláme vše možné i nemožné. Často ale přitom zapomínáme na to nejdůležitější: na kvalitní spánek. To, jak si zvládneme v noci odpočinout, určí i podobu našeho dne. Co všechno je tedy třeba v noci udělat pro to, abychom byli přes den v té nejlepší možné kondici?
Jak na správný spánek?
Nejčastěji řešenou otázkou ve spojitosti se spánkem je jasná: kolik hodin spát? Stará známá poučka praví, že člověk by měl denně spát osm hodin. A kdy jít spát? Ke spánku je podle odborníků ideální uložit se po desáté hodině večer tak, abychom kolem šesté hodiny ráno mohli z postele vyskočit plni energie. Na otázku kdy vstávat odpoví většinou pracovní doba, vstávat v šest po osmihodinovém spánku je ale ideální.
Důležité je také správné chování před spaním. Kvalitu spánku silně ovlivňuje i jídlo. Najíst bychom se měli naposledy 2-3 hodiny před tím, než se uložíme ke spánku. Oproti obecně vžité představě se ale nejedná o nic tak zásadního. Ne každému jsou tři hodiny před spánkem „na lačno“ příjemné. Něco malého sezobnout můžete, to, co jíst před spaním je ale třeba pečlivě vybírat. Přípustné je celozrnné pečivo, banány, citrusy, vlašské ořechy nebo třeba ryby. Zkrátka něco malého a lehkého. Určitě se vyvarujte těžkých, tučných jídel, kofeinu i alkoholu.
Kvalitní postel pro zdravý spánek
Spánek a produktivita spolu úzce souvisí. Pokud se ráno cítíte unavení, podráždění a bez nálady, nemusí za to být zodpovědná pouze nedostatečná doba spánku nebo špatné návyky před spaním. Problém může být stejně tak v nekvalitní matraci. I ta je potenciální příčinou nespavosti nebo nekvalitního odpočinku.
Matrace jakožto nejdůležitější část postele poskytuje během spánku oporu celému našemu tělu. Přitom ale musí být dostatečně měkká a tělu se dokonale přizpůsobit. Jen tak si užijeme opravdu dobrý a hluboký spánek. Matrace by v žádné své části neměla vytvářet zbytečný tlak na nějakou část našeho těla.
Matraci bychom si měli vždy vybírat také podle svých tělesných proporcí. Lidé s vyšší tělesnou hmotností musí samozřejmě volit matrace s vyšší tuhostí. Výhodné je pro ně (ale nejen pro ně) také pořízení vyšší matrace, která dokáže dobře rozložit hmotnost a poskytnou tolik potřebnou oporu. Vyloženě nízké matrace jsou vhodné pouze pro občasné spaní např. v pokojích pro hosty, na chatách apod.
Dnešní matrace jsou většinou tvořeny z kvalitních pěnových materiálů, případně ještě doplněných o pružiny. Vnitřní struktura matrace je tím nejdůležitějším, co dělí matrace na kvalitní a nekvalitní. Investice do opravdu luxusní matrace se vyplatí, neboť je třeba si uvědomit, že na ní budeme trávit osm hodin denně, tj. až třetinu života.
Další tipy pro efektivitu
Efektivitě v průběhu dne velmi pomáhá ranní aktivita. Zvláště pokud na to není člověk zvyklý, tak může být problém donutit se po probuzení k jakémukoliv cvičení nebo třeba krátkému běhu před odchodem do práce. Právě to ale dokáže našemu tělu nesmírně pomoci v tom, aby si udrželo aktivitu po celý den.
Důležitá je také pravidelnost, pokuste se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den. Tělo se tak naučí pevnému rytmu a na každou specifickou aktivitu bude předem dobře připraveno. Pokud děláte vše správně, a přesto trpíte nespavostí nebo vám spánek nepřináší takový odpočinek, jaký byste si představovali, je dobré navštívit odborníka, který může ve vaší rutině nalézt onu chybičku bránící klidnému a nerušenému spánku.
Zkuste trochu změnit své návyky, pořídit si opravdu kvalitní matraci, a uvidíte, že vaše dny budou najednou mnohem lepší.