Fotovoltaika zažívá boom. Proč se vyplácí i v domácích podmínkách?

V souvislosti s razantním zvyšováním cen energií byste jako majitelé nemovitostí neměli otálet s investicemi do moderních zařízení a systémů, díky nimž váš dům bude energeticky soběstačnější. Velkým hitem posledních měsíců je instalace fotovoltaických panelů na střechy objektů. Logicky se začínají objevovat nejen u průmyslových staveb a veřejných budov, ale právě také u soukromých rodinných domů.

Nezávislost na dodávkách elektřiny ze sítě

Solární panely spolu s dalšími nezbytnými prvky, jako jsou měniče napětí, rozvaděče pro fotovoltaiku či různé regulátory pro solární a fotovoltaické elektrárny, napomáhají snížit závislost na centrálních dodávkách elektřiny z rozvodné sítě. S jejich pomocí se dá mimořádně levně ohřívat voda v domácnosti, potažmo slouží přímo k vytápění interiérů.

Možnost využívat levnou elektřinu ze slunečního záření celoročně

Fotovoltaika je výjimečná v tom, že získává energii ze slunečního záření. Umístíte-li solární panely na vhodnou stranu domu, tedy tam, kam během dne nejčastěji dopadají sluneční paprsky, můžete ušetřit za provoz domácnosti klidně desítky tisíc korun ročně. Jsou-li systémy napojené na hybridní měniče napětí, lze takto získanou energii navíc ukládat do baterií, díky čemuž se dá využít i v okamžicích, kdy venku nepanuje ideální počasí, respektive v noci, kdy samozřejmě se slunečními paprsky nelze počítat.

Rychlá návratnost

Investice do solárních panelů sice není zrovna otázkou pár tisíc korun, odborníci vám ale snadno spočítají, že návratnost vložených peněz není nikterak zvlášť dlouhá, navíc je v současnosti možné využívat nejrůznější dotační programy, které pravidelně vyhlašují státní orgány, potažmo obce apod. Stát si totiž uvědomuje příznivé důsledky domácí fotovoltaiky na ekonomiku.

U značné části novostaveb jsou dnes solární panely a mnohá další moderní zařízení (tepelná čerpadla, rekuperace tepla atd.) standardní záležitostí. Hlavní snahou je docílit energeticky soběstačných objektů tak, aby měli jejich majitelé minimální náklady na chod domácností.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce