4 časté chyby, které se dělají při rekonstrukcích rodinných domů

Jaro je ideálním obdobím, kdy řada majitelů nemovitostí přistupuje k rekonstrukcím svých domácností. Může se jednat pouze o drobné úpravy, které se týkají třeba jen výměny jádra, malování apod. Možná se však chystáte vrhnout na rozsáhlejší akci, jež bude zahrnovat kupříkladu důkladné zateplení objektu, výměnu podlah a obkladů, instalaci podlahového topení a kotlů, případně mnoho dalších úkonů. Na ty je však zpravidla zapotřebí mít k dispozici dost peněz. Co dělat, pokud rekonstrukce nepočká a vy zrovna nemáte dostatek financí? Vše se dá vyřešit pomocí úvěru na bydlení. Je však velmi důležité se oprostit od chyb, které se během renovací rodinných domů vyskytují. Jaké z nich jsou vůbec nejčastější?

1. Špatné financování

Když už se rozhodnete pro komplexnější rekonstrukci, je nutné si předem spočítat, na kolik peněz vás vyjde a zda to pro vás nebude příliš zatěžujícím faktorem z hlediska rodinných finančních prostředků. Samozřejmě se dá vyřídit výhodná půjčka na bydlení, a to třeba u Modré pyramidy, jež pro tyto účely poskytuje hned několik možností financování bydlení. Mějte ale na paměti, že peníze musíte vracet, takže ani rychlá půjčka s nízkými úrokovými sazbami nemusí být vždy tím nejlepším a nejrozumnějším řešením. Klidně se obraťte na specialisty, kteří vám poradí, zda skutečně nastal ten správný čas investovat do renovace vaší domácnosti, nebo je lepší ještě nějaký ten rok vyčkat. Úvěr vám však může zajistit dostatek peněz na opravdu rozsáhlou rekonstrukci bydlení.

2. Výběr nevhodné firmy

Když už máte vyřešenou finanční stránku, je dobré začít hledat společnosti, jež vám jednotlivé procesy opravy a zútulnění domu (potažmo bytu) provedou. Častou chybou je výběr nevhodné firmy, kdy lidé vůbec nekontrolují, zda mají jimi zvolení partneři nějaké předchozí zkušenosti, případně dobré reference od minulých zákazníků apod. Vzhledem k tomu, že může jít o investici v řádech desítek, ba možná dokonce stovek tisíců korun, je rozhodně na místě si každou firmu pečlivě prověřit, abyste nenaletěli a nepřišli tak zbytečně o vložené finanční prostředky.

Špatná firma samozřejmě často provádí jednotlivé úkony nekvalitně, což se dříve či později projeví na komfortu bydlení. Před tím, než dojde k finálnímu předání díla, je nezbytné si vše důkladně zkontrolovat, a to včetně použitých materiálů. Nebojte se pozvat třetí stranu, jež celé dílo zhodnotí. Čas na reklamaci nikdy není neomezený, tak se vyhněte situaci, kdy už na ni bude pozdě.

3. Nenávaznost projektu

Pakliže už je zajištěná půjčka na bydlení a hledáte firmy, které vám dům přetvoří do vysněné podoby, je podstatným prvkem to, aby na sebe jednotlivé práce dobře navazovaly. Často se totiž stává, že řemeslníci nemohou pracovat kvůli nedokončeným předchozím úkonům. V tomto směru je ideální, pokud si necháte vytvořit vše na klíč. O celý proces rekonstrukce se vám pak totiž zpravidla postará jediná firma, za dílo bude plně odpovídat pouze ona sama. Nebudete tak muset řešit potíže hned s několika řemeslníky naráz.

4. Dodržování a hlídání termínů

Rekonstrukce rodinného domu ve větším rozsahu jistě není záležitostí na jeden, dva týdny. Proto musíte být dostatečně trpěliví. V každém případě by vám firma, již pracemi pověříte, měla být schopna uvést alespoň základní termíny, jejichž dodržování je pak součástí smlouvy. Pokud dochází k viditelným průtahům, může to vést klidně ke snížení finální ceny, potažmo odstoupení od smlouvy. Ne vždy na tento prvek majitelé nemovitostí myslí, což bývá další nemalou chybou. Mnohdy pak dochází ke zbytečným neshodám a problémům.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce