Zlato jako první pomoc proti inflaci

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se nechal v médiích slyšet, že zdražování je úplně normální. Jde o důsledek pandemie, rozbití dodavatelských řetězců, zdražování energií a ropy, ale i oživování ekonomiky. I když radí nepanikařit, neznamená to, že bychom se inflaci neměli bránit. Plíživá inflace ukrajuje z našeho majetku dlouhodobě a je zapotřebí využít nástroj, který je k dispozici a umí tomuto stavu zabránit. Je jím zlato.

Zlato vám doporučí každý, pozor však na to, jaké

Kdo chce proti inflaci využít zlato, má řadu možností. Avšak mnohé jsou rizikové, nebo ne dostatečně výnosné. Do zlata se dá investovat nákupem akcií, opcí, CDF produkty se zaměřenými na spekulace se zlatem, dokonce existují spořicí programy. V žádném z těchto případů však zlato fyzicky nevlastníme. A síla zlata je právě v tom, že jej držíme fyzicky ve vlastnictví a máme možnost s ním pracovat v podstatě stejně jako s běžným oběživem, tedy s penězi. Na rozdíl od nich však jeho hodnota neklesá. Tradičně jde o prostředek k uchovávání hodnoty majetku. Navíc neustále dokazuje i silný růstový potenciál. Zlatu odborníci věří, protože se osvědčuje dlouhodobě a nárůst jeho ceny je způsoben i vytěžeností ložisek zlata.

Alternativy ke zlatu se hledají jen těžce

Silným argumentem, proč investovat právě do zlata, je to, že jde v podstatě o jedinou investici, kterou lze pořídit bez DPH. Dokonce ani žádný jiný investiční drahý kov není od DPH osvobozen. I proto poklesl zájem o stříbro. DPH zaplatíte též u platiny a paladia. Nevyhnete se mu ani při nákupu umění.

Jaké zlato je dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (hlava III: Zvláštní režimy, § 92 Zvláštní režim pro investiční zlato) osvobozeno od DPH?

  • Musí jít o zlato v podobě zlatých uzančních slitků zpracovaných certifikovanou rafinerií s vlastním výrobním číslem cihly a s ryzostí minimálně 995 tisícin.
  • Dále může jít o zlaté mince s ryzostí minimálně 900 tisícin, které byly vyraženy po roce 1800, nebo byly v zemi svého původ zákonným platidlem. Tyto mince nesmí být prodávány za tržní cenu vyšší než je 80 % jejich zlatého obsahu.
  • Jednat se může o investiční zlato dodáno v tuzemsku i dovezené z jiného členského státu.

Od DPH nejsou osvobozeny medaile ražené soukromými subjekty. Od DPH není osvobozeno ani surové zlato s ryzostí 999/1000.

Na investice do zlata nepotřebujeme miliony

Přestože za kilogramovou cihlu zlata zaplatíme 1,3 milionu, není to jediný způsob, jak do zlata investovat. V tom se liší třeba od nemovitostí, kde to bez volných milionů nejde. Hypoteční specialisté sice tvrdí, že dobrá hypotéka se hodí i na investování do nemovitostí, ale co je s nízkým úrokem dnes nemusí být se stejným za rok. Zlato jde přitom nakupovat bez půjček. Prostě za tolik, kolik máte aktuálně volných prostředků, které by jinak na bankovním účtu ztrácely na hodnotě.

„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali, a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ konstatuje Pavel Trtík, majitel e-shopu Zlate-mince.cz, díky kterému obchod s investičním zlatem neustal ani během koronavirových omezení. A Češi přišli nakupování investičního zlata přes internet na chuť. Běžně se nakupují menší zlaté slitky již od hmotnosti 1-5 g.

Firma Zlaté mince provozuje nejen e-shop, ale i známou prestižní prodejnu v pražském Obecním domě, kde prodává numismatické zboží a současně investiční produkty, včetně investičního zlata. Obchod má firma též ve Vsetíně a v Bratislavě na Slovensku. Tyto dvě prodejny využívají slovenští zákazníci, kteří zatím online nákupy příliš neoslovují. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ vysvětluje Kamila Bantová ze společnosti Zlaté mince.

Poptávka je po investičním a dalším zlatě i jako po dárcích

Investiční zlato je velice oblíbené i jako dárek. Malá zlatá cihlička nemusí stát statisíce, přesto je hodnotným dárkem s rostoucí cenou. Tradičně je však poptávka i po zlatých dukátech. Teď nemluvíme o investičních zlatých mincích, ale o historicky a sběratelsky hodnotných svatováclavských dukátech. Ve stejné podobě, jakou stanovil, pokud jde o velikost a ryzost, již Karel IV., se v limitovaných edicích razí i dnes. Jsou unikátem se sběratelskou hodnotou.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce