Drobní a střední podnikatelé představují pro mobilní operátory lukrativní segment, na který stále více cílí své nabídky. Tuzemští operátoři připravili pro podnikatele desítky tarifů, přičemž každý z nich tvrdí, že právě ta jeho nabídka je nejlepší, nejvýhodnější a nejúžasnější. Bez nadsázky řečeno, nabídka tuzemských operátorů připomíná džungli, ve které je extrémně náročné se orientovat. V nerovném postavení zákazníka a operátora, je tak pro spotřebitele dostatek informací tou nejlepší zbraní, proto jsme pro vás připravili srovnání mobilních tarifů pro podnikatele.
Jak vybrat mobilního operátora a tarif pro podnikatele
Operátoři jsou navíc mistři v zakrývání těch méně příznivých stránek svých nabídek, které jsou ale pro zákazníka často klíčové, takže jejich nabídky vypadají opticky dobře. Dříve či později po podpisu smlouvy však zákazník může u svého tarifu objevit zásadní negativa, to už ale bývá pozdě. Inu, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.
Proto jedna rada na úvod – ať už vám kdokoli nabízí cokoli, nespěchejte s rozhodnutím. Hlavně si nejprve ujasněte své potřeby. Nemá cenu platit za služby, které nevyužijete.
Vždy si dejte čas na rozmyšlenou, pročtěte si podmínky, zjistěte, co nabízí konkurence. Pokud vás někdo tlačí ve stylu „no ještě že jste dnes přišel, dnes je poslední den, kdy máme přímo pro vás úžasnou nabídku…“ tak se raději otočte a běžte pryč, pravděpodobně to bude lež.
Vyhněte se smlouvám na roky
V dnešní nejisté době buďte extrémně opatrní s podepisováním smluv. O2 a T-Mobile si totiž zákazníka rádi uváží až na tři dlouhé roky, přičemž výhody plynoucí z takové smlouvy jsou pro zákazníka často minimální. Pokud byste totiž třeba za rok chtěli za lepší nabídkou, bude vás to stát nemalé penále. U T-Mobile dokonce ani nelze smlouvu na dobu určitou vypovědět, takže pozor.
V tomto ohledu doporučujeme nechat si dveře otevřené a nekupovat u operátora ani mobil za „zvýhodněnou cenu“. Budete mít mnohem lepší pozici do budoucna pro případné vyjednávání o lepší nabídce. Stačí naznačit přechod ke konkurenci a velmi pravděpodobně vám stávající operátor nabídne mnohem lepší podmínky, jen aby si vás udržel. Naproti tomu se smlouvou žádné vyjednávání ani nebude.
Ani dotované telefony si raději neberte
Dotace, tedy rozdíl mezi plnou a zvýhodněnou cenou, jsou totiž u tuzemských operátorů minimální. Za úpis a vzdání se možnosti získat lepší nabídku rozhodně nestojí. Záleží samozřejmě na počtu SIM karet a obratu, který zákazník u operátora generuje. Pokud ve firmě provoláte tisíce měsíčně, pak samozřejmě můžete přístup k úplně jiným cenám, a to jak na straně hardware, tak co se týče cen. Nedá se tedy obecně říct, že by se dotovaný mobil nevyplatil vždy, zpravidla se ale nevyplatí.
Srovnání tarifů pro podnikatele
My se v dnešním článku zaměříme na standardní nabídku mobilních služeb pro podnikatele a přehledně si ji srovnáme. V tabulkách jsou všechny ceny uvedeny včetně DPH.
Pozn. Zajímavé pak mohou být i běžné nabídky operátorů, které v tomto srovnání nejsou uvedeny. Pro výběr toho správného můžete použít porovnání nejlepších mobilních tarifů.
Pozor na účtování hovorů, neplaťte za nevyužité služby
Důležitou roli hraje u tarifů způsob účtování. Vodafone účtuje způsobem 60+1, to znamená, že první minutu zaplatíte vždy celou, i když voláte třeba jen 23 sekund. Dále vám pak operátor účtuje hovor po jednotlivých sekundách. O2 a T-Mobile účtují hovory po celých minutách (60+60). To je pro zákazníka velmi nevýhodné, jelikož taková tarifikace prodražuje ceníkovou sazbu v průměru o čtvrtinu. Tarify Podnikatel Plus účtuje T-Mobile způsobem 60+30, prodražení je v průměru 12%.
Důvod, proč je způsob účtování hovorů zásadní, je prostý – platíte i za nevyužité služby, respektive za čas, který jste neprovolali. Příklad: máte tarif O2 Neon M s minutovou sazbou 5 Kč/min. Hovor ukončíte v čase 1:02 a platíte rovných 10 Kč. V krajním případě tedy až o 100 % víc. S nevýhodným účtováním se samozřejmě operátoři nechlubí.
Tarify pro podnikatele od O2 – O2 Neon a Podnikání
- „Tzv. Neomezené volání“
V nabídce O2 najdeme speciálně pro podnikatele tarify Podnikání. Jejich výhodnou je „neomezené“ volání. Z uvozovek jste jistě poznali, že nabídka má hromadu háčků. Krom nejvyššího tarifu jde jen o volání do vlastní sítě a na pevnou a k tomu jen ve všední dny od devíti do pěti. Jinak se vám odečítají volné minuty. Více prozradí následující tabulka:
I tarify Neon nabízí neomezené volání, ale hlavně po špičce. S nejvyššími Neony můžete volat neomezeně po celý den, konkrétně Neon XXL nabízí neomezené volání do všech sítí. Zaplatíte za něj ale 3 900 Kč. Při objednání elektronicky vám O2 odpustí 20 % z paušálu po dobu prvního roku. Další rok už si bude účtovat plnou cenu. Nevyužité jednotky O2 nepřevádí.
- Cena za odchod
A teď pozor. Neony i Podnikání jsou s dvouletým úvazkem. Pokud byste chtěli přejít za lepší nabídkou, připravte si na pokutu 150 Kč měsíčně za to, že vás O2 pustí. V případě tříletého závazku, kdy si tarif pořídíte i s dotovaným mobilem pak kyslíkový operátor žádá za ukončení smlouvy 250 Kč měsíčně. V obou případech se pokuta násobí počtem měsíců, které zbývají do konce smlouvy.
- Připojení na internet? Jedině s omezeným limitem dat
Dnešní podnikání samozřejmě vyžaduje mobilní přístup k internetu. Přístup k němu přímo z mobilu vás bude u O2 stát dalších 150 či 300 Kč měsíčně. U toho prvního platí datový limit 150 MB, u dražšího je limit 500 MB. Pokud limit „přešvihnete“, stane se surfování utrpením, jelikož rychlost spadne na úroveň vytáčeného připojení, které možná ještě pamatujete. Toto platí v zásadě pro všechny operátory.
Tarify pro podnikatele od T-Mobile – T-Mobile Grand a Podnikatel Plus
Širokou paletu služeb pro podnikatele nabízí i T-Mobile. Z jeho portfolia vybíráme tarify Podnikatel Plus a Grand. Tarify Podnikatel mají několik výhod: neomezené volání v rámci firmy zadarmo, respektive za 0,36 Kč pro nižší paušály, Internet v mobilu součástí tarifu nebo volání do zemí sousedících s ČR za stejné ceny jako v tuzemsku. Jsou založeny na kreditním principu, který umožňuje maximální flexibilitu.
Tarify Podnikatel Plus tak umožňují volat za vnitrostátní sazbu i do Německa, Rakouska, Polska a na Slovensko. Výhodou je také to, že vám operátor převede nevyužitý kredit do dalšího měsíce. Tarify je možné mít bez úvazku, pokud se ale upíšete, přidělí vám T-Mobile každý měsíc 10 % kreditu navíc po celou dobu závazku. V rámci tarifů Podnikatel Plus 1100 a 1600 je Internet v mobilu Klasik (300 MB) zdarma.
- Neomezené volání
Neomezené tarify Grand nabízí neomezené volání do vlastní sítě, respektive do všech sítí. Pokud máte zájem, budete se muset upsat alespoň na dva roky. U Grandu se hovory účtují po celých minutách, proto z tisícovky minut v praxi dostanete zhruba 750. Nevyužitý kredit se převádí do dalšího měsíce.
- Odejít? V žádném případě
A nyní opět pozor. Smlouvu s T-Mobilem nelze vypovědět. Ani doplacením všech paušálů ani nijak jinak, jakmile vás magentový operátor jednou lapne, není až na výjimečné případy úniku.
- Datově omezené připojení na internet
Internetové balíčky začínají u T-Mobile na 139 Kč měsíčně (100 MB). Dále je možné pořídit 300 MB za 239 Kč a 1 GB za 499 Kč. V rámci Vánoční nabídky všem uživatelům operátor datové limity dvojnásobí.
Tarify pro podnikatele od Vodafone – Vodafone Na míru
Vodafone na to jde jinak než jeho konkurenti, láká na nižší ceny a nevyžaduje úvazky na léta. Svou nabídku pro drobné podnikatele staví na tarifech Na míru, ty si každý může sestavit dle svých potřeb. Anebo využít zvýhodněné kombinace s voláním, SMS a internetem, které operátor nabízí. Tarif na míru si můžete namíchat dle svých potřeb:
Výhodou tarifů je účtování 60+1, takže při volání nad minutu neplatíte nic navíc. Vodafone ale nepřevádí nespotřebované jednotky. Tarify lze aktivovat bez závazku, tedy se smlouvou na dobu neurčitou. Závazek je při koupi dotovaného telefonu půlroční, při odstoupení od takové smlouvy si operátor účtuje zbylé měsíční paušály. Tedy to, co byste mu jinak zaplatili.
U Vodafone se dá ušetřit, pokud si pořídíte tarif ze speciální edice. Příklady:
- Tarif na míru, 362 Kč: Internet v mobilu (150 MB) + 50 SMS + 100 volných minut
- Tarif na míru, 552 Kč: Internet v mobilu (150 MB) + 100 SMS + 250 volných minut
- Tarif na míru, 790 Kč: Internet v mobilu (150 MB) + 100 SMS + 500 volných minut
- Tarif na míru, 1 490 Kč: Internet v mobilu naplno (600 MB) + neomezené volání + neomezené SMS
Například poslední uvedený tarif válcuje konkurenci, která je v porovnání s ním několikanásobně dražší. Pro zatím platí nabídka speciální edice do konce letošního roku, ale dá se očekávat její prodloužení, jelikož na nižší ceny zákazníci v době hledání úspor hodně slyší.
Mobilní operátor Vodafone spolupracuje s velkoobchodním řetězcem Makro. Pod jeho záštitou nabízí zvýhodněné tarify Mphone. Nabídka je samozřejmě určena pouze pro podnikatele, kteří jsou zároveň zákazníky Makra. Přehled tarifů Mphone najdete v tomto článku.
Mezi další zajímavé nabídky, které přinesly letošní Vánoce, patří ještě předplacená Vodafone karta s nejvýhodnějšími sazbami na trhu. Vskutku výhodné sazby 3,50 Kč do všech sítí a 1,50 Kč za SMS můžete mít za podmínky pravidelného dobíjení 300 Kč měsíčně. Navíc lze s kartou volat či SMSkovat zdarma do vlastní sítě o víkendu.
Verdikt? Jděte k Vodafone, má nejlepší nabídku
Nabídky konkurenčních operátorů jsou složité a často vyžadují úpis na roky. Oproti Vodafonu jsou navíc O2 a T-Mobile dražší. Nad O2 uvažujte jen v případě, že potřebujete volat převážně do vlastní sítě či na pevnou, jinak ruce pryč. T-Mobile se zase vyplatí podnikatelům, kteří mají své obchodní kontakty v některé ze sousedních zemí. Jinak se mu opět vyhněte, zejména kvůli nevypověditelným smlouvám.
Vodafone je zkrátka nejlevnější a kvalita jeho služeb je naprosto srovnatelná, ne-li lepší než u O2 a T-Mobile. Například v kvalitě datové sítě 3G předstihl v poslední době Vodafone oba své konkurenty. Subjektivně bychom nyní jeho 3G síť označili za nejlepší.
Za úplně nejlepší tarif pro podnikatelr bychom vybrali Vodafone neomezený tarif za 1 490 Kč. Pokud utratíte u konkurence nad 1 500 Kč měsíčně, běžte k Vodafone – budete mít jistotu, že více jak 1 490 Kč měsíčně neutratíte a nemusíte se omezovat. Výhodná cena vám totiž zůstane tak dlouho, dokud sami neprovedete nějakou změnu.
Tolik k základnímu přehledu mobilních služeb pro podnikatele. Samozřejmě každý z operátorů toho má v nabídce mnohem víc, další různé balíčky, nadstavbové a doplňkové služby, jejichž spektrum není možné v rámci jednoho článku zmapovat. Doufáme, že vám tento článek pomůže vybrat si ten nejvýhodnější tarif a pomůže ušetřit za jinak pro podnikání nezbytný telefon.
Další části seriálu Srovnání produktů pro podnikatele.
Uvedené nabídky a ceny služeb jsou platné v době zveřejnění článku.
Zdroj: Text převzat z portálu MobilMania.cz, redakčně upraveno.