Darování krevní plazmy je ušlechtilý skutek, který může zachraňovat životy. Kromě dobrého pocitu můžete z dárcovství získat i finanční výhody. Darováním plazmy získáte kompenzaci za čas strávený odběrem. Nebo můžete uplatnit daňový odpočet a snížit tak daňový základ. Zajímá vás víc?
Darování krevní plazmy je pro léčbu pacientů s různými onemocněními klíčové. Plazma se totiž používá k výrobě léků, které lidem pomáhají s poruchami srážlivosti krve, autoimunitními onemocněními, popáleninami i dalšími závažnými stavy. Kromě toho dárci získají finanční příspěvek za každý odběr a navíc mají možnost uplatnit daňový odpočet.
Proč darovat krevní plazmu?
Krevní plazma je tekutá složka krve, která je z 90 % složena z vody. Dále obsahuje asi 7 % organických látek, jako jsou bílkoviny, vitamíny a minerální látky, a 1 % je tvořeno anorganickými solemi, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Krevní plazma se používá k výrobě léků pro pacienty s hemofilií (poruchou srážlivosti krve), autoimunitními onemocněními, popáleninami a dalšími závažnými zdravotními stavy. Darováním přispíváte k záchraně životů těchto pacientů a také ke zlepšení kvality života mnoha lidí.
Daňové výhody pro dárce aneb Zadarmo to nebude
Pokud darujete krevní plazmu, máte dvě možnosti. Tou první je, že za každý úspěšný odběr získáte 900 Kč. Nebo se můžete stát tzv. bezpříspěvkovým dárcem s odpočtem daně. To znamená, že si můžete odečíst 3 000 Kč za každý odběr ze základu daně z příjmu. Celkový limit pro odpočet za odběry krve včetně plazmy je 15 % daňového základu v jednom roce.
Darovat krevní plazmu můžete 1x za 14 dnů.
Kromě toho získáte nárok na den placeného volna a benefity od své zdravotní pojišťovny. Každá pojišťovna nabízí odlišné výhody, mrkněte proto na webové stránky vaší pojišťovny. Může se jednat o příspěvek na rehabilitaci nebo třeba na vitamíny a minerály.
Stát se dárcem můžete i vy
Darování krevní plazmy je poměrně jednoduché. Je ovšem potřeba, abyste splňovali určité zdravotní podmínky, jako je minimální věk 18 let, dobrý zdravotní stav a váha nad 50 kg.
Před prvním odběrem je potřeba absolvovat důkladnou lékařskou prohlídku a odběr krve, které ověří, zda jste skutečně vhodným kandidátem. Výsledky tohoto krevního testu budou známy do 7 dnů.
Po obdržení výsledků můžete začít darovat. Kontrolní krevní testy vás čekají pak ještě před každým odběrem, kde se odesílají na rozbor a ihned vyhodnocují. Samotný odběr trvá obvykle kolem 45–90 minut a je prováděn zaškoleným zdravotním personálem.
Ačkoliv je darování plazmy obecně bezpečné, mohou se v místě vpichu vyskytnout modřinky. Je proto důležité dodržovat pokyny zdravotního personálu, kdy pro prevenci modřin stačí místo vpichu po odběru stlačovat alespoň po dobu 5 minut.
Nic ale nepodceňujte, dodržujte pokyny zdravotníků a informujte je o jakýchkoliv zdravotních problémech.
Kdo nemůže darovat plazmu?
Celkově dobrý zdravotní stav je pro darování nutností. Pokud ovšem trpíte cukrovkou, hemofilií, hepatitidou typu B nebo C, pohlavně přenosnými chorobami, plicní tuberkulózou či dalším chronickým onemocněním, darování pro vás nebude možné.
Dočasně nevhodným dárcem jste pak ve chvíli, kdy jste nachlazení, máte chřipku, opar, fixaci končetiny, klíště, nebo pokud vám nedávno trhali zub či jste byli na očkování. Ženy by krevní plazmu neměly darovat během menstruace, těhotenství či při kojení.
Pomozte i vy. Darujte!
Darováním krevní plazmy získáte finanční výhody, ale také pomůžete druhým. Pokud splňujete podmínky pro dárce, přihlaste se v dárcovském centru. Po celé České republice jich najdete nespočet. Třeba v dárcovském centru Chodov vám rádi poskytnou veškeré informace a provedou vás celým procesem darování.