Licenci ČNB získalo 84 poskytovatelů půjček

Úvěr bude moci od nynějška poskytovat řádově již jen několik desítek subjektů, rozhodla o tom ČNB. Došlo k dlouho avizované změně, od června musí poskytovatelé nebankovních půjček získat oficiální licenci. V praxi to znamená, že z trhu zmizí nabídky půjček, u kterých nikdo neměl jistotu, jestli nejde o nějaký podvod, ale také ty, u kterých nebylo jasné financování projektu ze strany majitele. Ačkoliv žadatelů o licenci bylo více než sto, nakonec se ČNB rozhodla dát zelenou 84 poskytovatelům. Co to bude znamenat pro běžného spotřebitele?

Žádost byla během na dlouhou trať

Rozhodně to nešlo ze dne na den, podobná právní úprava trvá vlastně poměrně dlouho a nejinak tomu bylo i v případě přidělování těchto licencí. Samotná žádost o ni musela být vytvořena ještě před 1. březnem 2017, následovalo přechodné patnáctiměsíční období, v němž se mělo rozhodnout o výsledku (tj. k 1. červnu 2018). Česká národní banka si dala načas a o licencích rozhodla těsně před vypršením této oficiální lhůty. Pro firmy, co licenci neobdrží, to znamená jediné. Mohou sice vybrat zbytek dlužných částek od stávajících klientů, ale je jim zapovězeno uzavírat jakékoliv nové smlouvy. SOScredit.cz stojí spolu s dalšími 83 subjekty na straně vítězů, licenci ČNB se podařilo získat.

O všem rozhodl zákon z roku 2016

Jak již bylo uvedeno v zákonu o spotřebitelském úvěru, licenci bylo nutné zavést, co nejdříve to bude možné. Co patřilo mezi základní kritéria, která musel splnit každý potenciální zájemce, aby byla jeho žádost o licenci schválena? Čemu se jednoduše nejde vyhnout a na co si Česká národní banka dá dobrý pozor?

  • Minimální počáteční kapitál společnosti. A to ve výši přinejmenším dvaceti milionů korun.
  • Prokázání odborných znalostí. Aneb bez nich to přeci ve světě financí nemůže fungovat.
  • Transparentní financování. Bez hmatatelných důkazů v této věci ani nelze vůbec jednat dál.

Tyto tři základní body podstatná část žadatelů (celkem licenci nedostalo hned 24 subjektů ze 108 žádajících) vůbec nesplnila, případně ani splnit nehodlala, a proto nemohla na trhu pokračovat i nadále. Na trhu se před touto změnou podle různých odhadů pohybovalo několik desítek tisíc různých poskytovatelů, podmínky proto zpřehlednily nabídku a klient tak má jistotu, že narazí na licencovaného poskytovatele – nebude se po něm žádat mj. podpis směnky, může očekávat zcela transparentní jednání.

Soukromým poskytovatelům bez pověsti je konec…

Nebankovní půjčka už se neponese ve znamení obav, jestli si klienti skutečně vybrali férového partnera. Teď už budou mít vlastně dokonalou jistotu, protože i nad nebankovními půjčkami převzal patronát dozorčí orgán, tedy ČNB. Podle různých odhadů tak muselo z trhu odejít až na šedesát tisíc různých poskytovatelů, event. také zprostředkovatelů půjček. O licenci mohou dle platných pravidel neúspěšní zájemci požádat znovu, ale šance na získání je naprosto minimální, a dokud ji mít nebudou, nesmí na trhu působit. Na další verdikt v této věci pak má Česká národní banka ještě celé čtyři měsíce času.

Důležité je také prověření klienta

Poskytovatelé také musí mít jasno v tom, komu vlastně půjčku udělí. Podmínky se mírně zpřísňují, je to ale ve prospěch spotřebitele, protože dluhová past je takto mnohem dál, pokud vůbec nějaká hrozí. Klienti totiž musí prokázat trvalý příjem, a to platí i u všech takzvaných mikroúvěrů pod pětitisícovou hranicí. Pozice klientů nebankovních poskytovatelů se také zlepšila v tom, že pokuta za pozdní doplacení dluhu dostala svůj oficiální strop. Posouzení ekonomické situace žadatele však může nebankovní společnost vést i k tomu, že půjčku prostě a jednoduše neschválí…

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce