Chyby při prodeji nemovitosti

Proces prodeje nemovitosti je velice náročný, a to organizačně, časově i z právního hlediska. Mnohdy se tak obyčejný smrtelník může dopustit celé řady chyb. Jaké patří mezi ty nejčastější a jak se jim vyhnout?

Nesprávně stanovená cena nemovitosti

Správné určení ceny nemovitosti přiláká zájemce o koupi. Pokud ji však vyšponujete do závratných výšin, nikdo volat nebude, potenciální majitelé si vyberou levnější nemovitost. Pokud ale zůstanete při zemi, zase se ochudíte o zisk. Jak z toho ven? Můžete si porovnat cenu vaší nemovitosti s podobnou nemovitostí na realitních serverech, avšak tato metoda nemusí být příliš přesná, lišit se totiž může až o desítky procent. Další možností jsou tzv. cenové mapy, které vyjadřují průměrné ceny bytů v dané lokalitě. Nezohledňují však další faktory, jako třeba dopravní dostupnost, občanskou vybavenost, technický stav budovy a další. Nejlepší je proto nechat si udělat odhad ceny nemovitosti.

Nepřipravená nemovitost

Spousta majitelů podceňuje důkladnou přípravu nemovitosti. Ukliďte, vystěhujte přebytečný nábytek, schovejte osobní věci – kupující totiž o vaše vzpomínky nestojí, jediné, co je zajímá, je dobře koupit. Opravte všechny i drobné závady, jako jsou vrzající dveře nebo třeba nefunkční světlo, upravit nezapomeňte ani zahradu, která k domu patří. Všechny tyto „maličkosti“ totiž promění vaši nemovitost v atraktivní a harmonické bydlení.

Nesprávná prezentace nemovitosti

Aby se o prodeji domu dozvědělo co nejvíce potenciálních zájemců, musíte ji správně inzerovat. Pryč jsou doby „řádkové inzerce“. Dnes se prodej nemovitosti uskutečňuje hlavně přes internet, takže je důležitá fotografie nebo čím dál populárnější video. Vězte, že právě ony dovedou potenciálního kupce buď zaujmout, nebo úplně odradit. Proto jejich úlohu nepodceňujte a obraťte se na profesionály, kteří vám s nimi pomohou. Tyto služby často nabízejí realitní kanceláře.

Podcenění důležitosti dokumentů

Většina z nás řeší prodej domu jednou za život. Není tedy divu, že se v mnoha věcech, které s tím souvisí, příliš dobře neorientujeme. Jsou pro nás nové a slyšíme je nebo děláme úplně poprvé. Obzvlášť u smluvních dokumentů proto můžeme snadno udělat chybu, které budeme hořce litovat. Abychom se této situaci vyhnuli, je lepší spolehnout se na odborníky. Ušetříme si tak nejen peníze, ale i pocuchané nervy. Tak, přesuňte odpovědnost na bedra profesionálů!

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce