Bydlení v malém bytě

Garsonky a další menší byty jsou dnes oblíbeným „startovacím“ bydlením pro mnoho mladých párů i jednotlivců, kteří vítají benefit v podobě nižšího nájemného. Život v malém bytě potom vůbec nemusí být úskalím. Stačí jen dodržet pár jednoduchých pravidel.

Využijte každý centimetr prostoru

Život v malém bytě se bez nadsázky často stává bojem o každý centimetr prostoru, který je potom třeba efektivně využít. Proto už při plánování bydlení pečlivě zvažte, kam co umístíte. Skvělým řešením může být třeba vyvýšená postel, pod kterou umístíte knihovnu nebo úložné prostory. Taková postel vám navíc i v jednopokojovém bytě pomůže lépe oddělit spací zónu a nabídne příjemné soukromí.

Vsaďte na otevřený interiér

Pokud to není nezbytně nutné, nesnažte se malý byt ještě zmenšit příčkami. Mnohem lépe budou v tomto případě fungovat otevřené prostory. Pro oddělení jednotlivých zón potom můžete použít regály, paravány nebo mřížky, které necháte prorůst rostlinami. Nebojte se být při vybavování malého bytu kreativní.

Základem je dostatek úložných prostor

Úložných prostor není nikdy dost – a pro malé byty to platí skutečně dvojnásob. Nejlepší je co nejvíc věcí jednoduše schovat. Jedině tak může byt působit uspořádaným a vzdušným dojmem. Hodit se bude nábytek s úložnými prostory a samozřejmě také různé komody, skříně a skříňky. Ty by u stěn měly sahat až ke stropu, abyste prostor co nejlépe využili.

Důležitá je hra s barvami, světlem a materiály

V menším bytě vždy dávejte přednost světlým a neutrálním tónům před tmavými nebo příliš výraznými barvami. Základem jsou bílé stěny, nábytek je také lepší vybírat v co nejsvětlejších barvách. Není ale vůbec nutné, aby bylo všechno bílé. Povolené jsou i další barvy, ovšem jen v jejich světlejších odstínech. Tmavší a výraznější barvy potom můžete doplnit ve formě nejrůznějších doplňků a dekorací.

Kromě barev je potom důležitý i dostatek světla. Nezapomeňte na kvalitní stropní nebo nástěnné osvětlení, hodit se ale budou i stolní nebo stojací lampy – umístěné ovšem jen tak, aby příliš nezasahovaly do volného prostoru a opticky nezmenšovaly místnost.

V případě malého bytu je potřeba pracovat také s použitými materiály. Masivní dřevo v tomto případě nebude nejlepší volbou, naopak sklo nebo jemnější kovové konstrukce budou fungovat velmi dobře.

Zdroj obrázku: Patrick Perkins on Unsplash

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce