Pracovat z domu je normální. Home office a situace po pandemii

Práce z domu je výzvou pro všechny. Situace, která nastala je výzvou pro všechny. Opatření a nařízení spojená s koronavirem donutily zaměstnavatele i zaměstnance, zamyslet se nad rozvržením kancelářské práce, tedy práce na místě při počítači. Většina pracovních míst vázaných na kancelářskou práci se vrátila do normálu. Mnoho firem přesto nadále praktikuje tzv. „home office“.

Koronavirus mění trh práce

Ještě nedávno nabízely mnohé korporace a velké firmy home office, jako jeden z benefitů, i když lidé jej nevyužívali dennodenně. Odbory a představitelé podniků s participací státu se nechávají slyšet, že home office s odezněním koronaviru skončí. Nicméně většina firem přišla na to, že není nutné se obávat práce z domu, pokud jsou nastavena určitá pravidla.

Než došlo k rozšíření koronaviru, měl zaměstnavatel v tomto směru omezené pole působnosti – většinou to v praxi vypadalo tak, že zaměstnanec požádal o home office, ať už jednorázový či ve pravidelně ve stanovených dnech, a zaměstnavatel tuto práci ve většině případů povolil. V posledních 3 měsících se situace obrátila a během stavu ohrožení měla většina zaměstnavatelů povinnost nařídit svým zaměstnancům práci z domu. Po ukončení stavu ohrožení se objevilo mnoho firem, které ponechaly home office jako nový benefit a část jej praktikuje zejména z preventivních důvodů, zejména v regionech, které jsou v posledním období nejohroženější – Praha a část Slezska.

Před masivním rozšířením koronaviru byl „home office“ brán jako název pro práci freelancerů či lidí, kteří jsou nezávislí na čase a místě práce. Tito lidé byli v očích lidí docházejících pravidelně na místo práce brání jako lidé s jistou výhodou a privilegiem pracovat odkudkoliv.

Nová výzva pro zaměstnavatele, ale i zaměstnance

Home office – to je především práce s flexibilní pracovní dobou, úspora času, nižší náklady (pro zaměstnavatele, ale i zaměstnance) a také povětšinou větší efektivita práce. Z pohledu zaměstnavatele je jednou z výhod to, že mohou spolupracovat se specialisty v dané branži bez ohledu na místo jejich bydliště.

Samozřejmě může home office přinést také spoustu problémů. Důraz je kladen na oficiální nastavení pravidel práv a povinností obou stran. K vyřešení jsou tak záležitosti jako rizika spojená s chorobami z povolání nebo to, jakým způsobem zajistí zaměstnavatel podmínky práce shodně se bezpečnosti práce – má zajistit vybavení pro práci z domu, zajistit vhodné pracovní podmínky či nabídnout místo pro coworking v omezeném počtu lidí, pokud zaměstnavatel nemá takovou možnost v rámci svého obydlí?

To je pouze malá část problémů, které se mohou objevit. Velkou výzvou je rovněž bezpečnostní otázka toho, jak postupovat při nastavení přístupů do interních firemních databází či nástrojů, tak aby nedošlo k ohrožení citlivých dat firmy. Velmi důležitou částí home office je rovněž monitoring času stráveného prací či reportování výsledků práce.

Dobrá organizace je základem home office

Najít vhodné místo pro home office v rámci domácnosti je mnohdy velkým oříškem, zejména, pokud náš byt není uzpůsoben práci z domu – tzn. nemá psací stůl či židli, na které můžeme pohodlně pracovat 8 hodin denně. Je však jisté, že každý má k home office individuální přístup a je jen na něm, jaké místo bude stěžejním bodem práce z domu. Projekty můžete řídit v pohodlí Vaší sedací soupravy, avšak z dlouhodobého hlediska je nutno najít místo, kde budete mít na práci klid a oddělíte jej od společné obývací části, zejména pokud je v domácnosti více členů.

Je jisté, že ne každý si může dovolit najít místo takové, které by se rovnalo místu v práci, které je dle všech obvyklých standardů, nicméně spousta lidí má v rámci svého obydlí možnost, i přes nedostatek místa v bytech, zajistit místo pro práci s ohledem na maximální pohodlí a ergonomii práce. Investice do psacího stolu, kancelářské židle či křesla a skříňky či regálu na dokumenty Vám zaručeně přinese lepší pocit a efektivnost během práce z domova. Pokud potřebujete pohodlnou a zároveň kvalitní kancelářskou židli, zcela jistě ji najdete v kategorii Kancelářské židle na eZidle.cz.

Ergonomické židle, jako například Coco BS HD je zcela jistě lepší než v případě, kdy si sednete na taburet či jídelní židli. Přednostmi židle jsou především: měkký sedák, odolná tkanina, síťovina v části opěradla, díky které budete sedět pohodlně i v létě, profilovaná část v okolí ledvin, nastavitelné loketní opěrky, stejně jako hlavová opěrka – to vše pozitivně ovlivňuje komfort sezení a zároveň kvalitu a efektivnost vykonávané práce.

Pro náročnější uživatele může být vhodnou volbou kancelářská židle Ergohuman Plus Elite Color. Je to dražší model židle se skvělým ergonomickým provedením. Je navržena tak, aby splňovala nejvyšší standardy. Vidět to můžeme například u loketních opěrek, které lze nastavit ve čtyřech úrovních.  Důležitá je možnost nastavení pohyblivé části v oblasti beder, která společně s možností nastavení výšky opěradla zajistí pohodlí pro uživatele různé postavy a výšky. To je pouze několik možností nastavení z celé škály, kterou tato židle nabízí.

Pomůžeme Vám i s výběrem dalšího nábytku. Ideálním scénářem je kombinace ergonomicky navrženého stolu spolu s Vámi vybranou židlí. Pro místo na dokumenty je vhodné mít k tomu uzpůsobenou skříňku na dokumenty či regál. Pokud hledáte vybavení kanceláře, které lze umístit i v domácnosti, podívejte se na nabídku internetového obchodu eZidle.cz.

Kancelářská práce nezanikne

Větší podíl home office v posledních měsících neznamená, že klasická kancelářská práce zanikne. V mnoha odvětvích není home office efektivním způsobem práce. Konference a porady je často efektivnější provádět naživo. Rovněž není řečeno, že každý zaměstnanec je schopen pracovat z domu, bez podpory kolektivu s důrazem na efektivnost. Jedno je však jisté, čím dál tím častěji se budeme setkávat s touto formou práce. Po úplném odeznění pandemie bude více zaměstnanců i zaměstnavatelů využívat tuto formu práce.

 Článek byl vytvořen ve spolupráci s internetovým obchodem eZidle.cz

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce