Komodity ve druhém pololetí 2021: Kde najdeme významný růstový potenciál?

Čína funguje prakticky v normálním režimu od léta 2020, přičemž na začátku jara 2021 se připojily USA. Evropa začne fungovat naplno až toto léto. Po více než roce tak budou průmysl a služby běžet na plné otáčky. Rostoucí spotřeba vytvořila tlak na prvotní suroviny, které po roce poklesu cen zažívají strmý růst. U většiny komodit totiž platí, že těžba nebo pěstování nejdou upravovat v reálném čase. Zvýšit produkci v těžebním průmyslu je vždy záležitost spíše na měsíce než na týdny. Pro zemědělské produkty je pak sklizeň pouze jednou do roka. Bylo jasné, že většina komodit bude z konjunkturních důvodů růst i v roce 2021. Avšak vydrží tento růst po celý letošek?

Průmyslové kovy s růstovým potenciálem: měď, cín, hliník

Na špičce pelotonu se objevují hlavně kovy, které se využívají v průmyslu. Nejziskovějším z nich byla v roce 2020 měď, která vzrostla téměř o 100 % v poměru ke svým minimálním cenám v březnu 2020. Pouze na okamžik se pak dostala přes psychologickou hranici 10 000 dolarů. Právě strmý růst přilákal mnohé spekulanty, akcie těžařů mědi proto byly výbornou volbou pro rok 2020.

Poptávka po mědi neklesá, avšak nový stoprocentní nárůst nelze očekávat. Přesto i tak měď od začátku roku narostla o úctyhodných 22 %. Z grafu vidíme, že předchozí vrchol 9450 dolarů je nyní spodní hranice současné ceny. Z pohledu technické analýzy se teď nacházíme na klíčové úrovni. Cena mědi tuto hranici buď udrží a následně bude stoupat k dalšímu vrcholu, takže možná zažijeme i překonání maxima 10 600. Anebo si cenu neudrží a bude pokračovat její pokles.

Vývoj ceny mědi

Nakročeno na titul skokana roku za první pololetí má jiný průmyslový kov, a to cín. Jeho cena vzrostla od začátku roku přes 52 %. Stejně jako u mědi se opakuje růstový scénář hnaný obavami z nedostatku této suroviny. Velmi dobře si vede taktéž hliník, který od začátku roku posílil o 21 %. Daří se především kovům, které se používají ve strojírenství a stavebnictví. U této skupiny to zatím vypadá na růst do konce roku, kdy by se měla postupně začít vyrovnávat nabídka s poptávkou. Hlavní slovo bude mít koronavirus, protože pokud na podzim dojde k dalším vlnám, zažijeme s největší pravděpodobností další zvýšení cen. Ztíží se totiž podmínky pro jejich těžbu a zpracování a zároveň je nepravděpodobné, že bychom znovu zažili zcela tvrdý lockdown, který by radikálně srazil poptávku. 

Stagnující kovy: nikl, platina, stříbro

Tyto tři kovy zažily své nejlepší časy během roku 2020. Stříbro bylo loni dokonce nejvýhodnější komoditou s ročním nárůstem 44 %. Vstup do roku 2021 se jim však moc nedaří. Hlavním důvodem je právě zmíněný strmý růst v loňském roce. Investoři poptávku po těchto kovech přecenili. Druhým důvodem, je že ne všechna odvětví průmyslu se rozbíhají stejně. Světová ekonomika a produkce nejsou jako mixér, který by bylo možné kdykoliv vypnout a zapnout. Rozběhy do stoprocentní výrobní kapacity mohou v určitých provozech trvat měsíce. Navíc dnes existuje provázanost mezi různými výrobními oblastmi. Současná auta, ale i ostatní strojírenská zařízení, obsahují několikanásobně více elektroniky než před deseti roky. Právě nedostatek mikročipů dnes zastavuje výrobu aut po celém světě. Z toho důvodu klesá poptávka po všech komoditách. I zde se ověřuje, že investování do surovin není jednoduché. Když je nedostatek průmyslových kovů, neznamená to, že automaticky porostou ceny všech.

Záhada zvaná zlato

Všechno nasvědčovalo tomu, že cena zlata bude růst. Ve světě každým dnem přibývají nové dolarové a eurové bankovky. USA hlásí již tři měsíce nárůst inflace. Úrokové sazby chce americký Fed nechat beze změny až do roku 2023. To všechno by měly být pro cenu zlata velmi dobré zprávy. Avšak neděje se tak. Na začátku června po prolomení hranice 1900 dolarů za unci to už vypadalo, že zlato zažije svoji renesanci, ale nestalo se. Nyní jsme svědky poklesu pod hranici 1800 dolarů za unci, což je opravdu záhada. Žijeme ve světě, kde je vše nejisté. Úspory jsou reálně ohroženy inflací a zlato se propadá.

Možná už také velká část investorů nevnímá zlato jako čitelnou a tudíž jistou investici. Pro zajištění diverzifikace portfolia jsou daleko více v oblibě kryptoměny. V současném kontextu a v investičním horizontu několika měsíců zlato těžko naplní růstový potenciál. Avšak kdyby došlo k výrazným propadům, investor by se měl uchýlit k nákupu zlata tak, aby tvořilo 5 až 10 % portfolia coby pojištění, kdyby došlo k velkému krachu. Mít dnes v portfoliu větší objem zlata může být vzhledem k jeho nečitelnosti velmi riskantní.

Druhé pololetí 2021

Jelikož jsou akciové trhy a trhy s obligacemi pevně v rukou centrálních bankéřů, lze očekávat, že tato stabilita bude mít vliv i na trh s komoditami. Do konce prázdnin žádná z centrálních bank nebude nic měnit, možná až na tu českou, která chce zvednout sazby co nejdřív. Tato změna však neovlivní obchodování ani na pražské burze, natož ve světě. Nastolený trend tedy prospívá především mědi, hliníku a cínu, a to se jen tak rychle nezmění.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce