V České republice vznikne každoročně několik stovek nových podnikatelů. Většina z nich se ubírá stále stejnou cestou, kterou je podnikání jako OSVČ, tedy na živnostenské oprávnění. Málokdo si však uvědomuje, jaké to může mít důsledky.
Výhody a nevýhody OSVČ vs. s.r.o.
Ručení celým svým majetkem
Tím největším problémem u této podnikatelské formy je právě ručení, neboli odpovědnost, a to celým svým majetkem. Vzniknou-li z podnikání dluhy, každý takový podnikatel má samozřejmě povinnost je kompletně uhradit. Na to však musí použít i svůj čistě soukromý majetek. To může pro mnoho lidí znamenat skutečné existenční problémy. Oproti tomu společnost s ručením omezeným, jak už dokládá samotný název, ručí pouze v omezené výši, a to svým základním kapitálem. Soukromý majetek jednatelů i společníků zůstává nedotčený. I proto se pro založení s.r.o. rozhoduje stále více podnikatelů.
Problém se zastupitelností
Podnikání jako OSVČ nepřináší nevýhodu pouze v ohledu ručení, ale i z toho pohledu, že vše stojí pouze na jediném člověku. Ten je totiž v mnoha procesech nezastupitelný, což v případě delší nemoci může činit velké problémy. Naproti tomu každá společnost může mít i několik jednatelů, kteří jsou oprávněni společnost řídit a vystupovat za ni nezávisle na sobě. Tím je zaručen bezproblémový chod i v případě nedostupnosti těch ostatních.
Vlastní společnost přináší prestiž
Zatímco OSVČ má většinou pouze osobní podnikatelský charakter, každá společnost má mnohem větší prestiž. Tím samozřejmě stoupne jak v očích obchodních partnerů, tak především zákazníků, kterým svůj produkt prodává. To je zárukou mnohem pozitivnějšího vnímání, které vede k více zakázkám. Toho může OSVČ jenom těžko dosáhnout, zvláště v případech, kdy je jeho sídlo zároveň i jeho trvalé bydliště. Vše tak působí velmi amatérským dojmem.
TIP: Každá společnost s ručením omezením si může zvolit i takzvané virtuální sídlo, a to na celé řadě jedinečných adres po celé České republice. Díky tomu získává i mnohem větší důvěru. V neposlední řadě se tím může vyhnout i pravidelným kontrolám z Finančního úřadu, jelikož především u pražských lokalit přichází taková kontrola v průměru jednou za 192 let.
Mít vlastní firmu je snadné
Zní to možná nepravděpodobně, ale je to skutečně tak. Vlastní firmu lze totiž získat mnohem snadněji, než je tomu u vyřízení živnostenského oprávnění. Při jeho žádosti vás čeká objíždění úřadů, vyplňování formulářů a celá řada dalších povinností. Zvláště obtížné to může být pro člověka, který se v dané oblasti nepohybuje. Jeden špatně vyplněný formulář znamená další dlouhé zdržení a nutnost opětovného absolvování všech byrokratických požadavků. S tím souvisí nejenom neustálé cestování, ale i dlouhé čekání ve frontách, které jsou na úřadech na denním pořádku.
Díky tomu, že na trhu existují profesionálové, kteří dokážou založit společnost takzvaně na klíč, může každý začínající podnikatel veškeré starosti hodit za hlavu. Stačí jediná krátká schůzka, na které si zájemce zvolí název firmy, osoby jednatelů a společníků a samozřejmě také možné sídlo (může mít i vlastní), například v prestižní pražské lokalitě. Do týdne má celou společnost hotovou, a je mu předána se všemi potřebnými dokumenty.
Ještě rychlejší je koupě ready-made s.r.o., kdy lze získat již hotovou společnost, se kterou se nikdy nepodnikalo a nemá tak žádné závazky či dluhy. Na její cenu a rychlost vyřízení jsme se zeptali přímo jednatelky společnosti Firmus a.s., která se právě prodejem a zakládáním zabývá:„Každý zájemce může získat hotovou ready-made společnost již za 19 400 Kč, pokud si pořídí i sídlo na prestižní adrese v Praze 2. Na výběr máme cca 100 názvů firem, řada klientů i toto oceňuje, jelikož nevědí jaký název firmy zvolit. A nebo si může za stejnou cenu nechat zařídit společnost na klíč s vlastním názvem. Všichni začínající podnikatelé jistě ocení i rychlost, se kterou jsme schopni vše zařídit. Začít naplno podnikat tak lze již do jedné hodiny od samotné koupě“.