Jak vyřešit papíry při koupi ojetého auta

Spousta lidí si v dnešní době pořizuje ojetá vozidla z bazaru nebo od svých známých z druhé ruky. Před uzavřením kupní smlouvy nezapomínají na pečlivou kontrolu automobilu, ke které si často přizvou i mechanika. Se samotnou koupí vozu si ale často lámou hlavu. V tomto článku vám přinášíme rady, jakým způsobem správně postupovat při koupi ojetého vozidla a na jaké administrativní úkony nezapomenout.

Ohlášení a přihlášení ojetého auta

1. Pečlivá kupní smlouva

Při koupi ojetého auta vždy dbejte na správné znění kupní smlouvy.

Kupní smlouva by měla v prvé řadě obsahovat nezaměnitelnou identifikaci obou stran, které k obchodu přistupují. Dále by zde mělo být výslovně uvedeno, že prodávající je vlastníkem vozidla. Následovat by měl podrobný popis auta, obsahující například tovární značku, typ vozidla, číslo motoru, rok výroby vozu, jeho registrační značku a barvu a také číslo technického průkazu. Bývá doporučováno doplnit i počet najetých kilometrů.

V rámci kupní smlouvy můžete také specifikovat, zda odhlášení vozu provede prodávající, nebo vy jako kupující. Lze též uvést lhůtu, do které má prodávající předat všechny náležitosti k autu, a případné sankce, pokud bude termín překročen.

VZOR smlouvy ke stažení zdarma pro členy klubu Můj iPodnikatel

2. Odhlášení vozidla

Po sepsání kupní smlouvy by mělo dojít k odhlášení vozidla ze jména prodávajícího.

Toto odhlášení může provést buď prodávající, nebo vy. Pokud bude auto odhlašovat jeho původní majitel, potřebuje k tomuto úkonu oba technické průkazy a vaše údaje. V případě, že odhlášení budete provádět vy, budete navíc potřebovat i plnou moc od původního majitele vozu. V obou situacích se bude vozidlo odhlašovat na registru vozidel v místě trvalého bydliště prodávajícího.

Samotný úkon odhlášení vozidla není zpoplatněn. Na úřadě je nutné předložit žádost o zápis změn údajů z registru silničních vozidel. Od okamžiku odhlášení začíná plynout lhůta 10 dní, v nichž musíte jako kupující dokončit úplný přepis auta na sebe.

Formulář Žádost o zápis změn údajů z registru silničních vozidel ke stažení

3. Zřízení povinného ručení

Bez povinného ručení auto nesmí vyjet na silnici. Zatímco prodávající jej po odhlášení vozidla bude rušit, vy si musíte do 7 dní od vypovězení původní smlouvy zřídit nové povinné ručení.

Abyste mohli auto provozovat co nejdříve, můžete využít služeb některého z internetových srovnávačů. Ty nabízejí přehledná porovnání jednotlivých nabídek pojišťoven.

„Po sjednání pojištění on-line zasíláme obratem zelenou kartu také přes e-mail. Stačí ji oboustranně vytisknout na barevné tiskárně. Zelená karta přijde klientovi samozřejmě také poštou. V případě, že bude klient muset ještě měnit registrační značky, je možné uzavřít povinné ručení na VIN,“ vysvětluje David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz. „V případě, že klient spadá do rizikové věkové kategorie, je možné, že jeho splátka se vyšplhá příliš vysoko. Není však nutné, aby pojistník byl zároveň majitelem vozu. Povinné ručení lze tedy uzavřít například na rodiče, pokud s tím souhlasí,“ radí Tacl.     

4. Evidenční kontrola

Dalším krokem, který musíte jako kupující ojetého auta podniknout, je evidenční kontrola vozidla. Tu je možné provést na kterékoliv stanici technické kontroly.

Zaměstnanci stanice zjišťují, zda skutečný stav auta odpovídá údajům, které jsou uvedeny v originále obou technických průkazů, proto je s sebou nezapomeňte vzít. V rámci evidenční kontroly pracovníci kontrolují VIN vozidla, číslo motoru, barvu karoserie, ale třeba i tažné zařízení, počet míst k sezení nebo rozměry a typy pneumatik.

Za evidenční kontrolu zaplatíte kolem 400 až 1 000 Kč. Poté vám vyhotoví protokol o evidenční kontrole, který platí 10 dní a je nutný pro přepis vozidla.

5. Přihlášení vozidla

Přihlášení automobilu je nutné na registru vozidel v místě vašeho trvalého bydliště dokončit do 10 dnů od odhlášení vozu.

K přihlášení auta budete potřebovat občanský průkaz, kupní smlouvu nebo jiný doklad o nabytí vozidla, velký i malý technický průkaz, protokol o evidenční kontrole, doklad o platné technické prohlídce a doklad o uzavřeném povinném ručení.

Pokud přehlašujete auto z jiného kraje, budete muset donést také registrační značky, které vám při přepisu vymění.

Bude také nutné vyplnit a předložit žádost o přepis vozidla.

Formulář Přihláška k registraci vozidla ke stažení

„Po získání nových registračních značek byste měli tento údaj nahlásit vaší pojišťovně, která aktualizuje vaše povinné ručení. Toto nahlášení je dnes možné prostřednictvím internetu. Změna registračních značek naopak nemá vliv na platnost dálniční známky, v tomto případě se tedy výměna kuponu neprovádí. Pokud tedy auto, které kupujete, má dálniční známku, můžete ji po dobu její platnosti nadále využívat,“ radí David Tacl z portálu ČeskéPojištění.cz

Zdroj: ČeskéPojištění.cz – redakčně upraveno

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce