Říká se, že krize je příležitost. Pro mnohé firmy byl ale rok 2020 v tomto ohledu naprosto výjimečný. Došlo k většímu zapojení technologií než kdy dříve, velké míře práce z domova či přesunu pracovníků do jiných odvětví. Jaké další výzvy čekají firmy v novém roce? A jak se ně připravit? Zeptali jsme se několika úspěšných manažerů, ředitelů a majitelů firem.
Zákazníci na prvním místě
Online nákupy se v roce 2020 změnily z pohodlí na nutnost, a pro mnohé firmy se jednalo o jednu z cest, jak udržet podnikání. Ve světě, kde se všechno děje online, mají ale zákazníci vyšší očekávání a více informací o produktech, cenách a konkurenci. Samozřejmostí je tak přehledný firemní web, personalizace či služby. „Dlouhodobě pracujeme na servisu pro zákazníky, a snažíme se být v této oblasti vždy napřed, neboť se nám to osvědčilo. Obzvlášť v době, kdy vzniká ještě více e-shopů, je třeba zdokonalovat kulturu internetového nakupování, přicházet s novými standardy a zákazníkům zkusit dopřát vždy něco navíc. Nabízíme proto ALL INCLUSIVE balík služeb a zákazníci u nás mohou například i vrátit koberec, který koupili u konkurence,“ říká Marek Černý z internetového obchodu Mujkoberec.cz, který je jedničkou ve svém segmentu.
Finanční polštář (nejen) na horší časy
Pokud podnikáte, možná jste zažili horší časy – ať už v podobě nenadálých nutných výdajů či zpomalení ekonomiky. Finanční rezerva je pojistka nejen v době krize, ale umožní také tvorbu zdrojů pro budoucí investice. Klíčem je však pravidelnost – není vhodné dělat rezervy jen příležitostně. Jejich výše se odvíjí od oboru podnikání a nastavených platebních podmínek na straně dodavatelů i odběratelů. Základní rezerva by měla pokrývat celkové provozní náklady firmy na několik měsíců. „Mít finanční polštář je potřeba nejen na řešení nenadálých výdajů. Je dobré být také připraven na případné příležitosti jako jsou akvizice či investice do klíčových technologií, které posílí konkurenční výhodu,” radí Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové školy Skřivánek.
Budoucnost je opravdu v digitalizaci
Celá situace s COVID-19 rozhodně nakopla český trh směrem k digitalizaci a možnosti práce odkudkoliv. Společně s novými technologiemi pomáhají firmám i jednotlivcům překonat těžké období s co nejmenším dopadem na jejich vlastní byznys. „Investice do oblasti inovací a vývoje se firmám dříve či později mnohonásobně vrátí. Digitalizace představuje obrovské zlepšení v rychlosti a kvalitě práce, a také ve významné úspoře nákladů. Moderní technologie při správném nastavení zrychlují procesy, vytvářejí větší kapacitu, umožňují zaměstnancům, aby se zaměřili na úkoly s vyšší prioritou. Je to prostě jednoznačná výhra pro všechny,“ popisuje výhody Peter Halmo, generální ředitel společnosti Xerox pro Českou republiku a Slovensko. Dodává, že firmám, které chtějí držet na trhu krok, už nestačí skvělé jméno. Společnosti musí držet prst na tepu doby.
Efektivita týmu a nová řešení
Významnou roli v posledních měsících hraje nejistota. Pandemie zasáhla sekundárními dopady daleko více segmentů, než o kterých se mluví. „Letošní rok byl pro naše prádelny náročný po mnoha stránkách. V dalším roce očekávám výzvy ve formě dalších vln nákaz, a obzvlášť viditelné budou dopady na mnohá nepostradatelná odvětví, jako je to naše. Více než kdy předtím bude hrát obrovský význam sehraný tým a zodpovědní kolegové zejména během vypjatých týdnů a měsíců,” říká Jana Puškáčová, regionální manažerka společnosti Elis pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. „Až nyní lidem dochází, jak důležitá je čistota ve všech jejích podobách, ale hlavně proč je profesionální prádelenství tak nepostradatelné,” dodává.Pro další rok také Puškáčová očekává nacházení nových řešení na klíč pro klienty, a ještě větší individualizaci.
Nepodcenit komunikaci
V posledních měsících hrála bezpečnost při organizaci práce větší roli než kdy jindy předtím. Umožnit práci na dálku byla vzhledem k online výuce dětí totiž mnohdy jediná možnost, jak udržet své zaměstnance alespoň v částečném pracovním nasazení. „Kromě pravidelných online porad jsme místo schůzek zavedli tzv. walking meeting s kávou v kelímku a místo seminářů, které v normální situaci tvoří velkou část naší práce, pořádáme webináře. I přes maximální úsilí však vždy bude chybět networking a coworking mezi našimi členy a partnery, který je jednoduše nenahraditelný,“ říká Veronika Šilhová, výkonná ředitelka Solární asociace. Největší výzvou tak není samotný home office, ale jak i nadále udržet kontakt s kolegy a dalšími lidmi, kteří patří do našeho běžného pracovního života. Podle Veroniky Šilhové bychom proto rozhodně neměli komunikaci podceňovat.
Udržet kvalitu služeb
Situace okolo koronaviru byla zkouškou pro všechny, na každé odvětví ale měla jiný dopad. Jaký byl rok dvacet pro retailový e-shop s chovatelský potřebami pro psy a kočky? „V mnoha ohledech byl velice náročný. Naštěstí v našem oboru nedošlo k útlumu prodejů. A konkrétně u nás se jednalo o celoroční růst, který byl zejména v březnu a v listopadu značný. Takže výzva pro rok 2021 je celkem jasná. Pro všechny naše nové i stávající zákazníky udržet kvalitu služeb, na kterou jsou u nás zvyklí. A sice je to klišé, ale hlavně to udělat ve zdraví všech!” zakončuje Tomáš Haškovec, marketingový ředitel SpokojenyPes.cz.