Jak se obléct na schůzku s investorem? Dbejte na detaily

Čeká vás důležitá obchodní schůzka, při které budete s potenciálním investorem vyjednávat o vstupu do vaší firmy? Kromě obchodní přípravy byste neměli podcenit ani svůj vzhled. Každý detail totiž bude hovořit ve váš prospěch.

Investor nemá všechny informace, soustředí se na důležité

Investoři zpravidla nemají detailní přehled o tom, jak firma, do které zvažují investovat, vlastně funguje. Neznají vaše zaměstnance, interní procesy, nejsou v kontaktu se zákazníky ani s dodavateli. Orientují se tedy především dle finančních ukazatelů a dle osob, se kterými budou spolupracovat – tedy se současnými majiteli firmy, případně s vrcholovými manažery.

Zatímco podklady o hospodaření firmy si investor nepochybně vyžádá, druhá věc je především na vás. Musíte udělat dobrý dojem. Díky tomu bude potenciální investor spolupráci více nakloněn. Získáte i šanci vyjednat lepší podmínky. Investor, který ve vaše schopnosti bude mít důvěru, může požadovat výměnou za svůj kapitál nižší podíl ve firmě, případně udělá jiné ústupky při vyjednávání. Každé procento majetku přitom v budoucnu může mít milionovou hodnotu.

Buďte především sami sebou, formální oblečení je ale vhodné

Přetvářky, či dokonce lži nikam nevedou a časem vás doběhnou. Pro dlouhodobě dobré vztahy a celkový úspěch je tedy nezbytné, aby po čase nedošlo k rozporům třeba kvůli tomu, že očekávání bylo na základě prvotních schůzek jiné.

Nesnažte se tedy přikrášlovat čísla či slibovat investorovi něco, co sami se svou firmou dělat nechcete. Naopak zcela přirozeně sdělte svůj plán a vyslechněte si názor protistrany. Poté se snažte najít cestu, která bude vyhovovat oběma.

Nepodceňujte ale celkový dojem. Nikdo nechce investovat miliony do firmy někomu, kdo ve společnosti ostatních působí nepatřičně. Pokud se nepotkáváte ve specifickém prostředí – třeba na squashi nebo na golfovém hřišti, samozřejmostí by měla být minimálně košile doplněná dobře padnoucím sakem. Společenské normy si může dovolit ignorovat spíše investor. Za neformální oblečení se na vás nikdo nebude zlobit ani během vašeho pracovního nasazení v zázemí firmy, k formálnímu jednání u stolu ale zcela nepochybně patří i formální oblečení.

Nezapomeňte na doplňky

Zatímco košile a sako jsou, jak bylo zmíněno, naprostým základem, v ideálním případě byste měli dbát i na další součásti vašeho vzhledu. Kromě zanedbaného účesu a u mužů také vousů dobře nepůsobí ani okousané nehty či špinavé boty. Nezapomeňte si tedy své společenské boty omýt a naleštit. Barevně by k nim měl ladit pásek u kalhot či pánské náramkové hodinky, které vždy posunou váš look správným směrem.

Pomůže i moderní kravata, decentní manžetové knoflíčky či dobře ladící aktovka. Chybu neuděláte ani dražší propiskou – nikdo se nechce dívat na to, jak podepisujete smlouvu s pomocí reklamní propisky, kterou jste dostali zdarma na veletrhu.

Foto: https://www.pexels.com/photo/woman-giving-paper-to-man-7518964/

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce