Hypotéka: vzít či nevzít?

Hypotéky se mnoho lidí obává, ale přesto si ji sjednávají, protože bez ní na vlastní bydlení jen těžko dosáhnou. V posledních letech vzrostla obava z hypotéky ještě o něco víc, v souvislosti s doporučeními a nařízeními ČNB. Přesto není nemožné hypotéku získat, a to i za poměrně výhodných podmínek.

Než se pustíte do samotného sjednávání hypotéky, je dobré si udělat malý průzkum trhu s hypotékami a vybrat si tu, která je pro vás nejvýhodnější. Banky dnes nabízí různé podmínky, různé sazby i různé délky fixací.

Stačí vám 10 % z hodnoty nemovitosti

Je sice pravda, že 100% hypotéku už vám dnes žádná banka nedá, ani nemůže. Obvykle se uvádí, že byste měli mít na vlastní bydlení ušetřeno alespoň 20 % z ceny bytu či domu. Nicméně vám může banka nabídnout hypotéku ve výši až 90 % hodnoty nemovitosti, tak jako to dělá například Česká spořitelna v případě, že si pořizujete svůj první byt.

Jinými slovy, vám na získání vysněného bydlení stačí mít pouze 10 % z jeho ceny. Pokud se tedy rozhodnete financovat byt, který stojí 5 milionů korun, bude vám stačit našetřit pouze 500 000 Kč.

Úroková sazba a fixace

V tuto chvíli se sazba pohybuje od 2,34 % ročně, což je jedna z nejnižších na trhu. Pokud jste navíc klientem České spořitelny a splácíte z účtu od ČS, dostanete ještě slevu 0,5 % z úrokové sazby. Tato sazba vám zůstane při pětileté i osmileté fixaci. Právě fixace je vedle úrokové sazby jedním z nejdůležitějších parametrů hypotéky. Zaručí vám totiž, že vám výhodná úroková sazba zůstane po celou fixaci bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet úroková sazba hypoték na trhu.

Je tedy logické, že čím výhodnější jsou podmínky hypotéky v době, kdy si ji berete, tím delší fixaci se vyplatí nastavit. Získáte tak jistotu, že se vám po smluvenou – zafixovanou – dobu nezmění výše splátky.

Lepší představu o tom, jak vysokou hypotéku můžete dostat a jaké pro ni budete mít podmínky, získáte přímo na webu České spořitelny. Kde je pro vás připravena přehledná kalkulačka.

Na nic nečekejte

Možná si říkáte, že vzhledem k situaci, kterou vytvořila koronakrize, se bude trh s nemovitostmi výrazně měnit a byty budou zlevňovat. Jenomže to vám nikdo nedokáže zaručit, nejlepší doba na hypotéku je zkrátka teď. Kromě jiného můžete využít i úlevu v podobě odpuštění daně z nabytí nemovitosti a možnost odepsat si hypotéku z daní. Tato situace však nebude trvat věčně, možnost odpisu hypotéky z daní budou mít pouze vlastníci nemovitostí, které si pořídí do konce roku 2021.

Jak můžete vidět, současná situace tedy pořízení nemovitosti poměrně nahrává. Pokud se rozhodnete pořídit si vlastní bydlení ještě v průběhu tohoto roku, můžete výrazně ušetřit.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce