Popularita daňových rájů sice dosáhla vrcholu zhruba v roce 2015, avšak jejich výhod můžete využívat i letos. Do popředí se dostávají méně známé lokality, výhodně danit se dá ve spoustě států, u nichž by vás to ani nenapadlo.
Daňové ráje už dlouhá léta představují způsob, jak bohatí a mocní šetří na daních. Vůči obyčejným lidem je to možná trochu nespravedlivé, na druhou stranu danit v zahraničí může naprosto každý, třeba i vaše firma nehledě na její velikost a význam.
Co je vlastně daňový ráj?
Daňový ráj je stát, který nabízí cizincům a firmám minimální daňovou povinnost. Nemusíte být obyvatelem takové země, abyste v ní mohli danit. Spousta států nabízí výhodné podmínky právě za účelem nalákání daňových poplatníků z jiných zemí. Vždyť si tím zajistí peníze do vlastní kasy. Celé je to tedy prospěšné pro obě strany.
Pokud odvádíte daň v daňovém ráji, už ji nemusíte platit v domovském státu. Většinou také funguje, že se k informacím o finančních záležitostech vaší firmy nikdo jen tak nedostane. Společnosti si tedy zakládají sídla v daňových rájích nejen z důvodu úspory, ale rovněž anonymity.
EU se pustila do boje
Samozřejmě se najde spousta lidí, kterým se myšlenka daňových rájů vůbec nelíbí. V posledních letech se v této oblasti dost angažuje sama Evropská unie. Vypracovala jakousi černou listinu obsahující sedmnáct největších hříšníků. Není jich zase tolik, na seznamu podezřelých jich totiž bylo 92. Jako nejhorší byly vyhodnoceny státy Bahrajn, Barbados, Panama, Marshallovy ostrovy, Namibie, Samoa, Tunisko, Jižní Korea a další. Někteří z listiny se však nedlouho po jejím zveřejnění zavázali k tomu, že změní své daňové podmínky. Je to například případ Panamy. Ta už byla z černé přesunuta na šedou listinu, kde se nachází několik desítek zemí. Má celý rok na podniknutí patřičných opatření, pak bude ze seznamu úplně vyřazena, nebo naopak vrácena na černou listinu.
Definitivní konec to ale rozhodně není
Možná jste si všimli, že na černé listině se nenachází členské země EU. Ano, daňové ráje jako Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Malta či Monako nadále fungují. Například Kypr je mezi českými společnostmi v posledních letech dost oblíbený. V roce 2016 vzniklo nejvíce českých nových firem v Hongkongu.
A kde všude se v roce 2018 vyplatí založit firmu? Nemusíme chodit daleko, vždyť pár blízkých států z EU jsme si už výše vyjmenovali. Změna se však týká Velké Británie, která doposud bodovala nejen výhodnými daňovými podmínkami, ale i minimální byrokracií. Po odchodu z EU už bude obchodování s ní problematičtější. Dobrou volbou jsou stále Spojené arabské emiráty se svou silnou ekonomikou a 0% daní z příjmu. A pak se vyplatí využít daňových rájů, o nichž ví málokdo – například Delaware v USA.
Co vám podnikání z daňového ráje v roce 2018 přinese?
Samozřejmě úsporu na daních. V některých zemích je zcela nulová a ani nevyžadují vedení účetnictví. Také se nepodává daňové přiznání, jen zaplatíte každoroční poplatek vládě a musíte splnit podmínku, že nebudete podnikat na území daného státu, v němž je firma založená.
Dalším důvodem k založení společnosti v daňovém ráji může být touha po anonymitě. V ČR je obtížné založit firmu tak, aby nikdo nezjistil, že je vaše. V zahraničí to možné je, v některých státech neexistují veřejné obchodní rejstříky ani nejsou dostupné seznamy akcionářů. V neposlední řadě vám může pomoci mezinárodní image. Například pokud obchodujete s Čínou, bude společnost založená v Hongkongu budit mnohem lepší dojem.
Závěr je tedy jasný. Na daňových rájích se stále dá vydělávat, jen je potřeba v tom umět chodit. Jak říká společnost Moneus nabízející daňové služby a účetnictví pro firmy, bez znalosti mezinárodního práva a daní se lehce spálíte. Pokud se obrátíte na odborníky, ušetříte i desítky tisíc korun měsíčně, peníze zaplacené specialistům za jejich služby se v té částce ztratí. Domluvte si tedy i vy schůzku za účelem daňového poradenství a určitě zjistíte, jaká země by se mohla stát daňovým rájem právě pro vás.