Co byste měli vědět o operativním leasingu?

Pořízení vozu na leasing je známý způsob, který byl svého času hojně využíván. V dnešní době se však setkáváme s nabídkou tzv. operativního leasingu. Mnozí se nad tím ani nezamýšlí a považují ho za takřka stejný jako leasing. Abychom vám usnadnili život, potažmo nákup nového auta, rozhodli jsme se vám na následujících řádcích jednoduše vysvětlit výhody a nevýhody operativního leasingu.

Nové auto na splátky, nebo formou pronájmu?

Jak už titulek lehce naznačuje, výhody operáku jsou především ve volbě, kterou vám nabízí. Vůz pořízený tímto způsobem se po jeho splacení může stát vaším majetkem, ale ve většině případech tomu tak není. Smlouva o operativním leasingu se uzavírá na dobu určitou a jedná se vlastně o pronájem s možností odkupu vozu po uplynutí smlouvy. Operativní leasing válcuje ostatní půjčky ještě jednou nespornou výhodou. Při pořízení vozu operákem nepotřebujete žádnou hotovost. Neskládáte akontaci, jako je to v případě leasingu. Z autosalonu si odvezete nový vůz za pouhé podepsání smlouvy, placení následuje měsíčním paušálem. Proto je operativní leasing vhodnou volbou pro všechny podnikatele, kteří potřebují finanční hotovost využít k jiným účelům, třeba k investování. Ale zároveň musí mít spolehlivé auto. Navíc si mohou veškeré náklady spojené s operativním leasingem dát do nákladů.

Každé tři roky nové auto

Operativní leasing vás k odkupu auta nezavazuje, stejně tak na vás neleží tíha servisovaní vozu a nemusíte ani řešit zdlouhavý prodej ojetiny. Tolik výhod je bohužel vykoupeno nějakým tím omezením. Jak již bylo zmíněno, smlouva o operativním leasingu se sjednává na jeden až tři roky. Dobu využívání ovšem ovlivňuje i kilometrový nájezd. V případě, že jej překročíte, nároky na užívání vám končí. Auto navíc musíte vrátit v původním stavu. Co z toho vyplývá? Když se na to podíváme z té lepší stránky, čeká na vás každé tři roky nové auto. Pokud se podíváme hlouběji, zjistíme, že každé tři roky budete muset s předstihem řešit nasmlouvání nového vozu, abyste nezůstali ani týden bez auta.

Cenu ovlivňují služby

Výběr vozu je omezen. Každý autosalon má v nabídce vozy pouze určité výbavy, nečekejte tedy, že auta na operativní leasing budou mít vše, co byste si přáli, nebo plnou výbavu. Přesto na vás čeká mnoho benefitů v podobě servisu a pojistky. Vše je zahrnuto v měsíční splátce, vy se už o nic dalšího nestaráte. Autosalony se samozřejmě předhání a svým zákazníkům vychází maximálně vstříc. Běžná praxe je tedy i to, že si servisní prohlídky hradíte sami, o to se snižuje měsíční splátka. Jiní prodejci zas do splátek automaticky zahrnují výměnu pneumatik. Operativní leasing nabízí prodejci vozů, banky i finanční společnosti se specializací na leasingové služby.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce