6 předpokladů úspěchu v podnikání

Přemýšlíte, v čem tkví úspěch v podnikání? Jedním z kamínků na vahách je otevřená osobnost podnikatele. Jaké jsou tedy osobnostní předpoklady, které vám mohou pomoci k dosažení úspěchu v podnikání?

1. Otevřenost – Buďte přístupní novým podnikatelským impulsům.

Štěstí přeje připraveným. A to i v podnikání. Buďte otevření novým možnostem. Pokud chcete uspět v podnikání, nejděte za svým cílem slepě, jinak totiž můžete minout zajímavé podnikatelské příležitosti. Třeba chcete podnikat v realitách, ale váš známý vás požádá o pomoc s jeho internetovým obchodem s oblečením a dokonce vám nabídne podíl ve společnosti, ale vy této příležitosti nevěnujete ani jednu myšlenku, protože to není váš původní podnikatelský záměr.

Naslouchejte příležitostem okolo vás, vždy tu nějaké jsou. Některé pro vás mohou být vhodné, jiné ne, ale přesto – buďte jim otevření. Když požádáte úspěšné podnikatele, aby se podívali zpět do historie svého podnikání, skoro vždy se jejich podnikání odklonilo od původního podnikatelského záměru. Je to sled využitých náhodných příležitostí, co tvoří úspěšné podnikání. Naslouchejte novým podnikatelským příležitostem a buďte připravení jich využít.

2. Zvědavost – Odpovídejte „Ano“.

O tom to je. Říkejte „Ano“ příležitostem k podnikání. Investujte nějaký čas do každé příchozí příležitosti. Řekněte „Ne“, pokud zjistíte, že to není to pravé pro vás v současném čase. Ale v počátku dejte každé příležitosti možnost zaujmout vás – „Ne“ můžete vždy říct později. Bez vhodného impulsu k podnikání nemůže být úspěšný podnik.

3. Flexibilita – Buďte připravení.

Štěstí přeje připraveným. A to i v podnikání. Nejde o to jen být otevření novým příležitostem k podnikání, je nutné být také připravení jednat, když díky okolnostem narazíte na podnikatelskou příležitost, která stojí za to. Když budete dlouho váhat nebo odkládat realizaci podnikání, může se stát, a pravděpodobně se i stane, že vám ji někdo rychlejší vyfoukne. Zmobilizujte své síly a uchopte svou podnikatelskou příležitost za pačesy okamžitě.

4. Víra ve vlastní schopnosti – Věřte sobě a svému záměru.

Nestačí jen být přístupní, otevření a připravení. Musíte svému podnikání věřit a úspěch vás nemine. Pomůckou, která vám bude oporou i v časech nejistoty, je dobře zpracovaný podnikatelský plán.

5. Vytrvalost – Přijímejte nezdary v podnikání.

Svět je plný podnikatelských příležitostí, ne všechny jsou vhodné právě pro vás a ne všechny mohou v daném čase fungovat (třeba kvůli finanční náročnosti, změnám na trhu apod.). Musíte počítat s tím, že neuspějete. Kdyby mělo při realizaci vašeho podnikatelského záměru jít vše, jak si na začátku představujete, každý by v daném odvětví podnikal a nebylo by to lukrativní podnikání.

Jeden z klíčových faktorů úspěchu v podnikání je právě ten, že ne každý se dokáže přenést přes první nezdar.

Počáteční nezdar v podnikání je síto, které umožní jen těm nejvíce připraveným a odhodlaným uspět. Úspěch v podnikání je tak hodnotný právě proto, že jen hrstka odvážných ho získá, často ale ne díky talentu, štěstí nebo dovednostem, ale díky odhodlání překonat a předvídat první nezdary. Čím více překážek v podnikání zdoláte, tím větší zisk vám podnikání přinese.

Můžete selhat kolikrát jen je nezbytné, důležité je, abyste se ze svých nezdarů poučili.

6. Pracovitost – Očekávejte spoustu práce.

Využití dobré podnikatelské příležitosti je jen předpokladem k úspěchu. Úspěch stojí na práci, kterou pro svůj sen – být úspěšný v podnikání – odvedete. Čím pilněji a se zaujetím budete pracovat, tím větší šanci na úspěch máte.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce