5 základních prvků při stavbě rodinného domu

Pořídili jste si pozemek a budete stavět dům? Na tuto činnost se většinou těší každý nový majitel pozemku. Stavba nového domu je ale také velmi náročná, a to časově i finančně. Musíte si rozmyslet a zařídit milion věcí, než budete moci se stavbou začít. A ještě více, než se budete moci nastěhovat. Podívejme se na pár aspektů, na které nesmíte zapomínat:

  • projektová dokumentace,
  • základová deska,
  • materiál,
  • typ střechy a mnoho dalšího.

Projekt

Projektová dokumentace je nedílnou součástí stavby domu. Potřebujete studii stavby, ohlášení, územní řízení, povolení, provedení stavby, zadání a dokumentaci. Bez toho se při stavění neobejdete. Ujistěte se, že architekt i stavební společnost nabízí odhlučnění technických prostor. Mnoho lidí na to totiž zapomíná a vám se poté nebude žít v domě pohodlně.

Základová deska

Kvalitní základy jsou jistotou, že váš domov nebude nebezpečný a vydrží vám po dlouhá léta. Opravy základové desky jsou velmi náročné a finančně nevýhodné. Pasivní domy potřebují lepší základnu. Doporučit vám ji musí architekt, statik nebo samotná stavební firma. Nedívejte se jen na cenu, protože se vám to nemusí vyplatit.

Stavební materiál

Z čeho budete stavět? Výběr z pálených cihel, pórobetonu nebo betonových tvárnit je velmi důležitý. Odrazí se na tom nejen cena hrubé stavby, ale také množství úniku tepla. Nezapomínejte na to, že správné provedení pokládky materiálu je stejně důležitá, jako samotný materiál.

Typ střechy

Střecha je na každém domě velmi dominantním prvkem. Při rozhodování musíte myslet na půdorys domu, klimatické podmínky v místě, kde se nacházíte. Na hory se hodí lehké šindele nebo plech. Na druhou stranu silnější materiál se doporučuje pro střechy, na které celý den svítí slunce.

Kdo bude dům stavět?

Musíte se rozhodnout, jestli dům budete stavět svépomocí nebo s pomocí firmy. Firmy potřebují ISO 45001 o bezpečnosti práce. Tím zajistíte, že nedojde k žádným nepříjemnostem. Vybrat firmu může být náročné a dražší, ale ušetří vám to hodně času, práce a úsilí.

Zdroj obrázku: Robert Kneschke / stock.adobe.com

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce