Plánujte-li financování pořízení bydlení, pravděpodobně budete muset zvážit, zda zvolíte formu hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření (překlenovacího úvěru). Obojí má svá pro i proti. V případě vyšší investice je potřeba zajistit úvěr nemovitostí. Zajištěný překlenovací úvěr může být tou správnou volbou. Kombinuje totiž některé výhody hypotéky jako jsou nižší úroková sazba, fixace i dlouhou dobu splatnosti s výhodami úvěru ze stavebního spoření, například jistotu úrokové sazbu v budoucnu.
Co je zajištěný překlenovací úvěr na bydlení?
Zajištěné překlenovací úvěry na bydlení jsou finančním produktem na koupi bytu, domu nebo stavebního pozemku. Důležité je, že finanční prostředky získané z něj mohou také pokrýt náklady na stavbu domu, renovaci nebo dokončení nemovitosti, úhradu dědické daně, na právní služby spojené s nákupem nemovitosti. Jedná se o účelový úvěr na bydlení, což znamená, že dlužník může použít půjčku pouze pro účely uvedené ve smlouvě. Prostředky získané bankou jdou přímo na účet prodávajícího nebo na účet zhotovitele či dlužníka (např. Pokud se úvěr týká výstavby domu). U úvěru na bydlení si je možné zafixovat úrokovou sazbu obvykle na dobu tří nebo pěti let.Tyto úvěry se většinou poskytují na relativně dlouhá období, i na dobu delší než 30 let. To umožňuje dlužníkům splácet velmi nízké splátky. Než se pro něj ale rozhodnete, pečlivě zvažte, zda jste připraveni na takový vážný závazek. Pokud si chcete ověřit, zda si můžete půjčit, použijte úvěrovou kalkulačku. Díky zrychlenému procesu financování budete mít v případě schválení peníze na nákup nemovitosti v krátké době.
Kritéria pro získání zajištěného překlenovacího úvěru na bydlení
Základním kritériem, na základě kterého vám banka poskytne zajištěný překlenovací úvěr, je vaše úvěruschopnost – tj. dostatečně vysoký a stabilní příjem, ukazatel toho, zda jste schopni splácet pravidelně vypůjčený kapitál s úroky. Banky berou v potaz několik dalších faktorů. Mezi nimi se objevují nejčastěji:
• hodnota nemovitosti,
• mít pozitivní úvěrovou historii,
• vlastní zdroje ( Dle nařízení ČNB je výše vlastních zdrojů minimálně 10%, avšak banky v pásmu od 80 do 90% LTV (LTV je zkratka slova loan to value a znamená výsledek podílu výše úvěru/ hodnota zástavy) mohou poskytovat pouze 5% nových úvěrů. Proto nabízejí banky při dosažení alespoň 20% vlastních zdrojů lepší úrokové sazby, a je tedy lepší mít vlastní zdroje v této výši. Nyní, v rámci koronavirových opatření ČNB zrušila podmínku výše, a banky mohou poskytovat libovolně i v pásmu 80 až 90% LTV).
Banky mají tendenci být nekompromisní při zkoumání finanční situace potenciálního dlužníka. Při uzavírání smlouvy o zajištěném překlenovacím úvěru na bydlení bychom měli být připraveni na vznik různých nákladů na půjčku, včetně: úroků, nákladů na ocenění nemovitosti, případně nákladů na pojištění úvěru, poplatků související s používáním dalších produktů. Patří mezi ně mimo jiné bankovní účet. Před podpisem byste měli pečlivě zkontrolovat podmínky úvěrové smlouvy. Stále se však jedná o jeden z nejlevnějších typů bankovního úvěru, s nímž můžeme realizovat naše plány bydlení.
Výhody úvěru na bydlení
Především si pomocí zajištěného překlenovacího úvěru na bydlení můžete splnit své sny, které by jinak nejspíš nemohly být nikdy splněny. Tyto typy investic se z dlouhodobého hlediska obvykle ukazují jako velmi výnosné, a to díky skutečnosti, že ceny nemovitostí neustále rostou. Jakmile se tedy stane nemovitost vaším majetkem, můžete ji později prodat s velkým ziskem. Rovněž stojí za zvážení velmi atraktivní úrokové sazby, které jsou mnohem nižší než u jiných typů půjček. Pokud nechcete prodat takto získanou nemovitost, vyplatí se ji později předat vašemu potomstvu. S pomocí zajištěného překlenovacího úvěru si lze pořídit i bydlení, které vám poslouží jako pasivní příjem, kdy nemovitost pronajímáte třetí osobě.