Vybavení kanceláře podle použití je oříškem pro architekty

Kancelář je pro drtivou většinu lidí místem, kde tráví nejvíce času během svého pracovního dne. Měl by to být tedy prostor příjemný a motivující, ale zároveň co nejlépe vyhovující svému účelu.

Určitě byste si řekli, co tak zvláštního potřebuji v kanceláři? Stůl a židle, pár šuplíků, regály na šanony a eventuálně odpadkový koš…… Samozřejmě! Jenže není kancelář jako kancelář a v dnešní době se na interiéry a vůbec prostředí, které nás obklopuje kladou čím dál vyšší nároky. Není to jen o praktičnosti, ale také pohodlí a designu, které mohou mít pozitivní vliv na naši celkovou pracovní produktivitu. Dále je to o účelu, ke kterému má kancelář sloužit!

Kanceláře pro manažery a ředitele

Mnoho firem si dnes nechává vypracovat interiérové řešení kanceláří od architekta, který navrhne vhodná řešení pro jednotlivé prostory. Kancelář pro vedoucí pracovníky se přeci jen bude odlišovat od – dejme tomu – open space řešení pro ostatní zaměstnance. Přestože se dnes příliš nenosí samostatné kanceláře, pro manažery toto bude nezbytné. Pracovní náplň vedoucích pracovníků má přeci jen jistá specifika, a proto je třeba i kancelář přizpůsobit například pro časté návštěvy obchodních partnerů a pro konzultaci se zaměstnanci.

Interiérové řešení může být variabilní a taková kancelář může být oddělena pouze efektními skleněnými příčkami.

Při vybavení ředitelské kanceláře je třeba klást důraz na praktičnost a střídmou eleganci. Pouze tak bude vhodná k práci a bude přívětivá pro zaměstnance i obchodní partnery, aniž by působila zbytečně okázalým dojmem. Kancelářský nábytek může být volen v exkluzívnějším designu, neboť například využití exotických dřevin či kůže, mohou zapůsobit na některé obchodní partnery. Na druhou stranu by celkový dojem neměl působit okázale a příliš luxusně v souladu se současným trendem narovnávání pracovních podmínek a vytváření plošší hierarchické struktury na pracovišti.

Z praktických důvodů se určitě doporučuje pracovní stůl s větší plochou, který může případně sloužit i jako pracovně-jednací stůl. Pohodlné ergonomicky řešené kancelářské židle doplněné i o další kusy konferenčního nábytku. Pohovka může být provedena v kůži, která působí elegantním dojmem. Doporučuje se i projekční plátno či jiné doplňky vhodné pro prezentace.

Husí kůže z otevřených kanceláří?

Přemíra velkokapacitních řešení v podobě rozlehlých open-space kanceláří, které jsou trendem posledních let, vyvolává v mnoha zaměstnancích spíše noční můru. Obrovské hlučné prostory, moře stolů bez vybavení a nedostatek příček je spíše negativním důsledkem špatného architektonického přístupu.

Otevřené prostory k práci mají své opodstatnění. Mají vést k lepší komunikaci mezi pracovníky, sdílení myšlenek a pracovních postupů. Na druhé straně je jisté, že lidský mozek potřebuje k soustředění trochu soukromí a klidu, který je třeba zajistit i na pracovišti.

Velkoprostorové kanceláře nejsou samy o sobě špatné, jde jen o to je správně navrhnout. Doplnit menší polosoukromé zóny, oddělené pracovní posty za pomocí akustických stěn či paravánů, doplnit předěly včetně rostlin, tiché oddělené buňky pro soukromější jednání či brainstormingy.

Vyplatí se i nábytkové řešení pomocí pojezdových koleček, nejen u židlí, ale i stolů či zásuvkových kontejnerů. Jednotlivé kusy nábytku se pak snadno dají přemístit, a vytvořit tak menší pracovní ostrůvky pro soukromější činnost nebo je naopak sloučit pro týmovou práci.

Důležité je také zařazení příjemných oddychových zón s pohodlnějším lounge nábytkem.

Kreativní kanceláře, start-upy a coworkingová pracoviště

Ať už se bude jednat o projekční kancelář s mladým osazenstvem, reklamní agenturu či inovativní start-up, určitě se pro vybavení takových prostor hodí spíše modernější designový kancelářský nábytek.

Jednoduché formy, funkčnost a minimalismus budou vévodit takovým prostorům stejně jako určité chytré prvky, přípojná místa, dostatek světla a inspirativních kreativních doplňků. Kromě klasického vybavení v podobě stolů, židlí či šuplíkových kontejnerů je v těchto prostorech dbáno na alternativní formy a možnosti práce.

Ze zdravotních důvodů se všemožně skloňuje zejména termín ergonomie a ergonomické je dnes vše přes výškově nastavitelné stoly, držáky na monitory, podložky pod předloktí až po netradiční formy sezení v podobě balančních míčů nebo sedlových židlí. Podtrženo a sečteno – pokud něco z toho nedodáte do moderní sdílené kanceláře, nebudete trendy!

Kanceláře v průmyslovém či domácím prostředí

Jinak bude pochopitelně laděna kancelář v průmyslové výrobně, dílenském prostoru případně poblíž skladových prostor. Nábytek pro dílenské vybavení je většinou řešen v industriální stylu. Je sice fakt, že industriální vybavení je velice módní i pro koncepce kancelářských prostor, přeci jen však v průmyslovém prostředí má použití určitých specifických a odolnějších materiálů jiné opodstatnění.

Skříně a pracovní stoly se sem navrhují především kovové či vyrobené z ocelového plechu. Specifické nároky v určitých provozech budou taktéž vyžadovat speciální úpravy a příslušenství jednotlivých modelů. Některé kusy nábytku pro dílny a sklady jsou koncipovány tak, aby vyhovovaly práci povětšinou vestoje nebo předpokládaly permanentní pohyb zaměstnanců v příslušných oborech. Kombinovatelné skříně, které díky výsuvné desce mohou zároveň fungovat jako pracovní stoly pro umístění počítače nebo dílenské židle určené k polosedu, jsou toho zářným příkladem.

Nejen uplynulé období pak akcelerovalo pro mnohé z nás možnosti práce z domova. Tzv. home office se stal synonymem posledních měsíců, a mnoho lidí si tak ze svých domovů muselo narychlo utvořit domácí kancelář.

Přestože mnozí neviděli problém v tom, zůstat ležet se svým notebookem na gauči, jiní preferovali vytvoření alespoň menšího pracovního koutu. Lépe si tak třeba zařídili vhodný pracovní stůl či polohovatelný nástavec na notebook, případně se dal zakoupit snadno modulovatelný nábytkový set, který poskytne nenákladné kancelářské minimum.

Pro domácí účely zejména se určitě vyplatí pořizovat pojízdné kusy nábytku opatřené kolečky, protože se dají snadno přemisťovat, a mohou pak posloužit třeba pro dovybavení dětského či studentského pokoje.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce