Virtuální sídlo: Proč si ho (ne)pořizovat

„Virtuální sídlo je jen pro podvodníky, kteří chtějí utajit svou skutečnou adresu nebo zmást daňovou kontrolu.“ Slyšeli jste něco podobného i vy? O virtuálních sídlech koluje spousta polopravd i nesmyslů. Zjistěte, co přesně je virtuální sídlo, v jakých situacích dává smysl si ho zřídit a mezi kterými podnikateli je vysloveně oblíbené.

Sídlo společnosti: Oficiální adresa vašeho podnikání

Stejně jako každá fyzická osoba (tj. každý občan) musí mít adresu trvalého pobytu, tak i každá právnická osoba (například s. r. o. nebo k. s.) musí mít adresu, na které sídlí a na kterou jí bude doručována oficiální korespondence. Této adrese se říká sídlo společnosti a podle zákona musí mít tento údaj v obchodním rejstříku zapsaný bez výjimky každá firma.

Možná jste si pod pojmem „sídlo společnosti“ představili kanceláře, prodejnu, dílnu či výrobní závod. Ve skutečnosti to ale nemusí být nic z toho. Sídlo společnosti může být na úplně jiné adrese než třeba kanceláře. A dokonce se nemusí shodovat ani s fakturační adresou. Tím se dostáváme k možnosti virtuálního sídla. 

Co je to virtuální sídlo? 

Virtuální sídlo je sídlo, které má společnost zapsané v obchodním rejstříku – ve skutečnosti na této adrese ale fyzicky nesídlí. Jak už název napovídá, firma je na ní pouze virtuálně.

Stejný název nese také služba, která spočívá v pronajímání sídelních adres různým firmám. Na nabízené adrese si za určitý (nejčastěji měsíční nebo roční) poplatek může jakákoli společnost zřídit své sídlo zcela legálně, a to jak podle občanského zákoníku, tak podle živnostenského zákona. 

Proč by si ale kterákoli firma zřizovala virtuální sídlo, když může využít například svou provozovnu? Pragmatických důvodů je ve skutečnosti mnoho. A podvodné jednání není ani jedním z nich. Pojďme se podívat na několik situací, ve kterých je zřízení virtuálního sídla vhodným řešením problému.

5 důvodů, proč si pronajmout virtuální sídlo

1. Nevlastníte / nepotřebujete kanceláře

Tady se najdou všichni, kdo pracují doma, v terénu nebo v coworkingových kancelářích. Například programátoři, grafici, marketéři, účetní, lektoři, e-shopaři, obchodníci, taxikáři a další.

2. Chcete ušetřit v začátcích podnikání

Spousta podnikatelů začínala doma z obýváku nebo třeba z garáže. Ne každý má totiž možnost si dovolit prostory na dobré adrese, kam by umístil sídlo své společnosti. Pro tyto případy je virtuální sídlo, které stojí jen několik stokorun měsíčně, skvělým pomocníkem. 

3. Přejete si prestižní adresu

Lukrativní adresa působí reprezentativně a na zákazníky dělá dobrý dojem. Dojem umocníte, pokud si vyberete adresu, na které vám jsou k dispozici i recepce, zasedací místnosti a jiné společné prostory, kam můžete vzít svého klienta nebo partnera na schůzku.

Mezi nejžádanější patří virtuální sídlo v Praze, Brně, Ostravě a dalších krajských městech. Prahu si často vybírají podnikatelé, kteří cílí mj. na zahraniční klientelu.  

4. Nechcete / nemůžete mít sídlo firmy na adrese trvalého bydliště

Ne každý chce v obchodním rejstříku zveřejňovat svou soukromou adresu. Jiní zase použít svou adresu nemohou, protože bydlí v pronájmu a nedostali souhlas vlastníka nemovitosti s využitím adresy pro sídla společnosti. I v této situaci je virtuální sídlo dobrým řešením. 

5. Víte, že se budete stěhovat

Stěhování s sebou nese nepříjemné povinnosti jako změnu adresy sídla nejen na úřadě, ale také na razítkách a různých materiálech. Změnu je třeba provést v účetním softwaru, na výkazech a přiznáních, na vizitkách, v podpisu e-mailu, na Google mapách atd. Pokud budete mít virtuální sídlo, můžete se fyzicky stěhovat kolikrát chcete a tomuto procesu se vyhnete.

Na co nezapomenout při zřizování

Na adrese virtuálního sídla je společnost povinna přijímat korespondenci. Je proto vhodné vybrat si takového poskytovatele, který bude denně přebírat poštu a zároveň na ni upozorní například e-mailem. 

Mezi povinnosti patří také viditelně označit objekt obchodní firmou (tedy názvem společnosti) a identifikačním číslem osoby. Chybět nesmí ani souhlas vlastníka nemovitosti s užíváním sídla.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce