Práce z domova – jak ji skloubit s rodinou?

Ještě před pár lety spousta zaměstnanců po možnosti pracovat na home office toužila. V posledních dvou letech se však většina lidí práce z domova nasytila až až. Někdo poznal, že se skutečně nejedná o příliš velkou výhodu, jiní už se do kanceláře vracet nechtějí. Ať už patříte do kteréhokoliv skupiny, máme pro vás ve spolupráci s pracovním portálem jobstack.it pár tipů, jak se při práci z domova nezbláznit.

Režim a rituály

Patříte k lidem, pro které je práce z domova splněný sen, protože ráno ani nevylezete z postele, sáhnete po notebooku a rovnou pracujete? Pokud vám tento přístup skutečně funguje, proč se ho nedržet… Pro většinu lidí tento způsob práce ideální není.

Co naopak lidem na dlouhodobém HO funguje, je přistupovat ke svému zaměstnání doma stejně jako v kanceláři. Vstát, vyčistit zuby, nasnídat se a obléct se do oblečení, za které byste se ani v práci nemuseli stydět. Krátká ranní procházka, která vám nahradí přirozený pohyb při cestě do práce a hurá k počítači. Nezapomeňte ani na obědovou pauzu. Proč? Ať už je vaše pracovní oblečení pohodlné sebevíc, pohodlnosti tepláků s více či méně vytahaným tričkem přece jen nedosáhne. Převlečení do pracovního dá našemu mozku signál, že teď není čas na zábavu, ale na práci. Současně se můžeme těšit na konec pracovní doby a s ním na domácí oblečení, které nám dá naopak znamení, že je čas odpočívat. Podobně je to i s procházkou, která člověka po ránu probudí, a navíc účinně nastartuje kognitivní funkce.

Komunikujte s partnerem, dětmi i zbytkem rodiny

Nejčastější překážkou při práci z domova mohou být rodinní příslušníci, kteří zkrátka ne a ne pochopit, že je pro práci potřeba klid. V tom lepším případě.

V tom lepším případě práci z domova neberou na vědomí. Maminky a tchyně si možná rovnou myslí, že nic neděláte a taková neohlášená návštěva je skvělý nápad. Partneři zase řeší, kam pojedete za rok na dovolenou a děti si samozřejmě hned teď potřebují hrát.

Řešení? Komunikace. Nastavte si jasné hranice. Mám pracovní oblečení? Znamená to, že pracuji. Nerušit. Koušu.

A co s neohlášenou návštěvou? Jednoduše ji nechte čekat za dveřmi…

Důsledně dodržujte work-life balance

Lidé pracující z domova víc než lidé v kancelářích, často zapomínají oddělovat osobní čas od pracovního. Snadno se tak stane, že je osm hodin večer a místo toho, aby si užívali klidný čas s rodinou, kontrolují e-mail a dodělávají ještě poslední věc.

Chyba. Stejně jako se musí rodina naučit respektovat váš čas, i vy se musíte naučit oddělit práci od času na vaši rodinu, koníčky a duševní hygienu.

Určete si přesný čas, kdy s prací skončíte. Stejně jako na začátku si zajděte alespoň na krátkou procházku, převlékněte se a naplno si užívejte volných okamžiků.

Jakými způsoby ještě můžete zvýšit produktivitu práce z domova se dozvíte na blogu jobstack.it.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce