Jak poznáte, že trpíte workoholismem? A jak se mu vyvarovat?

Většina lidí se pravděpodobně v dnešní době zaměřené na výkon s nálepkou workoholika neztotožní. Pravdou ovšem zůstává, že tato závislost může být velmi škodlivá. A to nejen pro samotného člověka, ale i pro osoby, které se s ním dostávají do kontaktu. 

Podle čeho poznáte workoholismus

V současné době je naprosto běžné být v neustálém zápřahu a dělat věci na 110 procent. Ale ne každý, kdo usilovně pracuje, musí být nutně workoholik. 

Někteří lidé krátkodobě zvyšují své pracovní úsilí, aby dosáhli nějakého konkrétního cíle. A také existují lidé, kterým jejich práce dává obrovský smysl, naplňuje je a ztrácí při ní celkový pojem o čase. Mezi těmito lidmi a workoholiky je však zásadní rozdíl. Umí si odpočinout, vypnout a věnovat se i jiným činnostem. 

U workoholiků se často setkáte s tím, že právě prostřednictvím práce utíkají od sebe samých a od případných problémů, které ve svém životě mají. Práce je pro ně vším a hraje důležitou roli v tom, aby dosáhli pocitu vlastní sebehodnoty a spokojenosti. Workoholici se mnohdy raději zcela zahltí prací, než aby se tváří tvář postavili problémům v manželství (nebo kdekoliv jinde). 

TIP: Přihlaste se na koučovací kurz a udělejte důležitý krok pro váš osobní rozvoj. 

Jak workoholismu předcházet

Problémům je samozřejmě vždy lepší předcházet. Proto je nesmírně důležité nastavit si správné pracovní návyky. Věnujte také čas tomu, abyste poznali sami sebe, své pocity, myšlenky a záměry. Pravidelně si dopřejte prostor pro to, abyste se mohli nadechnout a promyslet si další strategii pro své následující kroky. 

Neustále budujte léčivé mezilidské vztahy, které vás v životě budou povznášet a díky kterým budete spokojeni. Nezapomínejte ani na lásku, která našemu životu dává smysl a naplňuje jej dávkou lidskosti. 

Realizujte se i jinde než jen v pracovní oblasti. Najděte si koníček, který vás bude bavit, a ke kterému budete od práce rádi utíkat. 

Dopřejte si minimálně jednou ročně dovolenou, v rámci které načerpáte nové síly a opravdu si odpočinete. V práci si čas od času dopřejte odstup, abyste mohli zhodnotit, jakým směrem se ubíráte. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce